Šokující ztráta Jablonce v Příbrami. "Neumím si to vysvětlit," nechápal Rada

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2021 19:46
Jablonec nečekaně prohrál v Příbrami 0:1 a ztratil důležité body v boji o druhou ligovou příčku, která zajišťuje předkolo Ligy mistrů. V dalších zápasech Baník porazil Zlín 4:2, Slovácko remizovalo s Bohemians 1:1 a Olomouc vyhrála 2:1 nad Opavou.
Petr Rada
Petr Rada | Foto: ČTK

O nečekané výhře Příbrami nad Jabloncem rozhodl v 77. minutě obránce Jiří Mezera. Tým od Litavky doma zvítězil poprvé od prosince a na první nesestupovou příčku ztrácí z 16. místa už jen dva body, byť patnácté Teplice mají utkání k dobru. Jablonec prohrál po 11 kolech a zkomplikoval si boj o druhou pozici.

"Před utkáním jsme si řekli, že nás teď čekají tři finálové zápasy, že nic nevzdáme. Hráči to splnili. Věříme dál," řekl při on-line tiskové konferenci příbramský trenér Jozef Valachovič.

"Zasloužená prohra. Neumím si to vysvětlit, takto odevzdat zápas je trestuhodné. Předchozích 31 kol hrajeme, abychom si splnili nějaký cíl, ale pak to tady takovým nesebevědomým výkonem pokazíme," dodal trenér Severočechů Petr Rada.

Jablonec přijel k Litavce v roli velkého favorita, ale před přestávkou to potvrzoval spíše jen větším množstvím nebezpečných možností než samotnou hrou. Už ve čtvrté minutě zahrozil pronikající Považanec, který nastřelil z pravé strany tyč.

Ve 27. minutě prodloužil hlavou míč dobře strážený Doležal na Kratochvíla, jenže ten místo odvážného samostatného úniku akci zpomalil a tísněn stopery Šimana nepřekonal. Domácí gólman byl úspěšnější i v přímém souboji s Doležalem ve 39. minutě. Příbramští ještě před poločasem přišli o stopera Oliviera Kingueho, kterého nahradil Cmiljanovič.

První náznak šance měla Příbram až po pauze, kdy hrubku obrany stačil napravit včasným vyběhnutím pod nohy Lubegy brankář Hanuš. Obraz hry se příliš neměnil. Domácí sice drželi krok ve středu pole, ale jejich akce vesměs končily daleko od Hanuše a blíže k rozhodnutí měli zprvu hosté.

Jenže Krobovu dorážku v 71. minutě vykopl Cmiljanovič z opuštěné branky. Za šest minut ale přišel přímý kop, při kterém Pilík přesně našel Cmiljanoviče. Jeho lehkou teč hlavičkou chybující Hanuš neudržel a nabíhající zadák Mezera doklepl míč do sítě. Skóroval poprvé v ligové kariéře.

"Mám ohromnou radost, je to neskutečné. Je to můj první ligový gól a navíc tak důležitý. Ta dnešní výhra nám dá sílu, budeme bojovat do poslední chvíle, co to půjde," uvedl Mezera.

"Trochu jsme zaspali úvod, tam jsme měli i trochu štěstí. Ale potom jsme se oklepali a drželi se plánu čekat na rozhodující okamžik. Hráli jsme hodně zodpovědně a ta šance přišla," řekl Valachovič.

Vyrovnání mohlo přijít vzápětí po rozehrání, ale střídajícího Pilaře skvělým zákrokem z metru vychytal Šiman. Hosté v závěru bojovali alespoň o remízu, ale Příbram si už nenechala výhru sebrat. Bodovala potřetí z posledních čtyř kol a minimálně pro tento týden odvrátila hrozbu sestupu.

"Domácí bojovali, hráli více srdcem a my k utkání nepřistoupili dobře. Chyběla nám agresivita a domácí čekali na naši chybu, která přišla při standardce. Chtěli jsme hrát tak jako v minulých zápasech, ale nic z toho jsem tam neviděl," zlobil se Rada, který v minulosti vedl Příbram.

Slovácko má téměř jisté poháry

Fotbalisté Slovácka v duelu s Bohemians poslal do vedení v 10. minutě Marek Havlík, ale v 25. minutě srovnal Vladislav Ljovin. Slovácko si v neúplné tabulce upevnilo čtvrté místo a má téměř jistou účast v evropských pohárech. Pražané neprohráli už 12 kol a protáhli svou rekordní sérii v samostatné ligové historii.

Slovácko by o poháry mohla v posledních dvou kolech připravit už jen zcela nepravděpodobná shoda dalších výsledků. Tým z Uherského Hradiště dosud hrál na evropské scéně jen již neexistující letní Pohár Intertoto, v němž se naposledy představil v roce 2003.

"Věřím, že už jsme v pohárové Evropě a budeme to chtít potvrdit v posledních dvou kolech," řekl při on-line tiskové konferenci trenér Slovácka Martin Svědík. "Nevím, kdy jsme takto slavili remízu a postup do pohárů. Je to pro Slovácko velký večer," dodal kapitán Michal Kadlec.

