Neoprávnené uplatnenie daňového bonusu na dieťa

Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť iba jeden z rodičov. V praxi sa však stáva, že si ho rodičia uplatňujú neoprávnene, najmä obaja na to isté dieťa. O koľko si rodičia neoprávnene prilepšili?

Finančná správa SR zverejnila informácie, z ktorých vyplýva, že daňový bonus na dieťa si za rok 2019 neoprávnene uplatnilo 7 376 rodičov. Štát tak ukrátili takmer o 2 milióny eur. Podrobnosti uvádzame v článku ďalej.

Daňový bonus na dieťa

Daňový bonus na dieťa predstavuje pre daňovníka daňové zvýhodnenie, ktoré priamo znižuje vypočítanú daň z príjmov fyzickej osoby. Uplatnenie nároku na daňový bonus teda znamená zvýšenie čistého príjmu zamestnanca alebo SZČO.

Podrobné informácie o daňovom bonuse, aj podmienky na jeho uplatnenie, nájdete v článku Daňový bonus na dieťa v roku 2021.

Neoprávnené uplatnenie daňového bonusu na dieťa

Finančná správa opäť pripravila odhad neoprávnene uplatneného daňového bonusu na dieťa. Tentokrát za rok 2019. Celkovo si neoprávnene daňový bonus na dieťa podľa dostupných údajov uplatnilo 7 376 rodičov a štát tak ukrátili o 1,9 milióna eur. V porovnaní s rokom 2018 je výpadok vyšší. Nárast čiastočne súvisí s legislatívnou zmenou platnou od 1.4.2019, podľa ktorej si rodičia môžu na dieťa do veku 6 rokov uplatniť dvojnásobnú výšku daňového bonusu.

Prečítajte si tiež

Neoprávnene uplatnený daňový bonus za obidva odhadované roky (2018, 2019) predstavuje 3,4 milióna eur. Až 41 % tejto sumy tvoria rodičia, ktorí si daňový bonus uplatnili neoprávnene v obidvoch rokoch. Ide o 2 199 rodičovských párov, ktoré si uplatnili vyšší daňový bonus za rok 2018, pričom výpadok predstavoval vyše 653 tisíc eur a za rok 2019 dosiahol výpadok viac ako 747 tisíc eur. Najčastejšou chybou je, že si daňový bonus na rovnaké dieťa uplatnili obidvaja rodičia.

Finančná správa pripraví rovnaký odhad a identifikáciu daňovníkov s viacnásobným uplatnením daňového bonusu aj za rok 2020.

Zdroj: Finačná správa
Zdroj: Finačná správa


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie dividend v roku 2024 (rozdelenie zisku za rok 2023)

Právnická osoba, ktorá za rok 2023 dosiahla zisk po zdanení, môže po skončení účtovného obdobia rozhodnúť, že tento zisk vyplatí spoločníkom vo forme podielov na zisku (dividend). Aké povinnosti má v súvislosti s vyplatením dividend v roku 2024 a koľko sa z nich platí štátu?

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2024

Ktorým právnickým osobám a v akých termínoch ukladá zákon povinnosť platenia preddavkov na daň z príjmov? Kedy je potrebné preddavky dorovnávať a kedy nie?

Ako podať daňové priznanie online (elektronicky) v roku 2024

Podrobný postup, ako podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023 (v roku 2024) online cez portál finančnej správy pre fyzické aj pre právnické osoby.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky