Z triatlonového mistrovství Evropy v super sprintu si nejlepší výsledek přiváží Zimovjanová

Alpské údolí v Kitzbühelu se tento víkend stalo scénou pro triatlonové mistrovství Evropy v super sprintu. Z českých reprezentantů si nejlepší výsledek připsala Tereza Zimovjanová, která obsadila 14. místo. Boj o medaile měli ve finále A výborně rozjetí i další Češi, zastavil je ale pád a také chyba v depu. Z juniorů si nejlépe vedl 12. Lukáš Juránek.

Rakouské městečko rozpálilo velmi horké počasí, ve kterém závodníci nastoupili nejprve do pátečních semifinálových jízd, následně i do sobotních finále. Pokaždé je přitom čekalo 500 metrů plavání v jezeře Schwarzsee, 12 km cyklistiky po úzkých alpských silničkách a 3,1 km běhu. Stejné distance přitom jeli i junioři v rámci svého šampionátu.

Páteční semifinálové rozjížďky rozhodly o tom, že do finále A postoupili Jan Volár, Tereza Zimovjanová a Petra Kuříková. Do finále B prošli Radim Grebík, Alžběta Hrušková a Iveta Fairaislová. Už první den pak závod skončil pro Tomáše Kříže, Jana Čelůstku a Tomáše Zikmunda.

Finále A měly skvěle rozjeté Zimovjanová s Kuříkovou, které byly po plavecké části v první cyklistické skupině. Kuříkovou ovšem zastavil tvrdý pád po kolizi s dalšími závodnicemi. Zimovjanová si pak doběhla pro 14. místo, z něhož ztratila na vítěznou Němku Lauru Lindemannovou 43 vteřin.

Také finále mužů A se zpočátku pro české barvy vyvíjelo dobře. Volár vyplaval v těsném závěsu za nejlepšími, pak ale kvůli chybě v prvním depu ztratil kontakt s celým startovním polem, které odjelo v jednom balíku. Český reprezentant se proto protrápil cyklistickou částí osamoceně. Ani v běhu pak už své umístění nemohl vylepšit a finišoval na 29. příčce. Zvítězil Švýcar Max Studer.

Ve finále B si fantasticky vedl Radim Grebík, který si v něm doběhl pro druhé místo, když dokázal porazit i řadu zkušenějších soupeřů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o společný závod kategorií elite a do 23 let, patří mu díky tomu 34. místo celkově a mezi mladými závodníky pak 13. místo. Alžběta Hrušková byla ve finále B na 14. místě (24. místo v kategorii do 23 let), Iveta Fairaislová na 18. místě (27. místo U23).

Na šampionátu v Kitzbühelu závodí o evropské tituly také junioři. Hned tři čeští reprezentanti postoupili v pátek do finále A: nejlépe si z nich v sobotu vedl Lukáš Juránek, který bral 12. místo. Heidi Juránková finišovala jako dvacátá, Dana Přikrylová obsadila 26. příčku. Ve finále B se představili Filip Tlamka (6. místo), Jakub Marek (20.) a Kateřina Mičková (11.).

V neděli závodní program v Kitzbühelu pokračuje evropským šampionátem smíšených štafet. Přímý přenos vysílá internetová televize TriathlonLIVE.tv.