Domácí vstoupili do utkání velmi aktivně a už v sedmé minutě byli blízko gólu, když po centru zleva mířil těsně nad obránce Tomič. Skóre se měnilo za tři minuty. Přímý kop z 26 metrů zakroutil přesně do horního roku Havlík.

Bohemians trvalo, než se dostali do tempa, využili ale hned první nedůslednost v rozehrávce Slovácka. Míč se v 25. minutě dostal k Ljovinovi a ten přesnou střelou k tyči z 20 metrů vyrovnal. Ruský záložník se v české lize trefil podruhé a poprvé za "Klokany".

"Zápas dnes neměl atmosféru. Sice jsme kontrolovali hru, ale nebyli jsme nebezpeční dopředu. Slovácko využilo standardku, my jsme pak trochu šťastně vyrovnali," uvedl trenér Bohemians Luděk Klusáček.

Hosty gól nastartoval. Zvýšili důraz i přesnost kombinací, ovšem do šance se už v první půli nedostali. Ve 38. minutě naopak zahrozili domácí. Havlík našel centrem dva metry před brankou volného Navrátila, který ovšem míč ve vyložené pozici poslal nad.

Po změně stran pokračovaly oba týmy ve snaze o ofenzivu. Ve 49. minutě střílel po rohu z úhlu Krch, ale brankář Bajza byl na místě. V 54. minutě pak trefil Petržela tyč.

V dalším průběhu měli více ze hry "Klokani", kteří ovládli střed pole, byli důraznější a lépe se pohybovali. V 64. minutě se dostal k zakončení Pulkrab, nicméně zblízka Bajzu nepřekonal.

V závěru už se oba celky zaměřily spíše na defenzivu. Slovácko ztratilo body potřetí za poslední čtyři kola, přesto už o poháry téměř jistě nepřijde. Bohemians v Uherském Hradišti neprohráli počtvrté za sebou.

Olomouc se na výhru nad Opavou nadřela

Sigmu poslal do vedení v 29. minutě Pavel Zifčák a za sedm minut byl vyloučen domácí Matěj Hrabina. Slezané i v deseti srovnali po gólu střídajícího Lukáše Holíka z 71. minuty, ale sedm minut před koncem rozhodl další střídající hráč Mojmír Chytil. Opavští, jimž patří poslední místo v tabulce, už v minulém týdnu sestoupili. Hanáci vyhráli po pěti kolech.

Opavští trenéři poslali do branky odchovance Lasáka, který absolvoval premiéru v nejvyšší soutěži. V permanenci byl až v 29. minutě, kdy vychytal Zahradníčka, jenže balon vyrazil jen k Zifčákovi, jenž otevřel skóre.

Další komplikace pro Slezany přišla krátce poté. Hrabina před vápnem stáhl unikajícího Radka Látala a od rozhodčího Klímy viděl červenou kartu. Vzápětí musel Lasák zlikvidovat nebezpečnou střelu Zahradníčka. V závěru první půle zahrozil ještě hostující Breite, jenže z dobré pozice vypálil vysoko nad.

Po změně stran chyboval v rozehrávce domácí Hnaníček, Breite ale v 54. minutě zakončil těsně vedle levé tyče. Střídající Chytil pak zpětnou přihrávkou pod sebe našel Daňka, ten si navedl střelu na levačku, ale Lasák jeho ránu vytěsnil na roh.

Domácí ovšem i v deseti hrozili a dočkali se nečekaného vyrovnání. Střídající Holík byl na hřišti sotva dvě minuty, když se prosadil sám před brankářem Macíkem poté, co se k němu po pokusu od Juřeny příhodně odrazil míč.

Výhru ovšem nakonec vybojovali Hanáci. Daněk v 83. minutě obešel Kulhánka, našel číhajícího Chytila a ten pohotově zblízka umístil balon za Lasáka. Sestupující Opava nevyhrála v lize podeváté za sebou.

Baník ztráta náskoku nezaskočila

Fotbalisté Ostravy porazili v sobotní přestřelce Zlín 4:2. Dvěma góly se na výhře Baníku podílel Tomáš Zajíc, po brance přidali Daniel Tetour a David Buchta. Za hosty se brzy po pauze v rozmezí dvou minut trefili Pedro Martínez a Marek Hlinka. Zlín v lize nevyhrál už devětkrát za sebou a nepomohlo mu ani odvolání trenéra Bohumila Páníka. Premiéra jeho nástupci Janu Jelínkovi nevyšla.

Lepší úvod si Baník nemohl přát. Už po 86 sekundách hry hosté doslova nabídli vedoucí gól Tetourovi, který odražený míč zhruba z 16 metrů přesně trefil k tyči.

Vzhledem k tomu, že oběma týmům už o nic zásadního nejde, se hrál vcelku otevřený fotbal, v němž přibývaly šance. Za Zlín mohl rychle srovnat Poznar, ale v sedmé minutě ho vychytal Laštůvka.

Pak byl kousek od druhého gólu po standardní situaci Kuzmanovič, před odkrytou brankou mu však chyběl možná krok. Po půlhodině neuspěl ani Zajíc, k němuž propadl centr ze strany. Ostravský útočník ale minutu nato všechno odčinil a po přesném centru Buchty hlavou z malého vápna usměrnil balon k tyči.

