Volejbalový magazín

Morant poslal Memphis do play-off NBA, Golden State s Currym končí

Po čtyřech letech si basketbalisté Memphisu zahrají play-off NBA. Rozhodlo o tom vítězství 117:112 v prodloužení nad Golden State Warriors v závěrečném utkání předkola. Šampioni z let 2015, 2017 a 2018 tak neprošli do vyřazovací fáze podruhé za sebou, nestačilo jim ani 39 bodů Stephena Curryho. Memphis vyzve v prvním kole play-off nejlepší tým základní části Utah.

Ja Morant z Memphisu (uprostřed) střílí na koš
zdroj: REUTERS

Golden State mělo velmi dobrý závěr ročníku zejména díky Currymu, který chytil velkou formu, a dokonce se dostal mezi tři kandidáty na cenu pro nejužitečnějšího hráče. Warriors se dostali na osmou příčku, ale podle nových pravidel museli svou pozici obhájit v předkole.

V jeho prvním kole nestačili na Los Angeles Lakers, ale proti Memphisu, který postoupil přes San Antonio, byli favoritem. Grizzlies však od začátku ukazovali, že si přijeli pro postup. Už v první čtvrtině utekli na rozdíl 13 bodů, a když se dokázali Warriors rychle vrátit do hry, opět udeřili a ve druhé čtvrtině vedli dokonce o 17 bodů.

Domácí celý zápas dotahovali, ale nechtěli se vzdát. Ještě tři minuty před koncem vedl Memphis o devět bodů, pak ovšem hráči Golden State šňůrou 9:0 srovnali. Grizzlies se trestnými hody opět dostali do vedení, jenže Andrew Wiggins košem půl minuty před koncem zařídil prodloužení.

V něm opět Wiggins s Currym poslali Warriors poprvé od první čtvrtiny do těsného vedení, ale dvě rychlé trojky Graysona Allena "nakoply" Memphis a vše dokonal Ja Morant.

Nejlepší nováček minulé sezony dvěma koši v poslední minutě rozhodl o triumfu. Celkem nastřílel 35 bodů. "Je to pro nás velký úspěch, ale tím to nekončí. Nesnažili jsme se probojovat do play-off, abychom teď slavili. My se teď musíme připravit na Utah, nejlepší tým ligy,“ řekl Morant. "Jsem na tým opravdu hrdý. Dali jsme do toho všechno. Byl to skvělý zápas proti skvělému soupeři,“ dodal trenér Memphisu Taylor Jenkins.

Podruhé v řadě bez play-off

Naopak Warriors po pěti finále NBA v řadě budou druhý rok po sobě v bojích o titul chybět. Kromě přestavby kádru se potýkají i se zraněními opor v čele s Klayem Thompsonem.

"Samozřejmě je zdrcující vypadnout, když jsme všichni cítili, že můžeme postoupit. Proti Lakers jsme měli zápas pod kontrolou, ale nedotáhli jsme to. Tentokrát jsme sice neměli kontrolu, ale stejně jsme mohli vyhrát, protože jsme měli poslední střelu v normální hrací době. Míč ale nešel naším směrem," litoval kouč Warriors Steve Kerr.