Česko - Arménie

Fuksa je hlavním esem českých kanoistů na ME. Dostál se Šloufem raději trénují na olympiádu

Hlavní osobností české výpravy na ME v rychlostní kanoistice je Martin Fuksa. V Poznani naopak bude chybět jeho mladší bratr Petr a kajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf, kteří dali přednost olympijské přípravě. Přímé přenosy sledujte o víkendu na ČT sport a webu ctsport.cz, start přenosů je v 11:00.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Vít Černý

Poznaň je náhradním dějištěm za Duisburg, který se v dubnu pořadatelství vzdal, protože německé úřady takto velkou akci v současné koronavirové situaci nepovolily. Rychlostní kanoisté mají první samostatný evropský šampionát od Bělehradu 2018. V roce 2019 byla kanoistika součástí Evropských her a loni se nepodařilo šampionát v Rumunsku uspořádat, i když byl kvůli covidu přeložen z června na říjen.

Na poslední velký mezinárodní závod před olympiádou se přihlásilo více než 600 závodníků z 35 zemí. Většina týmů přijela v plné síle, ale třeba Španělé nechali olympioniky doma. "Evropský šampionát je posledním testem před olympijskými hrami. Tradičně bude chtít uspět Martin Fuksa. Pro všechny závodníky je to příležitost zazávodit si a získat další zkušenosti v mezinárodní konkurenci, což nám v posledních měsících chybělo. Konkurence je zde vysoká a z evropské elity chybí jen zlomek závodníků," hodnotil vyhlídky české výpravy reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Fuksa při absenci svého bratra přišel o start na deblkanoi, takže se na singlu vedle olympijského kilometru představí také na pětistovce. Osminásobný evropský šampion má na této neolympijské trati na kontinentálním šampionátu mimořádnou bilanci. Vyhrál ji šestkrát za sebou v letech 2013 až 2018, předloni na Evropských hrách na této distanci nestartoval.

V závodě na 500 metrů kajakářů může na evropský titul z roku 2017 navázat Jakub Zavřel, který před dvěma týdny vyhrál na Sibiři závod Světového poháru. Pojede také dvoustovku, na níž se neúspěšně snažil dodatečně kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu.

První společné mistrovství Evropy čeká v závodě na 500 metrů nově složený elitní čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel, který na silně obsazeném SP v Szegedu skončil pátý těsně za medailí. Špicar s Havlem vedle toho pojedou společně pětistovku i na deblkajaku.

Jejich největším společným úspěchem byla před čtyřmi lety bronzová medaile na MS v Račicích na kilometru. Nejnabitější program z ženské části českého týmu bude mít kajakářka Anežka Paloudová, která pojede pětistovku na singlu, deblu i ve čtyřkajaku.

První finálové disciplíny se uskuteční v pátek, Fuksa by měl o medaile bojovat v sobotu na kilometru a v neděli na pětistovce.