pátek 31.5 20:00 - Letní kino Písek

Výpravná koncertní verze českého muzikálu v rytmu písní Michala Davida.

• Den dětí

pátek 31.5 15:00 - Areál Hilton Sezimovo Ústí

VIDEA: Noční soutěž v Tučapech přivítala hasiče z jižních Čech i vzdálenějších krajů

Autor: Ivo Bukač

TUČAPY – Táborská hasičská liga se po roční covidové pauze znovu rozjíždí. Po prvním kole, které se konalo minulý víkend v Chrboníně, v sobotu večer odstartovala noční soutěž v Tučapech. Přestože se v ten den konala i Benešovská a Jihočeská liga, dorazilo do Tučap 27 mužských týmů, 14 ženských a 5 veteránských 35+. Na dálku závodníky pozdravili i borci z týmu Krotějov sport, kteří reprezentovali okres Tábor v hasičské extralize a vybojovali časem 16,90 vteřiny dělené 9. a 10. místo. V Tučapech bylo vidět, že se všichni moc rádi sešli, jinak si ale covidová pauza vybrala svou daň. Některé týmy se těžko dávají dohromady, hodně družstev potřebovalo výpomoc kamarádů a soupeřů v jednom. A mnohde teprve začali trénovat a oživují si někdejší grify. V kategorii mužů celkem 13 týmů z 27 startujících požární útok nedokončilo. To je téměř polovina. Jinak ale tučapské soutěži nechybělo nic z atmosféry, kterou je zdejší areál proslulý. Začínalo se nástupem v devět večer nástupem za účasti senátora Jaroslava Větrovského, starosty Pavla Nováka a ředitele táborského územního odboru profesionálních hasičů Petra Hojsáka. Vyhlášena byla minuta ticha za oběti ničivého tornáda na Moravě. Hasiči z Tučap uspořádali na místě i sbírku pro zpustošenou obec Hrušky a sami do ní přispěli stokorunou za každý startující tým. Pak už soutěž odstartovala. Končilo se předáváním pohárů v neděli kolem druhé ráno a poté pokračovala hudba a volná zábava.

Naposledy se v Tučapech Táborská hasičská liga běžela v roce 2019. Starosta obce Pavel Novák přinesl v sobotu putovní pohár Memoriálu Jaromíra Kuttelwaschera, dřívějšího starosty a také zakladatele této hasičské soutěže. Pohár do obce doručili hasiči z Chářovic - vítězové z roku 2019. Sami ale nepřijeli, protože v sobotu startovali na Benešovské lize. Soutěž žen se běhá O pohár obce Tučapy a ten měly od předloňska v držení hasičky z Hrdějovic na Budějovicku. I ony pohár v pořádku poslaly, ale samy chyběly kvůli souběžné Jihočeské lize.

Pohár v soutěži žen tentokrát putoval do Slap. Postaral se o to tým ve složení Karin Joštová, Dita Poslušná, Jarmila Kleinerová, Jája Kleinerová, Olga Bartošková, Monika Hájková s půjčenou Kájou Sedláčkovou z Nové Včelnice, a to časem 18,27. Byla to v ženském startovním poli jediná osmnáctka večera. Druhé byly hasičky právě z Nové Včelnice, jimž se časomíra zastavila v čase 19,11 a třetí místo patřilo ženám ze Zhoře u Tábora s časem 19,14 vteřiny. Čtvrtou příčku vybojoval tým Bezděčína, podporovaný maskotem - slepicí Matyldou, páté byly ženy z Chotěmic. O šesté až sedmé místo se shodným časem dělily ženy z Choustníku a Malšic, osmý byl Zdešov, devátý Šebířov, desátá Oltyně, jedenácté ženy z Chrbonína, dvanáctý nový mladý tým Dolního Bukovska a třináctá Střezimíř. Jediný nedokončený pokus v ženské soutěži postihl smolně vítězky z prvního kola ligy v Chrboníně, hasičky ze Sloupu u Prahy.

Ze Sloupu dorazili do Tučap i muži a ti zachránili čest tamních hasičů. Zatímco Sloup B se zařadil do dlouhého výčtu týmů, které nedokončily, Sloup A se postaral časem 17,92 o jedinou sedmnáctku v soutěži a odvezl tak k Praze putovní pohár Memoriálu Jaromíra Kuttelwaschera.

Druzí byli hasiči z Dobronic u Chýnova (18,18) a třetí Sedlčany (18,54). Čtvrtou příčku obsadili hasiči ze Svatého Pole na Příbramsku (18,90) a pátou muži Chotěmic (19,14). Šesté místo si připsali válečně pomalovaní kluci ze Skrýchova u Malšic (19,24). Nebyli úplně spokojení, ale dobré časy toho dne prostě nepadaly. I zkušený tým Šipounu z Prachaticka se musel spokojit s časem 19,45 a sedmým místem. Osmý byl Markvarec (19,72), devátá Rybova Lhota (20,34), desáti muži ze Slap (20,54), jedenáctá Žirovnice (20,70), dvanácté Krátošice (21,32), třinácté áčko Tučap (30,40) a poslední úspěšný pokus předvedl tým z Choustníku s časem 33,87, kde košař ne a ne našroubovat koš. Pak už byla samá N a dvě diskvalifikace pro Novou Ves u Chýnova a Břehov B. Poslední šlo před půl druhou na start áčko Budislavi a když se začali kolem dráhy srocovat diváci a objevil se dokonce i transparent, bylo jasné, že se něco bude dít. A taky že ano. Kluci z Budislavi prý dorazili z celodenní svatební oslavy. Někteří se vzájemně podpírali už na startovní čáře a i jejich pokus byl podle očekávání neplatný, když při běhu k terčům padali a na základně se marně snažili spojit savice.

Naopak bez jediného neplatného pokusu proběhla soutěž veteránů. Vyhráli ji zkušení borci Chotěmic časem 16,43, druzí byli domácí z Tučap (17,41), třetí Radětice (17,81), čtvrtí vítězové posledního ročníku Táborské hasičské ligy v této kategorii ze Svatého Pole (18,71, přičemž levý proudař nastříkal už v čase 16,82) a páté místo patřilo veteránům z Obory (25,06).