Předposlední etapa Tour de Suisse: časovku v horách vyhrál senzačně Rigoberto Urán

nabor

Časovku „přes kopec“ dnes vyhrál čtyřiatřicetiletý Kolumbijec Rigoberto Urán (EF Education Nippo) časem 36:02 min.. Porazil přesvědčivě i taková jména jako Tom Dumoulin, Rohan Dennis, Richard Carapaz nebo Julian Alaphilippe. V celkovém pořadí se dostal dokonce na druhé místo za Richarda Carapaze (Ineos-Grenadiers), jenž žlutý trikot udržel o pouhých 17 vteřin.

Předposlední etapou Kolem Švýcarska 2021 byla třiadvacetikilometrová časovka přes sedlo Oberalppass v nadmořské výšce 2043 m. Náročné stoupání s průměrem 6,5% v délce 9,5 km s převýšením 618 metrů bylo vypsáno jako prémie 1. kategorie. Po přejezdu vrcholu následoval nejdříve rovný šlapavý sjezd, pak osm serpentýn do cílového města Andermatt a nakonec technický poslední kilometr v dlážděných uličkách.

Někteří jezdci pro tuto nestandardní časovku volili časovkářská kola, a to se zadním plným diskem nebo bez něj, někteří silničky, jediný Rui Costa (UAE-Team Emirates) na vrcholu kopce měnil kolo ze silničního na časovkářské a o několik vteřin se mu to zřejmě vyplatilo.

Závod proběhl ve dvou vlnách s pauzou, která umožnila uvnitř týmů předat informace o trati, příp. i vhodnosti volby kol a dalšího materiálu. Po první vlně byl v čele Jonas Rutsch (EF-Education Nippo) s výborným časem 37:37 minut, jenž mu v konečném pořadí zajistil 15. místo.

Po půlhodině druhé vlny přišly na řadu mnohé časovkářské hvězdy. Søren Kragh Andersen (DSM) jako první překonal Rutsche a dostal se na mezičase pod 27 minut. Pak ovšem ukázal Tom Dumoulin (Jumbo-Visma), že to s návratem do velké cyklistiky myslí vážně, a na vrcholu stoupání „nandal“ Andersenovi 6 vteřin. Jenže se blížil domácí mladík Gino Mäder (Bahrain-Victorious), porazil Dumoulina o 9 vteřin, a i když ve sjezdu trochu ztratil, udržel Nizozemce za sebou o 2 vteřiny a získal v dnešní etapě skvělé 3. místo.

Všichni pak očekávali velký útok dvojnásobného mistra světa v časovce Rohana Dennise (Ineos-Grenadiers), ale tomu dnešní trať nesedla a skončil až 20. se ztrátou téměř dvou minut na vítěze. Stejně tak zůstali za očekáváním Jakob Fuglsang (Astana) nebo Maximilian Schachmann (Bora-hansgrohe) a propadli se v celkové klasifikaci mimo stupně vítězů.

Výborný výkon naopak podali dnes Mattia Cataneo (Deceuninck-QuickStep) a Domenico Pozzovivo (Team Qhubeka-ASSOS), kteří ztratili jen 2 a 4 sekundy na Toma Dumoulina.

Jako pátý od konce startovního pole se na trať vydal Rigoberto Urán a zdálo se, že do kopce přímo letí. Na mezičase se jako jediný dostal o jedinou sekundu pod 26 minut. Za ním startoval Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) s velkou touhou po vítězství, protože do Švýcarska přijel s velkými ambicemi, které zatím zůstaly nenaplněny. Na vrcholu stoupání však Francouz ztrácel na bezkonkurenčního Urána 12 sekund a ve sjezdu dostal naděleno dokonce ještě dalších 28 sekund. Přesto skončil dnes druhý.

Časovka překvapivě přiíliš nechutnala ani „žluťákovi“ Richardu Carapazovi. Nakonec sice své vedení před zítřejší královskou etapou uhájil, ale Rigoberto Urán ze své původní ztráty 1 minuta 11 sekund ukrojil celých 54 vteřin. Zítra se tedy můžeme těšit na velký boj o vítězství a skvělou cyklistiku…