(0:2)

Reportáž

Radost hráčů německé jednadvacítky (© AFP)

Německo si poradilo s Nizozemskem a potřetí v řadě proniklo do finále ME "21"

Jeden z největších favoritů na celkové prvenství si v semifinále Mistrovství Evropy do 21 let dokázal poradit s houževnatým Nizozemskem a po výhře 2:1 již počtvrté z posledních sedmi šampionátů pronikl do finále. Jeho hrdinou se stal Florian Wirtz, který vsítil dvě velmi rychlé trefy a soupeř i přes zvyšující tlak toto manko smazat nedokázal. Svěřenci kouče Stefana Kuntze si v neděli zahrají o další titul po čtyřech letech proti Portugalsku.

Německý výběr vstoupil do tohoto střetnutí naprosto fantasticky a během úvodních osmi minut vsítil hned dvě branky, tu první se mu navíc povedlo dát už po třiceti sekundách. Teprve osmnáctiletý talent Florian Wirtz z Leverkusenu využil parádního úniku po levé straně a následné přihrávky šajtlí od Nmechy, sám před poloprázdnou brankou si pak věděl rady a bez větších potíží rozvlnil síť. Neuběhlo ani dalších sedm minut a stejný hráč se radoval podruhé.

Tentokráte využil parádní přihrávky od Bakua a po chytré kličce napřáhl z hranice šestnáctky, jeho křižný skákavý pokus nakonec zapadl přímo ke vzdálenější konstrukci mimo dosah naprosto bezmocného brankáře Bijlowa - 0:2. Přesně po dvaceti odehraných minutách mohlo být definitivně rozhodnuto, neboť k přímému volnému kopu z pětadvaceti metrů se postavil aktivní Nmecha a svou dělovkou orazítkoval bližší konstrukci.

Svěřenci trenéra Van de Looie mohli snížit přesně v polovině úvodního dějství, avšak obrovskou možností pohrdl Kluivert, jenž po geniální kolmici na hranici ofsajdové linie nepřekonal z mírného úhlu vyběhnutého gólmana Dahmena. Německo se poté znovu snažilo tlačit a ve 33. minutě chtěl zkompletovat svůj hattrick Wirtz, jenomže v tomto případě neuspěl tváří v tvář proti Bijlowovi a zblízka ho nepřekonal.

Ve zbývajícím průběhu první půle byly k vidění už jen pokusy ze střední vzdálenosti, se kterými si oba brankáři bez větších komplikací poradili. Po změně stran bylo mnohem aktivnější Nizozemsko a neustále se zdržovalo na útočné polovině, ale na dobře organizovaný obranný blok soupeře ne a ne najít recept. Naopak německý reprezentační výběr hrozil z rychlých brejků a definitivně uklidnit se mohl po necelé hodině hry, kdy Mergim Berisha nejprve napálil pravou tyč a o několik sekund později trefil hlavou i levou tyč.

Nizozemsku svitla naděje na úspěch v 67. minutě. Toto čtvrteční utkání totiž zdramatizoval obránce amsterdamského Ajaxu Perr Schuurs, jelikož se po přímém volném kopu z pravé strany ocitl ve volném prostoru a pohotovou střelou z první pokořil Dahmena. V závěrečné dvacetiminutovce nejprve mířil nepřesně Boadu a v 85. minutě stejný hráč dokonce skóroval, ovšem když jeho zásah neplatil kvůli zřetelnému ofsajdu, tak si mírný favorit udržel těsné vedení až do závěrečného hvizdu.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, livesport.cz, soccerway.com