Branky, body, vteřiny

Britové senzačně přehráli laxní Bělorusy 4:3

Po středě je to hořká pravda: Už jen Češi a Italové nevyhráli v Rize v základní hrací době. Velké, až téměř historické, vítězství totiž slaví Britové. Mezi elitou na MS něco podobného zažili poprvé od roku 1962. Nyní přehráli po většinu zápasu laxní Bělorusy 4:3. Dvěma góly k tomu pomohl mladý útočník Liam Kirk.

Radost britských hokejistů
zdroj: ČTK/AP

Britové hráli plni nadšení celých padesát minut, a i když Bělorusové drtili soupeře v závěru, nebylo jim to už nic platné.

Bělorusové sice měli mírně navrch a hned v úvodních minutách si vytvořili několik velmi dobrých šancí, Britové je však zásluhou brankáře Bownse a místy i porce štěstí přečkali bez úhony.

Do hry je dostala první přesilovka zápasu. Taylor v ní sice ještě vychytal Perliniho, ale chvilku po jejím skončení se po pěkné akci prosadil Kirk. Vyrovnání měl na hokejce zblízka zakončující Komarov, jenže minul. Na druhé straně nevyužil dobrou možnost Hammond.

Sestřih utkání Bělorusko - Velká Británie

Před polovinou duelu si první početní výhodu zahráli i Bělorusové, a přestože ji nezužitkovali, pět sekund po skončení Myersova trestu uspěl bekhendovou dorážkou Kodola. Britům ale vyšel na výbornou závěr třetiny. Nejprve jim vrátil vedení v pádu Davies a o 89 sekund později dal už svou čtvrtou branku na šampionátu Kirk.

Bělorusové, jimž se podařilo nastřádat za předchozí dvě utkání se Švédy a Čechy čtyři body, procitli až ve třetím dějství. Jenže ve 49. minutě při hře ve čtyřech na obou stranách zvýšil už na 4:1 pro britský tým Hammond.

Favorit vyslal za poslední dvacetiminutovku na Bownsovu branku 22 střel, zatímco do té doby jich bylo pouze 14. Ovoce to však přineslo až v posledních devíti minutách. Nejprve snížil Platt a v čase 57:43 ještě Prince. Šarangovič už ale neuspěl a Britové mohli slavit.

Bělorusko - Velká Británie 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 30. Kodola (Bailen, Prince), 52. Platt (Paré, Kodola), 58. Prince (Šarangovič, Protas) - 14. Kirk, 38. Davies (Myers), 39. Kirk (O'Connor, Dowd), 49. Hammond (Richardson). Rozhodčí: Stano (SR), Šír - Ondráček (oba ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Bělorusko: Kolosov - Chenkel, Bailen, Falkovskij, Jerjomenko, Solovjov, Šinkevič, Antonov - S. Kosticyn, Šarangovič, Prince - Protas, Drozd, Komarov - Paré, Kodola, Platt - Stefanovič, G. Něstěrov, Lopačuk. Trenér: Michail Zacharov.

Velká Británie: Bowns - Clements, Ehrhardt, D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Swindlehurts - Betteridge, Lachowicz, Hook - Dowd, Connolly, Kirk - Hammond, Perlini, Lake - Davies, Myers, J. Phillips - Long. Trenér: Corey Neilson.