Panorama

Fotbalisté Anglie i Skotska v přípravě na Euro zvítězili, Chorvaté podlehli Belgii

První soupeř českých fotbalistů na nadcházejícím mistrovství Evropy v přípravě zvítězil. Skotská reprezentace v generálce na utkání s Českem zvítězila v Lucembursku 1:0. Anglie, další český soupeř ve skupině na Euru, v poslední přípravě před Eurem porazila Rumunsko doma rovněž 1:0. Další člen "české" skupiny, Chorvatsko, podlehl 0:1 Belgii.

Anglie - Rumunsko

Skot Lyndon Dykes v Lucemburku nejprve trefil tyč, ale ve 27. minutě už připravil vedoucí branku Chéu Adamsovi. Domácí Vahid Selimovic byl krátce nato vyloučen za faul na Dykese. Ostrované si ve druhém poločase navzdory početní výhodě už moc příležitostí nevytvořili, ale druhé vítězství za posledních sedm zápasů jim neuniklo.

"Jsme zklamaní, že jsme nedali více gólů, ale na konci dne se počítá výhra. Jedeme na Euro plni sebevědomí," citoval útočníka Dykese server BBC Sport.

Angličané měli v prvním poločase v Middlesbrough dvakrát blízko ke gólu, ale Dominic Calvert-Lewin a Jadon Sancho trefili dvakrát břevno branky, kterou hájil sparťan Florin Nita. V rumunské záloze hrál Nicolae Stanciu ze Slavie.

Španělský kapitán Busquets má covid

Kapitán španělských fotbalistů Sergio Busquets měl na soustředění před mistrovstvím Evropy pozitivní test na koronavirus. V pátek přitom odehrál přes hodinu v přípravném utkání s obhájci titulu Portugalci při bezbrankové remíze v Madridu. Dvaatřicetiletý záložník Barcelony je v izolaci, ostatní hráči byli testováni s negativním výsledkem.

Svěřenci trenéra Luise Enriqueho proto zrušili úterní přípravný zápas v úterý proti Litvě. Místo nich se v duelu v Leganés představí španělská jednadvacítka. Fanouškům, kteří budou chtít, vrátí pořadatelé vstupné. První utkání na evropském šampionátu mají Španělé naplánované na pondělí 14. června proti Švédsku. V Seville pak přivítají ve skupině E ještě Polsko a Slovensko.

Hosté po změně stran měli šance, ale v 68. minutě otevřel skóre díky proměněné penaltě Marcus Rashford. Za deset minut anglický tým znovu zahrával pokutový kop, ale střídající Jordan Henderson tentokrát ztroskotal na Nitovi. Uzdravený záložník se ani při 59. reprezentačním startu nedočkal premiérového gólu. Angličané i tak vyhráli pošesté za sebou.

"Mohli jsme to mít lehčí, ale šance měl i soupeř. V první půli jsme nepracovali dost tvrdě bez míče a špatně presovali. Po změně stran jsme se zlepšili a pomohl nám přechod na rozestavení 4-3-3. Hráči potřebovali minuty a z tohoto zápasu si hodně vezmou. Bylo dobré zvítězit," řekl anglický trenér Gareth Southgate pro ITV.

Belgičané v Bruselu málem skórovali po půlhodině hry, ale Romelu Lukaku i dorážející Yannick Ferreira Carrasco trefili břevno. Útočník Lukaku byl přesnější ve 38. minutě, kdy zaznamenal jubilejní 60. reprezentační gól a potvrdil pozici historicky nejlepšího belgického kanonýra. Chorvati ani v jedné červnové přípravě nevyhráli, v úterý vicemistři světa remizovali 1:1 s Arménií.

Čeští fotbalisté se v úvodním zápase na Euru utkají se Skotskem v pondělí 14. června. O čtyři dny později rovněž v Glasgow vyzvou Chorvatsko a skupinu D svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého uzavřou v úterý 22. června proti Anglii v Londýně.

Nizozemsko v Enschede porazilo Gruzii 3:0 a po středeční remíze 2:2 se Skotskem tentokrát nezaváhalo. V 10. minutě se jako první trefil z penalty Memphis Depay, který na začátku druhé půle asistoval u gólu Wouta Weghorsta. V 76. minutě uzavřel skóre náhradník Ryan Gravenberch.

Přímý souboj účastníků ME Rakouska a Slovenska skončil ve Vídni bezbrankovou remízou. Domácí potřetí za sebou nedali gól, Slováci prodloužili sérii bez porážky na pět zápasů, ale z toho počtvrté remizovali.

Dánsko porazilo Bosnu a Hercegovinu 2:0 a neprohrálo v pátém utkání po sobě. Mezi střelce se na stadionu Bröndby zapsali Martin Braithwaite a střídající Andreas Cornelius.

Přípravná fotbalová utkání před mistrovstvím Evropy:

Vídeň: Rakousko - Slovensko 0:0

Middlesbrough: Anglie - Rumunsko 1:0 (0:0)
Branka: 68. Rashford z pen.
Sestava Anglie: Johnstone - Godfrey, White, Mings, Shaw (75. Trippier) - Grealish, Phillips (46. Henderson), Ward-Prowse (65. Rice) - Rashford (75. Lingard), Calvert-Lewin (82. Watkins), Sancho (65. Bellingham).

Enschede: Nizozemsko - Gruzie 3:0 (1:0)
Branky: 10. Depay z pen., 55. Weghorst, 76. Gravenberch.

Bröndby: Dánsko - Bosna a Hercegovina 2:0 (1:0)
Branky: 18. Braithwaite, 73. Cornelius.

Lucemburk: Lucembursko - Skotsko 0:1 (0:1)
Branka: 27. Adams. ČK: 35. Selimovič (Lucembursko).
Sestava Skotska: Marshall - Hanley, Gallagher (46. McKenna), Tierney - O'Donnell (64. Patterson), McGinn, McGregor (46. Gilmour, 76. Forrest), McTominay, Robertson (64. Fraser) - Dykes (82. Nisbet), Adams.

Brusel: Belgie - Chorvatsko 1:0 (1:0)
Branka: 38. R. Lukaku. Sestava Chorvatska: Livakovič - Vrsaljko, Vida, Čaleta-Car, Barišič (46. Gvardiol) - Brozovič - Modrič (61. Pašalič), Kovačič (61. Vlašič) - Rebič (61. Kramarič), Petkovič (70. Brekalo), Perišič (80. Oršič).

Kišiněv: Moldavsko - Ázerbájdžán 1:0 (1:0)
Branka: 8. Damascan.

Málaga: Norsko - Řecko 1:2 (0:2)
Branky: 64. Strandberg - 13. Masuras, 21. Andrutsos.