Pápež o svete práce: Tí, čo zostali pozadu nemôžu byť obetovaní na „oltári pokroku“

Pápež o svete práce: Tí, čo zostali pozadu nemôžu byť obetovaní na „oltári pokroku“

Vatikán 18. júna 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)

 

Pápež František sa vo štvrtok 17. júna prostredníctvom videoposolstva prihovoril účastníkom 109. medzinárodnej konferencie práce v Ženeve. Ide o pravidelné stretnutie členských štátov Medzinárodnej organizácie práce (ILO), ktorá je agentúrou OSN

pápež František
Na snímke pápež František

V rozsiahlom príhovore pápež zdôraznil nevyhnutnosť zabezpečiť sociálnu ochranu aj tým najzraniteľnejším pracovníkom, medzi ktorých patria aj pracovníci tzv. neformálnej ekonomiky.

Reklama

Pápež tiež vyzval doceňovať príspevok domorodých i ľudových kultúr pri budovaní kultúry solidarity a pozval k hlbokej reforme ekonomiky. Zdôraznil tiež, že právne normy týkajúce sa práce „majú byť orientované na nárast zamestnanosti, dôstojnosť práce a na práva a povinnosti ľudskej osoby“.

Ako skonštatoval Svätý Otec, v roku 2020 sme celosvetovo pozorovali bezprecedentnú stratu pracovných miest“.

Reklama

V súvislosti s obnovou ekonomickej činnosti po pandémii je treba „vyhnúť sa ťažkým fixáciám na zisk, izolácii a nacionalizmu, slepému konzumizmu a negácii jasných dôkazov, poukazujúcich na diskrimináciu našich bratov a sestier. … Naopak, hľadajme riešenia, ktoré by nám pomohli budovať novú budúcnosť práce založenej na decentných a dôstojných pracovných podmienkach, … ktoré by šírili všeobecné dobro. Vtedy bude práca ľudskou“, povedal pápež.

 

Pomôcť prednostne ľuďom na okraji sveta práce

„Sme povolaní dať prednostne odpoveď pracujúcim, ktorí sú na okraji sveta práce, a ktorých stále zasahuje pandémia Covid-19; nízko kvalifikovaným pracovníkom, nádenníkom, pracovníkom v neformálnom sektore, imigrantským a utečeneckým pracovníkom, ktorí vykonávajú to, čo sa zvyčajne nazýva „práca troch dimenzií“: nebezpečnú, špinavú a ponižujúcu prácu, a zoznam by mohol pokračovať ešte ďalej.

Mnohí migranti a zraniteľní pracovníci, spolu so svojimi rodinami ostávajú všeobecne vylúčení od prístupu k národným programom podpory zdravia, prevencie chorôb, liečebnej starostlivosti a asistencie, ako aj z plánov finančnej ochrany a psychosociálnych služieb. Je to jeden z mnohých prípadov tejto filozofie skartovania, ktorú sme si zvykli zavádzať do našich spoločností.“

„Nedostatok opatrení sociálnej ochrany tvárou v tvár dopadu pandémie Covid-19 vyvolal zvýšenie chudoby, nezamestnanosť, podzamestnanosť, zvýšenie neformálnosti práce, oneskorenie vstupu mladých ľudí na trh práce, a čo je veľmi vážne, nárast detskej práce, a čo je ešte závažnejšie, spôsobil väčšiu zraniteľnosť ľudí ohrozených obchodovaniu s ľuďmi, potravinovú neistotu a väčšie vystavenie infekciám u obyvateľov, ako sú chorí a starí ľudia.“

Reklama

„Úlohou Cirkvi je starať sa o všeobecné dobro a garantovať participáciu všetkých na tomto záväzku“, povedal pápež a dodal:

„Najzraniteľnejšie skupiny – mladí ľudia, migranti, domorodé komunity, chudobní – nemôžu zostať bokom v dialógu, ktorý by mal spájať aj vlády, podnikateľov a pracovníkov. Je taktiež nevyhnutné, aby sa všetky náboženské vyznania a komunity angažovali spoločne. Cirkev … sa ponúka svetu ako staviteľka mostov, aby pomohla vytvárať podmienky pre takýto dialóg“.
Tí, čo vedú dialóg však musia mať „rovnakú úroveň práv a povinností“, len vtedy ide o seriózny dialóg, zdôraznil pápež.

Poukázal tiež na to, že je nevyhnutné „zabezpečiť ochranu pracovníkov a tých najzraniteľnejších osôb prostredníctvom rešpektovania ich základných práv, vrátane práva zjednocovať sa v odboroch.“

Pri vytváraní modelu medzinárodnej agendy post COVID-19, obnovy po pandémii, „by sme mali osobitnú pozornosť venovať nebezpečenstvu pre tých, ktorí zostali pozadu. Oni riskujú, že budú napadnutí ešte horším vírusom, než je COVID-19, vírusom  egoistickej ľahostajnosti. Spoločnosť nemôže napredovať prostredníctvom skartovania.“ Tí, čo zostali pozadu „nemôžu byť obetovaní na oltári pokroku“, zdôraznil pápež.

