(0:0)

Reportáž

Cristiano Ronaldo (© AFP)

Portugalsko v závěru urvalo výhru nad Maďarskem

Takřka celý zápas se soubor portugalských hvězd v ofenzivě trápil a užuž to vypadalo, že Maďarsko získá cenný bod v těžké skupině F, než v závěrečných minutách udeřili Raphaël Guerreiro a následně dvoubrankový Cristiano Ronaldo - rekordman v počtu startů na evropských šampionátech a s jedenácti brankami jeho nejlepší střelec.

Poprvé na turnaji byl plný dům. Puskás Aréna byla vyprodána a hnala domácí miláčky za překvapivým výsledkem. Maďaři sehráli velmi dobré utkání a konečný výsledek je pro ně až příliš krutý.

Pět minut stačilo Portugalcům na první vážnější šanci. Před Diogem Jotou se rozestoupila obrana a střelu liverpoolského útočníka Gulácsi vyrazil. Jinak se zrovna nehrálo v nejrychlejším tempu a další možnost měl až v 19. minutě z ofsajdu zakončující Ronaldo. Obhájci trofeje postupně získávali větší a větší převahu, ale přes výborně hrající defenzivu Maďarů se dlouho nemohli prosadit.

Teprve čtyři minuty před koncem se dostal v blízkosti malého vápna k balonu Jota, pálil z otočky a Gulácsi byl opět na místě. Portugalci moc chtěli vstřelit kýžený gól do šatny a po centru Joty se zjevil sám před brankářem Ronaldo, ovšem trestuhodně přestřelil! Byla to největší šance prvního poločasu a stadion nesoucí jméno legendy Ference Puskáse se zatím branky nedočkal.

Závěr prvního poločasu byl pro Portugalce jistým příslibem, hned z kraje druhého dějství hlavičkoval nebezpečně k tyči Pepé a Gulácsi se výtečně natáhl. Na druhé straně zase vyslal pozdrav do náruče Patricia Szalai a více práce měla portugalská jednička po dorážce Sallaie.

Maďaři bojovali o každý centimetr hřiště a i po hodině hry zůstával stav bezbrankový. Zlomit to chtěl Bruno Fernandes, jehož ránu ze střední vzdálenosti vyrazil pozorný Gulácsi. Když to nešlo herně, zkoušeli si Portugalci čtvrthodinu před koncem vymodlit pokutový kop za hraní rukou. Sudí Çakır situaci prověřil, ale penalta se nepískala.

V 80. minutě se stadion v Budapešti zatřásl, když Schön překonal Ruie Patrícia, nicméně čárový rozhodčí zcela správně odmával ofsajd. O čtyři minuty později přišel pro domácí nešťastný moment a velká radost obhájců trofeje. Raphaël Guerreiro zůstal na vápně neobsazený, když k němu došla přihrávka a s pomocí teče zapadl balón nechytatelně k tyči. Portugalsko vedlo a Maďarům se začal výsledek sypat. Po faulu Orbána nařídil Çakır pokutový kop a Cristiano Ronaldo ho suverénně proměnil. Hvězda Juventusu se zároveň zapsala do historie - nastoupila do pátého Eura v řadě a v rámci nich zaznamenala rekordní desátou branku. Během pouhých dvou minut bylo hotovo.

A Portugalci se najednou utrhli a v nastavení ještě zvýšili na konečných 3:0. Výtečnou akci, která zaváněla ofsajdovým postavením dopravil až do "kuchyně" Cristiano Ronaldo. Výhra obhájců se nerodila lehce, ale důležité tři body získali.

Autor: Ondřej Linhart