V poslední 8. etapě Okolo Švýcarska se rozhodovalo o všech soutěžích. Nejvíce se očekával souboj o celkové vítězství mezi Jihoameričany Richardem Carapazem (Ineos Grenadiers) a Rigobertem Uránem (EF Nippo), kteří mezi sebou měli rozdíl jen 17 sekund. Kolumbijec Urán sice dvakrát zaútočil v posledním dlouhém výjezdu na Gotthardpass, ale zcela bez efektu a Carapaz získal 11. profesionální vítězství a 4. v celkovém pořadí.

Tři dlouhá stoupání

Ve 160 kilometrů dlouhé etapě se startem i cílem v Andermattu se začalo závodit od prvních okamžiků. Od startu závodníci stoupali na Oberalppass. Útočila silná skupina se třemi jezdci týmu DSM, včetně Andrease Leknessunda, který brzo začal ohrožovat celkové postavení mnoha jezdců v první desítce. V hlavní skupině se proto složilo více týmů lídrů na celkové pořadí a šetřily tak síly jezdců Ineos Grenadiers, kteří se mohli soustředit jen na závěr etapy.

Početná skupina v úniku si navzájem nastupovala a moc nespolupracovala. Ještě před začátkem posledního kopce Gotthardpass se vpředu udrželi jen Leknessund, Tiesj Benoot (DSM), Dries Devenyns (Deceuninck - Quick-Step) a Nans Peters (AG2R Citroen) a o něco později si sem dojel i Hermann Pernsteiner (Bahrain Victorious). Jenže odstup pelotonu byl čím dál tím menší a Pernsteiner musel zaútočit, aby ze situace vykřesal poslední naději na etapové vítězství. Udržel se ho Benoot, ale 20 kilometrů před cílem Rakušan utrhl i jeho a pokračoval sám. Už měl náskok pouze 20 skeund před hlavní skupinou vedenou týmem Ineos Grenadiers.

Urán to zkoušel marně

Uprchlíkům poslední etapa Okolo Švýcarska zaslíbena nebyla. Po útoku Neilsona Powlesse (EF Nippo) byl Pernsteiner dostižen a začalo se závodit nanovo. Jako první z favoritů nastoupil Jakob Fuglsang (Astana - Premier Tech). Dán neohrožoval Richarda Carapaze, ale chtěl se zbavit Maxe Schachmanna (BORA - hansgrohe), na kterého ztrácel jen 8 sekund. 17 kilometrů před cílem a 3 kilometry před vrcholem konečně nastoupil Rigoberto Urán. Ale Carapaz bez problému zapadl do jeho závětří.

Nastálého zvolnění tempa využil Michael Woods (ISN) k dalšímu útoku. Carapaze nezajímal, proto dokázal odskočit. Přidal se k němu Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick-Step), ale dlouho nevydržel. Urán vyzkoušel ještě jeden útok, ale ten byl také neúspěšný. Woods vyhrál vrchařskou prémii Gotthardpass a díky tomu získal dres nejlepšího vrchaře. Mezitím ze skupiny favoritů zaútočil Gino Mäder (Bahrain Victorious). Na vrcholu ztrácel 17 sekund. Carapazova skupina byla s malým odstupem za nimi, ale už zde chyběl Schachmann. Fuglsangovi se útočení vyplatilo, protože sahal po konečné třetím místě.

Mäder ve sjezdu rychle dostihl Woodse a dvojice společně vjela do cílového Andermattu. V technickém dojezdu začal spurtovat z první pozice Woods, ale rychlostně na Švýcara nestačil. Mäder spurtoval v sedle, vůbec se nezvedl, přesto projel cílem jako první. Skupina s Carapazem, Uránem, Fuglsangem a dalšími ztratila 9 sekund. Za nimi bojoval osamocený Max Schachmann, ale nevyšlo mu to, ztratil 21 sekund a v celkovém pořadí klesl pod Fuglsanga.

Richard Carapaz uhájil žlutý dres s náskokem 17 sekund před Rigobertem Uránem, třetí Jakob Fuglsang ztratil 1:15 a čtvrtý Max Schachmann 1:19. Michael Woods si kromě dresu nejlepšího vrchaře (druhý David de la Cruz měl stejný počet bodů) odvezl také páté místo. Stefan Bissegger (EF Nippo) uhájil bodovací soutěž o jediný bod před Mattiou Cattaneem. Nejlepším mladým závodníkem se stal Eddie Dunbar (Ineos Grenadiers).