Spoločné majstrovstvá SR a ČR 2021: Hegemónia rodu Saganovcov pokračuje

spoločné majstrovstvá SR a ČR 2021

Spoločné majstrovstvá SR a ČR 2021 v Bánovciach nad Bebravou dnes vyvrcholili pretekmi mužov Elite. Ako už býva zvykom, viac favoritov na zisk majstrovského titulu bolo na českej strane než na slovenskej. Najväčším favoritom na zisk národného titulu za Slovensko bol samozrejme Peter Sagan (BOH). Jeho najväčší vyzývateľ mal byť Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica). Napokon Peter Sagan počas celého priebehu nedal nikomu šancu a celé preteky kontroval z čelného úniku. V stúpaní záverečného okruhu razantne zaútočil a prišiel do cieľa osamote a s veľkým časovým náskokom. Získal tak svoj 7 titul majstra Slovenska. Na českej strane sa bojovalo o titul napínavejšie až na samotnej cieľovej čiare. Tú ako prvý za Česko preťal Michal Kukrle (Elkov-Kasper).

Ako prebiehali spoločné majstrovstvá SR a ČR 2021?

Na obrázku môže byť text, v ktorom sa píše „BANOVCE NAD BEBRAVOU 350m MOTEŠICE 0.8 6.3% 350m MOTEŚICE 0.8K 6.3% 350m MOTEŠICE 0.8 6.3% 350m OTEŠICE 0.8 6.3% 197m Lap 350m MOTEŠICE 0.8 6.3% BANOVCE NAD BEBRAVOU 197m Lap MOTEŠICE 0.8 6.3% 197m Lap MOTEŚICE 0.8 6.3% 197m Lap 197 Lap 197m Lap 80.5 128.5 160.5 Poweredby aFlammeRouge“
profil majstrovských pretekov muži Elite
Na obrázku môže byť 2 ľudia, stojaci ľudia, bicykel a vonku

Rozhodujúci prvý okruh

Peter Sagan roztrhal balík ihneď po slávnostnom štarte. Jeho ataky stimulovali tvorbu 40-člennej skupinky cyklistov. Tá však bola veľmi početná a pelotón jej nedával veľký časový náskok. Preto najmä jazdci najlepšieho českého tímu Elkov-Kasper iniciovali spoločne so slovenským rýchlikom ďalšie nástupy, ktoré vyústili do tvorby spočiatku 12-člennej skupinky cyklistov aj s naším Petrom Saganom či Matúšom Štočekom. Zvyšok tvorili českí pretekári. Jazdci kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica boli bohužiaľ neviditeľní a s osudom pretekov nedokázali nič spraviť.

Nezastaviteľný únik

Ako kilometre ubiehali a počet kôl do cieľa klesal, náskok vedúcej skupiny neustále narastal, až prekročil hranicu viac ako 10 minút. Vtedy bolo jasné, že majstrovské tituly si rozdajú jazdci v úniku. V tom ich nezastavilo ani úmorné horúce počasie.

Obrázok

Záver

Za najrozhodujúcejší moment, čo sa týka slovenskej časti pretekov, môžeme považovať ostrý nástup Petra Sagana na poslednom prejazde 800-metrov dlhým stúpaním. Po ňom nasledovala viac ako 10-kilometrov dlhá sólo jazda až do samotného cieľa, v ktorom ho čakal aj jeho brat Juraj, ktorý dnes nemohol štartovať kvôli zraneniu z tréningu. Na druhom mieste za Slovensko finišoval Matúš Štoček. Bronz bral Lukáš Kubiš zo šprintu pelotónu.

Na českej strane došlo k viacerým nástupom v úniku, no ten najdôležitejší sa vyskytol 8 kilometrov pred cieľom, kedy zaútočil Daniel Turek spoločne s Michalom Kukrlem. Neskôr sa na nich dolepil Dominik Neuman, a teda krátko pred cieľom vznikla trojica českých pretekárov, ktorí si to v samotnom závere rozdali o titul. Najrýchlejšie nohy v ňom mal Michal Kukrle (Elkov-Kasper), ktorý porazil svojho kolegu Dominika Neumana. Ten sa však z triumfu svojho kolegu veľmi tešil. Tretí skončil Daniel Turek.

Šampionátové sklamania

Veľkým sklamaním bol fakt, že o titul na českej strane nebojovali pretekári ako Zdenek Štybar (:dqt:), Petr Vakoč (Alpecin-Fenix) či Josef Černý (:dqt:). Na slovenskej strane sa oveľa viac očakávalo od Lukáša Kubiša (Dukla Banská Bystrica), ktorý je aktuálne najlepším európskym kontinentálnym jazdcom. Opäť to teda bol boj najmä Sagan vs. českí pretekári.

Najbližšími pretekmi je Tour de France, ktorá začína už 26. júna.