Úvod ZO ZAHRANIČIA Štáty EÚ sa dohodli na sankciách proti Bielorusku

Štáty EÚ sa dohodli na sankciách proti Bielorusku

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Štáty EÚ sa dohodli na sprísnení ekonomických sankcií proti Bielorusku. Ide o reakciu na incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča. V otázke uvalenia ekonomických sankcií sa podľa nich podarilo dosiahnuť technickú zhodu po tom, ako svoje námietky stiahlo Rakúsko. Oficiálne schválenie na politickej úrovni sa očakáva počas júna.

Ak k tomu skutočne príde, pôjde o doposiaľ najrazantnejšiu reakciu EÚ na májový incident, napísala agentúra Reuters. Únia už sprísnila sankcie proti Lukašenkovým podporovateľom a bieloruským aerolíniám zakázala využívať vzdušný priestor EÚ.

Nové široko koncipované sankcie EÚ by mali postihnúť bieloruský finančný sektor. Mali by zahŕňať zákaz poskytovania nových úverov EÚ Minsku, zákaz investovania do cenných papierov a krátkodobých dlhopisov, zákaz poskytovania bankových investičných služieb a investičných úverov.

Lietadlo spoločnosti Ryanair muselo 23. mája počas letu z Grécka do Litvy núdzovo pristáť na minskom letisku. Oficiálne sa tak stalo pre nahlásenie bomby na palube, ktoré sa však ukázalo byť falošné.

V lietadle sa nachádzal aj bieloruský opozičný novinár a aktivista Raman Pratasevič so svojou priateľkou Sofiou Sapegovou, ktorých po pristátí v Minsku zadržali. Viacerí predstavitelia EÚ označili postup bieloruských úradov za akt štátneho pirátstva.

Technická zhoda na ekonomických sankciách proti Minsku sa dosiahla na úrovni expertov z jednotlivých členských krajín, keď svoje námietky stiahlo Rakúsko, ktoré má v Bielorusku silné finančné záujmy. Rakúska banka Raiffeisen Bank podniká v tejto postsovietskej republike prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Priorbank.

Lídri EÚ sa na budúci týždeň stretnú na dvojdňovom samite. Zatiaľ nie je jasné, či na ňom odsúhlasia aj dohodnuté sankcie proti bieloruskému finančnému sektoru. “Dohodou o ekonomických sankciách vysiela EÚ jasný a cielený signál zameraný proti neprijateľným represívnym činom bieloruského režimu,“ uvádza sa vo vyhlásení rakúskeho rezortu diplomacie.

Experti členských krajín sa tiež dohodli, že sankcie by mali zahŕňať aj zákaz vývozu komunikačných zariadení využiteľných na špionážne aktivity, ako aj na sprísnení zbrojného embarga voči Minsku. Schválili tiež reštrikcie na dovoz bieloruských tabakových výrobkov, ropných produktov a potaše.

Výnimky zo sankcií by sa mali poskytovať len z humanitárnych dôvodov a reštrikcie by sa nemali dotknúť súkromných vkladov bieloruských občanov, uviedol jeden z diplomatov citovaných agentúrou Reuters.