Svätý Otec pripomenul pápeža Pia XI., ktorý v roku 1931, po kríze na Wall Streete, uprostred Veľkej hospodárskej krízy odsúdil asymetriu medzi pracovníkmi a podnikateľmi. Pápež František žiada ochranu pracovníkov pred „hrou deregulácie“ a zdôrazňuje, že „právne normy majú byť orientované na nárast zamestnanosti, dôstojnosť práce a na práva a povinnosti ľudskej osoby“.

Reklama

 

Sociálna pomoc sa má dostať aj do neformálnej ekonomiky

„Práca ide ponad to, čo tradične poznáme ako „formálne zamestnanie“, a program dôstojnej práce musí zahŕňať všetky formy práce.“

Pápež poukázal na nedostatok sociálnej ochrany pracovníkov v tzv. neformálnej ekonomike. Osobitne spomenul ženy pracujúce v tejto oblasti, ako sú pouličné predavačky a pomocnice v domácnostiach. Tie osobitne ťažko znášajú dopady „pandémie Covid-19 v mnohých ohľadoch: od izolácie až po extrémne vystavenie zdravotným rizikám. Keďže deti týchto pracujúcich žien nemajú prístup do škôlok, sú vystavené väčšiemu zdravotnému riziku, pretože matky ich musia brať so sebou na pracovisko alebo nechať doma bez dozoru. Preto je potrebné zabezpečiť, aby sa sociálna pomoc dostala do neformálnej ekonomiky, a aby sa venovala osobitná pozornosť obzvlášť potrebám žien a dievčat.“

Pápež poukázal na utrpenie žien v dôsledku neslobody, nespravodlivosti a nerovnosti medzi osobami, ktoré ešte v rôznej miere stále panujú v spoločnostiach a pandémia tento problém ešte viac zvýraznila. Predovšetkým zahanbujúce je násilie na ženách, zlé zaobchádzania v rodine a rozličné formy otroctva, povedal pápež a dodal: „Myslím na nerovnosť prístupu k dôstojným pracovným miestam a k pozíciám, na ktorých sa robia rozhodnutia.“

Práca je vzťahom, a preto musí zahŕňať rozmer starostlivosti, povedal pápež a zdôraznil:

„Práca, ktorej súčasťou nie je starostlivosť, ktorá ničí stvorenstvo, a ktorá ohrozuje prežitie budúcich generácií, tá nerešpektuje dôstojnosť pracovníkov a nemožno ju považovať za dôstojnú. … Otázka, ktorú si môžeme položiť v každodennom živote, je napríklad to, ako sa podnik stará o svojich pracovníkov.“

 

Domorodá či ľudová kultúra udržujú pri živote praktizovanie solidarity

Ako ďalej povedal pápež, na to, aby sme vyšli z aktuálnej krízy lepší, je potrebný „rozvoj kultúry solidarity, aby odporovala kultúre skartovania, ktorá je pôvodcom nerovnosti a ktorá sužuje svet.

Na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné doceniť príspevok všetkých tých kultúr, ako sú domorodá či ľudová kultúra, ktoré sa často považujú za okrajové, no ktoré udržujú pri živote praktizovanie solidarity.

Každý národ má vlastnú kultúru a myslím, že je tu chvíľa definitívne sa oslobodiť od dedičstva osvietenstva, ktoré spájalo slovo kultúra s istým typom intelektuálnej formácie a spoločenskej príslušnosti.“

Reklama

 

Odkaz politikom, podnikateľom a odborárom

Pápež pripomenul účastníkom 109. medzinárodnej konferencie práce ich veľkú zodpovednosť ako inštitucionálnych aktérov. Na politikov a členov vlád sa obrátil s výzvou k tzv. politickej láske k blížnemu a podnikateľom prízvukoval ich „povolanie produkovať bohatstvo, ktoré by bolo v službe všetkým“.

„Schopnosti podnikateľov, ktoré sú darom od Boha, by sa mali jasne orientovať na pokrok druhých ľudí a na prekonávanie biedy, predovšetkým prostredníctvom vytvárania rozličných pracovných príležitostí. Vždy spolu s právom na súkromné vlastníctvo existuje prioritné a predchádzajúce právo podriadenosti každého súkromného vlastníctva univerzálnemu určeniu dobier zeme, a teda právo všetkých na ich používanie. Niekedy, keď hovoríme o súkromnom vlastníctve, zabúdame, že ide o sekundárne právo, ktoré závisí od tohto primárneho práva, ktorým je univerzálne určenie dobier.“

Na margo poslania odborových hnutí pápež povedal:

„Odbory sa rodia a znovuzrodzujú zakaždým, keď ako biblickí proroci dávajú hlas tým, ktorí ho nemajú, odsudzujú tých, ktorí „by predali […] bedára za pár topánok“, ako hovorí prorok (porov. Am 2,6), keď odhaľujú mocných, ktorí pošliapavajú práva najzraniteľnejších pracovníkov, keď bránia kauzy cudzincov, tých posledných a vylúčených. … Vaším povolaním je aj chrániť tých, ktorí ešte nemajú práva, tých, ktorí sú vylúčení z práce, a ktorí sú vylúčení z práv a demokracie.“

Reklama

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

 

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali