Premier League - souhrn 37. kola: O poháry se bude bojovat až do konce

18.05.2021, 21:12, aktualizováno 19.05.2021, 23:11
Komentáře a souhrny
Radost Chelsea (© AFP)
Leicester po necelém roce opět nezvládá konec sezony, včera nestačil na Chelsea a ve středu večer se před něj na klíčovou čtvrtou pozici dostal Liverpool. Drama se bude konat i v boji o sedmé místo, zde si prohrou s Aston Villou hodně uškodil Tottenham, Everton a Arsenal naopak mají tři body...

Burnley FC - Liverpool FC 0:3

19.05.2021 21:15

Góly: 43. Roberto Firmino, 52. Nathaniel Phillips, 88. Alex Oxlade-Chamberlain

Liverpool tentokrát neměl v Burnley tolik starostí jako o víkendu na hřišti West Bromwiche a poměrně v klidu si došel pro tři body. K nesmírně důležitému vítězství nasměroval "Reds" již v první půli Roberto Firmino, na něhož po přestávce navázali sváteční střelec Nathaniel Phillips s Alexem Oxlade-Chamberlainem.

Situace v boji o Ligu mistrů tak zůstává zamotaná. Liverpool se o skóre dostal před Leicester a jen bod ztrácí na třetí Chelsea. Pokud se "Lišky" z Leicesteru nerozstřílí, staří Reds, aby v posledním kole uhráli stejný výsledek jako právě pátý tým tabulky.

Blízko otevření skóre byl již ve třetí minutě Mané, jenž však neusměrnil tečovanou střelu Alexandera-Arnolda mezi tři tyče. Poté se ale Liverpool dlouho nemohl dostat do pořádné šance a tak místo Reds zahrozili domácí. Typickou akci Burnley rozjel ve 26. minutě Lowton, jenž dlouhým nákopem vyhledal za obranou hostů Wooda. Útočník "Clarets" ale ve velké šanci trestuhodně netrefil bránu.

Na spálenou příležitost Wooda odpověděl liverpolský trojlístek Firmino-Salah-Thiago, jenže poslední jmenovaný také nesešteloval mířidla. Podobně dopadl nedlouho poté Salah, jenž po úniku pálil nad břevno. Ve 39. minutě byl poprvé zaměstnán brankář Reds Alisson, jehož k zákroku donutil McNeil. Na druhé straně překopl o dvě minuty později bránu domácích Phillips, jenž pálil z voleje po rohovém kopu.

Přesto se Liverpool ještě před přestávkou ujal vedení, Firmino si do pokutového území naběhl na přihrávku od Robertsona a překonal gólmana Burnley Norrise. Ten lovil míč podruhé ze sítě sedm minut po změně stran.Po odvráceném rohovém kopu zůstali Reds v blízkosti pokutového území Burnley, Mané nalezl centrem Phillipse, jenž si přesnou hlavičkou otevřel gólový účet v Premier League.

V 69. minutě se Phillips vyznamenal také při obranné činnosti, když zaskočil za Alissona a na brankové čáře odvrátil hlavičku Meeho, která by jinak znamenala snížení stavu. Místo toho si Liverpool pohodlně dokráčel k výhře o tři branky. V 88. minutě se totiž před bránou Clarets uvolnil k prudké ráně na přední tyč Oxlade-Chamberlain, jenž tak stanovil konečnou podobu výsledku.

Více informací k zápasu

West Bromwich Albion - West Ham United 1:3

Góly: 27. Matheus Pereira - 45+1. Tomáš Souček, 82. Angelo Ogbonna, 88. Michail Antonio

West Bromwich Albion prohrál na domácí půdě ve 37. kole Premier League s londýnským West Hamem United 1:3. Domácí sice poslal do vedení Pereira, jenže za hosty se poté trefili Souček, Ogbonna a Antonio.

Hned v první minutě bylo živo. Antonio si píchl balon kolem gólmana Johnstonea, který jej fauloval. K rozehrávce pokutového kopu se nakonec postavil středopolař Declan Rice, který to zkoušel po zemi k levé tyči, jenomže míč trefil brankovou konstrukci.

A tak šel ve 27. minutě překvapivě do vedení West Brom. Domácí celek zahrával rohový kop z pravé strany, čehož se ujal Matheus Pereira. Jeho kroucená nabídka se stáčela směrem do hostující branky, kde jí ještě lehce tečoval Tomáš Souček, který se míče dotkl jako poslední.

Za chvíli navíc domácí mohli vést větším rozdílem. Přímý kop sice nabídl zablokované střely, posléze se k míči dostal Pereira, s jehož ránou pod břevno si hostující gólman reflexivně poradil.

V závěru prvního poločasu se hostům přeci jen podařilo vyrovnat. West Ham se totiž dokázal usadit na útočné polovině a Fornals centroval do pokutového území. Balon obrana přizvedla k zadní tyči, kde se nacházel Benrahma, který nahrávkou napříč malým vápnem našel před prázdnou brankou volného Tomáše Součka. Gól ještě kvůli možnému ofsajdu posvětil VAR.

V 64. minutě Kladiváři zahrávali rohový kop, po kterém se ke hlavičce dostal Souček. Jeho zakončení proletělo kousek vedle zadní tyče, kde se navíc po míči natahoval Antonio.

Deset minut před koncem už domácí obrana neodolala. Nejprve se po míči natahoval Fornals, který trefil pouze brankáře. Následoval tak rohový kop, na který si dokázal naskočit obránce Angelo Ogbonna, kterému se povedlo v náběhu procedit míč do sítě.

Domácí celek se v závěru nadechoval k náporu, jenomže Souček zablokoval centr a jeho mužstvo se dostalo do rychlého přečíslení. Lingardovi se na hranici pokutového území povedlo načasovat nahrávku na Michaila Antonia, který propálil Johnstonea.

West Ham se tak dostal na šesté místo před Tottenham a pokud v posledním kole uhraje alespoň bod se Southamptonem, postoupí bez ohledu na ostatní výsledky do Evropské ligy.

Crystal Palace - Arsenal FC 1:3

19.05.2021 20:00

Góly: 62. Christian Benteke - 35. Nicolas Pépé, 90+1. Gabriel Martinelli, 90+5. Nicolas Pépé

I díky zaváhání největšího rivala Tottenhamu nadále trvá naděje Arsenalu na účast v evropských pohárech. Může za to vítězství 1:3 na hřišti Crystal Palace. Na Pépého trefu sice dokázal odpovědět Benteke, avšak v nastavení se ještě prosadili Martinelli a podruhé Pépé.

Po půlhodině mohli jít Eagles do vedení. Townsendův balón se snesl na hlavu Bentekeho, od ní putoval jen těsně nad břevno. Na opačném konci hřiště byl gólmanem zřejmě nedovoleně poslán na zem Saka, domácí celek zachránilo to, že anglický křídelník si na přihrávku nabíhal v ofsajdu.

Právě Saka měl ale přeci jen nakonec prsty v gólu. Parádně zakombinoval s Tierneyem, ten pak odcentroval na Nicolase Pépého, což rezultovalo v úvodní gól utkání. Crystal Palace dokázal srovnat po hodině hry. Mohla za to stará známá nebezpečná souhra z první půle, tentokráte už Christian Benteke dokázal Townsendův centr usměrnit za Lenova záda.

Napínavý zápas se svého rozuzlení nakonec dočkal až v nastaveném čase. V jeho samotném úvodu Odegaard ukázal své perfektní kopací schopnosti, když křížným balonem našel na malém vápně Gabriela Martinelliho. Ten si míč krkolomně posunul a do poloodkryté klece zakončil.

To ještě nebylo vše. Svůj um dokázal ještě jednou předvést také Nicolas Pépé. Křídelník z Pobřeží slonoviny se ujal balónu na pravé straně hřiště, navedl si jej do vápna a i když byl v tísní tří protihráčů, zvládnul na vzdálenější tyč přesně zakončit a upravit na konečných 1:3.

Zatímco pro Crystal Palace a jeho třináctou příčku tento výsledek nic nemění, Kanonýry udržel ve hře o poháry. Evropská liga se jim po výhře West Hamu rozplynula před očima, nicméně pokud v posledním kole proti Brightonu vyhrají a zároveň Everton ztratí na Etihadu a Tottenham v Leicesteru, mohou se těšit alespoň na Konferenční ligu.

Everton FC - Wolverhampton Wanderers 1:0

19.05.2021 19:00

Góly: 48. Richarlison

Everton udolal Wolverhampton a ještě vzkřísil své naděje na pohárovou Evropu. "Toffees" tak napraviliy nečekané zaváhání proti Sheffieldu a nyní doufají, že se jim v posledním kole podaří zaskočit Manchester City.

První půle přinesla v Goodison Parku poměrně vyrovnané střetnutí, přičemž obě strany barikády hrozily zejména po rohových kopech. Po jednom z nich ve 14. minutě vypustil štiplavý projektil hostující Gibbs-White, jenž pořádně protáhl brankáře Evertonu Pickforda. Po půlhodině hry se po centru od rohového praporku dostal k zakončení Traoré a Pickford se opět musel činit, když míč tentokrát vytěsnil nad břevno.

Domácí pořádně zahrozili až těsně před přestávkou rovněž po rohovém kopu, po němž ale Richarlison neprocpal merunu přes obránce "Wolves". Tři minuty po změně stran už se však útočník "Karamelek" mohl radovat, když si naskočil na centr od Sigurdssona a přesně umístěnou hlavičkou k tyči vstřelil první a nakonec také jediný gól zápasu.

Wolverhampton si mnoho příležitostí k vyrovnání nevypracoval. Snad jen v 55. minutě se šikovně prodral Traoré, ovšem svatyni soupeře z následného zakončení netrefil. Everton po vedoucí brance hrozil především z brejků. Jeden takový zakončil v 71. minutě z úhlu Calvert-Lewin, který zaměstnal gólmana hostů Ruddyho. Ten mezi třemi tyčemi dostal přednost před jedničkou Wanderers Patríciem.

V závěru se ještě dvěma pohlednými pokusy z uctivé vzdálenosti prezentoval Sigurdsson, ani jeden se však nevměstnal mezi tři tyče. I tak si Toffees užily po závěrečném hvizdu ovace od fanoušků.

Newcastle United - Sheffield United 1:0

Góly: 45+4. Joseph Willock

Souboj dvou celků ze spodních pater tabulky byl rozhodnut jedinou brankou v nastavení první půle. O výhru Newcastlu nad Sheffieldem 1:0 se postaral Willock, který tak Magpies posunul na patnáctou příčku.

Newcastle byl od začátku na hřišti lepším celkem, avšak jedinou větší příležitost si během úvodních minut vybojovali Blades. Po pohledné kombinaci zamířil McGoldrick jen pár centimetrů od vzdálenější tyče.

Domácí výrazněji zahrozili až po necelé půlhodině, to Shelveyho hlavičku horko těžko zlikvidoval Ramsdale. V nastavení prvního poločasu už se dočkali. K Murphyho centru z pravé strany se na malém vápně dostal Joe Willock, jehož pokus svrchní částí těla už rozvlnil síť.

Ani druhá půle nenabídla příliš zajímavé akce, za zmínku stojí snad jen znovu McGoldrick. I tentokráte jeho přímému kopu skutečně nechybělo mnoho. Na porážce Sheffieldu každopádně nic nezměnil a ten má tak momentálně už jisté, že z Premier League sestoupí z poslední příčky. Naopak Newcastle ještě nakonec může v nepříliš povedené sezoně skončit dokonce dvanáctý.

Tottenham Hotspur - Aston Villa 1:2

Góly: 8. Steven Bergwijn - 20. Sergio Reguilón (vl.), 39. Ollie Watkins

Fotbalisté Tottenhamu nezvládli duel 37. kola Premier League s Aston Villou, se kterou prohráli 1:2. Domácí sice poslal do vedení Bergwijn, poté si ale dal vlastní gól Reguilón a vítěznou branku přidal Watkins.

V osmé minutě se v Londýně poprvé měnilo skóre. Po chybné rozehrávce hostujícího hráče se k míči dostal Steven Bergwijn, jenž si pak naběhl dovnitř velkého vápna a pravačkou vyslal pořádně tvrdou ránu, kterou prostřelil hostujícího brankáře.

Po dvaceti minutách hry však svítil na ukazateli skóre výsledek 1:1. Hostující hráč centroval míč do pokutového území, kde ho chtěl z voleje uklidit do bezpečí Sergio Reguilón, který ale nakonec usměrnil balon za záda brankáře Huga Llorise. Brankář Tottenhamu sice rukou chtěl míč poslat vedle, ale nepovedlo se.

Domácí sice ještě bojují o účast v evropských pohárech, ale do vedení šla před přestávkou Aston Villa. Znovu byl u inkasované branky Sergio Reguilón, který neubránil Traorého. Ten poté poslal míč na Ollieho Watkinse, který zakončil a jeho skákavá střela nakonec zaplula za Llorisova záda.

Ještě v nastaveném čase první půle byl Anwar El Ghazi ve velké šanci hostů a klidně to mohlo být 3:1 pro Aston Villu. Hostující útočník vystřelil z levé strany pokutového území a míč poslal jen těsně vedle.

Na začátku druhého poločasu propadla zpětná přihrávka Spurs až k Bergwijnovi, který byl úplně sám uprostřed pokutového území. V obrovské šanci však trefil jen gólmana Martíneze, který však vystřihl parádní zákrok.

Villans mohli svou výhru potvrdit třetí brankou v páté nastavené minutě, debutující mladíček Carney Chukwuemeka však trefil pouze tyčku.

Spurs jsou v tabulce šestí, ale West Hamu stačí ve večerním duelu bod a odsune svého městského rivala na sedmou příčku. Villa je jedenáctá.

Chelsea FC - Leicester City 2:1

18.05.2021 21:15

Góly: 47. Antonio Rüdiger, 66. Jorginho (pen.) - 76. Kelechi Iheanacho

Jedna inkasovaná branka je vzhledem k průběhu utkání zbytečnou kaňkou, jinak se ale Chelsea dokonale vydařila odveta za sobotní porážku ve finále FA Cupu. "Blues" na svém hřišti nepustili Leicester do mnoha příležitostí a po dominantním výkonu se přiblížili Lize mistrů. "Foxes" se naopak po roce začínají znovu třást.

Domácí zatopili obraně "Lišek" poprvé již ve čtvrté minutě, kdy Werner rozjel rychlý brejk a po jeho přihrávce poslal míč do předbrankového prostoru Chilwell, avšak žádný hráč v modrém dresu již merunu nezasáhl. Za dalších pět minut již Kanté protáhl gólmana hostů Schmeichela. Po 20 minutách už se prosadil dokonce "věčný palič" Werner, jenže útočník Chelsea se nacházel v postavení mimo hru a jeho zásah tedy nemohl platit.

Leicester konečně zahrozil až ve 25. minutě, kdy po rohovém kopu pohotově zakončil Vardy, jenž však přestřelil svatyni Londýňanů. Za Blues kontroval o tři minuty později Mount, který vybojoval zdánlivě ztracený balón a donutil Schmeichela k zákroku. Z následného rohového kopu se k hlavičce dostal Thiago Silva, ovšem mušku již seřídit nestihl. Ve 34. minutě dotlačil Werner podruhé v zápase míč za brankovou čáru, podruhé mu ale sudí Dean odepřel radost, když po zásahu videorozhodčího správně odpískal hru rukou, které se německý fotbalista dopustil.

Blues nicméně v aktivitě pokračovali dál. Ve 37. minutě vypustil volej Mount a Schmeichel byl jistě rád, že nemusel zasahovat. Těsně před přestávkou pak Mount pronikl zprava a před bránou našel Pulisice, jehož v gólovce vychytal Schmeichel. První půle patřila zcela jednoznačně domácím.

Dvě minuty po změně stran už se Chelsea zaslouženě dostala do vedení. Rohový kop Chilwella propadl až k Rüdigerovi, od jehož stehna se kulatý nesmysl odrazil za Schmeichelova záda. Leicester se naopak nadále hledal a ještě hůř bylo hostům po hodině hry, kdy Fofana na kraji pokutového území poslal k zemi Wernera, za což dostali Londýňané k dispozici pokutový kop. Ten s elegancí sobě vlastní zužitkoval Jorginho - 2:0.

Až v 71. minutě se Lišky poprvé trefili mezi tři tyče, když gólman domácích Mendy musel likvidovat pokus Péreze. Pět minut nato už ale hosté snížili rozdíl ve skóre. Ndidi důrazně obral Kovačiće o balón, následně přihrál Iheanachovi, jenž střelou po zemi nedal Mendymu šanci.

V podstatě celou dobu pasivní Foxes najednou sahali po třech bodech, které málem v 90. minutě vystřelil Pérez. Jeho pokusu opravdu mnoho nechybělo a domácí si museli hodně oddychnout, že si míč cestu do sítě nenašel. Vzhledem k průběhu celých 90 minut však ti body zcela zaslouženě zůstaly na Stamford Bridge.

Brighton & Hove Albion - Manchester City 3:2

18.05.2021 20:00

Góly: 50. Leandro Trossard, 72. Adam Webster, 76. Dan Burn - 2. Ilkay Gündogan, 48. Phil Foden

Hned pět branek bylo k vidění v zápase předposledního kola Premier League mezi Brightonem a Citizens. Překvapivě se z vítězství 3:2 radovali domácí, přestože po trefách Gündogana a Fodena prohrávali. Dlouhé přesilovky k obratu využili Trossard, Webster a Burn.

Pep Guardiola nechal odpočívat například De Bruyneho, ve středu hřiště tak nastoupili Silva, Rodri a Gündogan, útočné trio tvořili Mahrez, Torres a Foden. Obrannou čtveřici před Edersonem postavil ve složení Cancelo, Stones, Días a Zinčenko.

Hned ve druhé minutě padla úvodní branka. Mahrez si na pravé straně poradil se dvěma obránci a odcentroval na zadní tyč, kde se gólově prosadil nikým nehlídaný Ilkay Gündogan. Brzy však pro hosty nastala komplikace. Cancelo totiž poslal k zemi unikajícího Welbecka, za což po zásluze uviděl červenou kartu.

Domácí toho během první půle nedokázali využít, naopak nedlouho po návratu ze šaten se bledě modří radovali z druhého zásahu. Po levé straně si od poloviny hřiště dotáhl míč až do vápna Phil Foden, který také umístil svou střelu přesně na vzdálenější tyč mimo dosah gólmana.

Na to už Seagulls dokázali zareagovat a bleskově snížili. ve vápně si zleva navedl míč Leandro Trossard, jenž vykoupal obránce dvěma naznačenými střelami, a tou skutečnou už pak rozvlnil síť. Ederson na míč nedosáhnul.

A Brighton ve své honbě za co nejvyšším bodovým ziskem pokračoval. Ve dvaasedmdesáté minutě přilétl do vápna centr z pravé strany z kopačky Große, nejlépe se zorientoval a nejvýše vyskočil Adam Webster, jenž přesnou hlavičkou k tyči srovnal gólový účet utkání.

A bleskově už modro-bílí dokonce vedli. Na svědomí to měla výtečná kombinace, díky níž stanul Daniel Burn sám před Edersonem. Brazilský gólman jej sice dokázal vychytat, avšak na následnou dorážku z krkolomné pozice nedosáhl ani on, ani dva obránci na brankové čáře.

V nastaveném čase pak mohli Citizens přeci jenom urvat alespoň bod. Jesusovu ránu vyrazil Sánchez, dorážející García kopnul do balónu sice prudce, avšak nepřesně. Brighton se tak díky tomuto vítězství posunul o dvě příčky na aktuální patnácté místo, náskok mistra z Manchesteru na městského rivala se snížil o jeden bod.

Manchester United - Fulham FC 1:1

18.05.2021 19:00

Góly: 15. Edinson Cavani - 76. Joe Bryan

Fotbalisté Manchesteru United remizovali v utkání 37. kola Premier League s Fulhamem 1:1. Domácí favorit sice vedl po gólu Cavaniho, za hosty však srovnal Bryan a remízový stav už vydržel až do závěrečného hvizdu.

První šanci měl domácí celek v šesté minutě. Aaron Wan-Bissaka odcentroval z pravé strany do vápna, kde se prodral ke hlavičce Paul Pogba, ale pouze přestřelil svatyni Alphonse Areoly.

Po čtvrthodině hry už přítomní fanoušci viděli první branku. David de Gea ze svého vápna našel na středu hrací plochy Bruna Fernandese, který z první prodloužil balón na Edinsona Cavaniho a ten fantastickým lobem z velké dálky překonal brankáře Areolu.

O deset minut později mohl portugalský špílmachr přidat další zářez domácích. Fulham se sice dostal k míči, ale Mario Lemina se provinil velmi špatnou přihrávkou a ke střele se posléze dostal Bruno Fernandes, ale jeho tvrdou ránu vyrazil Alphonse Areola.

Větší šanci než tu, kterou měl Fulham ve 38. minutě, už si snad člověk ani nedovede představit. Fabio Carvalho se prodral přes Victora Lindelöfa a běžel sám na bránu, ale jeho zakončení skončilo pouze zákrokem Davida de Gey.

V 52. minutě se po faulu na Scotta McTominaye o exekuci přímého kopu postaral Bruno Fernandes, který nakonec vypálil na stranu brankáře a míč skončil těsně vedle levé tyče.

Ademola Lookman se po hodině hry dostal z levé strany ke střele, kterou David de Gea vyrazil, následně se ještě dostal ke hlavičce Fabio Carvalho, ale David de Gea znovu zasáhl.

Rudí ďáblové jako by snad dnes vyhrát nechtěli. Edinson Cavani skvělou přihrávkou vyslal v 73. minutě do obrovské šance Masona Greenwooda, který ale neprostřelil Arééolu! Následně se dostal k odraženému míči Fernandes, ale ten přestřelil.

A tak přišel o tři minuty později trest. Bobby Decordova-Reid odcentroval z pravé strany skvělý míč na zadní tyč, kde byl osamocený Joe Bryan a ten hlavičkou prostřelil de Geu.

Další šance už si ani jeden z celků nepřipravil, a tak si Fulham odvezl na rozloučenou s nejvyšší soutěží do Londýna bod.

Southampton FC - Leeds United 0:2

Góly: 73. Patrick Bamford, 90+5. Tyler Roberts

Southampton prohrál v 37. kole Premier League na domácí půdě s Leeds United 0:2. Vítězství hostům obstarali Bamford a Roberts.

V pokutovém území si ve třetí minutě potáhl míč na levou nohu domácí Armstrong, kterému se následným centrem povedlo najít Adamse, který prověřil brankáře Casillu. Adams se k zakončení dostal i na konci prvního poločasu, tentokrát pálil zpoza vápna a snažil se mířit na vzdálenější tyč. Jeho přízemní pokus však Casilla dokázal vyrazit.

Zkraje druhé půle měli domácí po faulu Berardiho přímý kop ze zajímavé pozice. Míče se ujal Ward-Prowse, který to zkoušel přímo na branku, jenomže jeho rána nakonec orazítkovala brankovou konstrukci.

Raphinha se v 69. minutě dostal do velkého úhlu, přesto posílal míč do malého vápna. Tam jej dokázal vyrazit gólman McCarthy, jenže balon se odrazil pouze k Aliskimu, který si jej elegantně zpracoval na prsa a vypálil. Znovu však zasáhl brankář Saints.

Za chvíli už byla ale McCarthy krátký. Patrick Bamford si seběhl na dobře načasovanou nahrávku za domácí obranu, kde to měl sice na dlouhou nohu, přesto se mu jednoduchým píchnutím do míče nakonec povedlo vyzrát na domácího brankáře.

Svou výhru Leeds potvrdil v nastaveném čase. Casilla odkopem rozjel protiakci svého celku, při které se nejprve do zakončení dostal Bamford, který mířil pouze doprostřed. K úspěšné dorážce se ovšem dostal Tyler Roberts, který po zemi mířil mimo dosah McCarthyho.

Hosté poskočili na osmé místo, domácí jsou čtrnáctí.