Ještě před pauzou měl po další chybě hostů gólovou příležitost Kuzmanovič. Sudí Dubravský nejprve po jeho souboji s gólmanem Rakovanem nařídil penaltu, aby ji následně po zhlédnutí záznamu u videa odvolal.

Zlín byl v defenzivě zranitelný a po další špatné rozehrávce měl těsně po pauze třetí gól na noze Sor, ale sám před Rakovanem akci překombinoval. Ostravu to pořádně mrzelo, protože během dvou minut přišla o náskok.

Martínez nejdříve v 52. minutě umístěnou ranou k tyči z velkého čtverce snížil a připsal si premiérový gól v české lize. Z další akce si na centr zleva naskočil Hlinka a hlavou nedal Laštůvkovi šanci.

Bleskové vyrovnání ale s Ostravou nezamávalo a domácí naopak opět převzali taktovku. Zajícův gól ale neplatil po předcházející srážce Tetoura s Rakovanem, po níž musel otřesený brankář střídat. Náhradník mei tyčemi Dostál se ještě ani nerozkoukal a už musel řešit šanci Buchty.

Stejný hráč už v 72. minutě po Kaločově centru nezaváhal a povedeným volejem nechytatelně zavěsil. Ostrava měla navrch a vytvářela si další přečíslení. Po brejku pak v 82. minutě pojistil její výhru Zajíc. Dva góly v jednom utkání dal už potřetí v této ligové sezoně.

32. kolo první fotbalové ligy:

SFC Opava - Sigma Olomouc 1:2 (0:1)

Branky: 71. Holík - 29. Zifčák, 83. Chytil. Rozhodčí: Klíma - Caletka, Antoníček - Dorušák (video). ŽK: Helešic - Radek Látal, Assoubre, Fiala. ČK: 36. Hrabina (Opava). Diváci: 393 (omezený počet).

Sestavy:

Opava: Lasák - Březina (69. Rychlý), Hnaníček, Kulhánek, Hrabina - Večerka - Mondek (69. Kramář), Nešický (58. Darmovzal), Hellebrand (69. Holík), Helešic - Dedič (58. Juřena). Trenér: Skácel.

Olomouc: Macík - Radek Látal, Beneš, Štěrba, Vepřek (17. Sladký, 79. Assoubre) - Breite, Slaměna (61. Chytil) - Zahradníček (79. Fiala), Daněk, González - Zifčák (61. Hála). Trenér: Radoslav Látal.

1. FK Příbram - FK Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 77. Mezera. Rozhodčí: Marek - Paták, Hock - Berka (video). ŽK: Mezera, Pilík, Antwi - Kratochvíl, Zelený, Pleštil, Rada (trenér). Diváci: 162 (omezený počet).

Sestavy:

Příbram: Šiman - Nový, S. Kingue, O. Kingue (40. Cmiljanovič), Mezera - Pilík, Zorvan (90.+2 Kvída), Rezek, Soldát, Vávra (84. Antwi) - Lubega (90.+2 Voltr). Trenér: Valachovič:

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Kubista, Zelený, Krob (85. R. Hrubý) - Hübschman (82. Chramosta) - Pleštil (66. Smejkal), Považanec, Kratochvíl, Jovovič (66. Pilař) - Doležal. Trenér: Rada.

Baník Ostrava - Fastav Zlín 4:2 (2:0)

Branky: 33. a 82. Zajíc, 2. Tetour, 72. D. Buchta - 52. Martínez, 54. Hlinka. Rozhodčí: Dubravský - Vodrážka, Poživil - Orel (video). ŽK: Pokorný, Kaloč, Tetour, De Azevedo - Poznar, P. Buchta, Hlinka. Diváci: 1044 (omezený počet).

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Pokorný, Stronati, Fleišman - Sor (64. De Azevedo), Kaloč, Kuzmanovič (88. Šmiga), Tetour (88. Holzer), D. Buchta (83. Fillo) - Zajíc (88. Šašinka). Trenér: Daněk.

Zlín: Rakovan (66. Dostál) - Cedidla, P. Buchta, Procházka, Matejov - Fantiš, Hlinka, Martínez (77. Toutou), Janošek (88. Tkáč), Dramé (46. Jawo) - Poznar. Trenér: Jelínek.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:1)

Branky: 10. Havlík - 25. Ljovin. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler - Adam (video). ŽK: Sadílek - Bačkovský. Diváci: 760 (omezený počet).

Sestavy:

Slovácko: Bajza - Tomič, Kadlec, Hofmann, Havlík - Mareček (73. Šimko), Daníček - Petržela (78. Kohút), Sadílek, Navrátil (73. Jurečka) - Cicilia (73. Kliment). Trenér: Svědík.

Bohemians: Bačkovský - Bederka, Köstl, Krch - Dostál, Květ (90.+3 Vacek), Hronek (83. Novák), Ljovin, Vondra (90.+3 Kosek) - Pulkrab (83. Keita), Puškáč (78. Osmančík). Trenér: Klusáček.