(0:3)

Reportáž

Jadon Sancho (© AFP)

Dortmund ve finále rozstřílel Lipsko a po čtyřech letech slaví triumf v poháru

Atraktivní fotbalovou podívanou nabídla sedmdesátá osmá edice finálového utkání německého DFB-Pokalu. Zápas plný akce na obou stranách hřiště zvládla lépe družina z Dortmundu, která Lipsku nasázela čtyři branky a po čtyřech letech tak slaví pohárové vítězství.

Borussia do utkání vstoupila aktivněji a skóre se tak na berlínském Olympijském stadionu měnilo už po pěti minutách. Reus na vlastní polovině obral o míč Kampla, načež rozehrál rychlou akci po trase Håland, Dahoud, Sancho a mladý anglický křidelník svou technickou ránu ze vzdáleného konce šestnáctky poslal přesně k pravé tyči.

Lipsko působilo zaskočeně, do vyložených šancí se mu dostávat nedařilo a za celý první poločas tak svěřenci Juliana Nagelsmanna dokonce ani nevystřelili na bránu. Ve 28. minutě navíc museli sledovat druhou gólovou radost Dortmundu. Prsty v tom opět měl kapitán Marco Reus, který poslal rychlou nahrávku na Erlinga Hålanda. Norský uragán s míčem naběhl do vápna, obratnou zasekávačkou se zbavil bránícího Upamecana a levou nohou zakončil obloučkem do levého koutu brány.

Ve 39. minutě si jedinou větší příležitost vypracovali také rudí býci a také ona měla norský podpis. Přihrávku do vápna si totiž našel Alexander Sørloth, volného prostoru však nedokázal využít a střelu z pravé strany namířil jen těsně vedle brány.

Místo toho se na konci první půle ještě jednou vlnila síť za zády brankáře Gulácsiho. V nastaveném čase obrana Lipska totálně propadla a Reus se Sanchem se řítili sami na bránu. Kapitán Borussie nebyl sobecký a místo zakončení přenechal míč Sanchovi, ten si kličkou posadil na zem bránícího Klostermanna a v pohodě zakončil do odkryté brány.

Do druhého půle hráči Lipska vletěli v mnohem vyšším tempu a okamžitě si začali vytvářet přiležitosti. Pomohlo tomu i dvojí střídání, Sørlotha a Hwanga o poločase nahradili Poulsen a Nkunku. No a třiadvacetiletý Francouz zahrozil už necelé minutě, kdy svou ránu po rychlé akci otřel o břevno.

V 57. minutě se zase ozval druhý střídající útočník. Yussuf Poulsen pálil z hranice vápna, jeho pokus z hranice vápna ale možná i díky teči Akanjiho skončil těsně vedle.

O deset minut později mohli čtvrtou branku přidat žlutočerní. Nesobeckost kapitána Reuse byla tentokrát spíše na škodu, když místo střely ve vápně opět hledal Sancha, jemuž se ale ve skluzu do odkryté brány zakončit nepodařilo.

Jinak ale druhý poločas patřil Lipsku. Další velkou šanci měl v 71. minutě Forsberg, který se osamocen dostal ve vápně k odraženému míči. Z dobré pozice ale napálil jen tyč. O poznání úspěšnější byl o minutu později Dani Olmo, který dlouhý tlak svého týmu zakončil nekompromisní ranou zpoza šestnáctky, kterou vymetl levou šibenici.

V 76. minutě mohl mladý Španěl snížit na rozdíl jediné branky poté, co Nkunku využil zaváhání vybíhajícího brankáře Bürkiho a předložil mu míč do střelecké pozice, Olmo však nedokázal zakončit dost razantně, ani přesně.

Lipsko zavelelo do plného útoku, čímž nabízelo soupeřům šanci na rychlé protiútoky. V 84. minutě se tak Sancho hnal úplně sám na brankáře Gulácsiho, kterého si položil na zem. Místo okamžitého zakončení ale míč ještě zasekl a tím dal maďarskému gólmanovi šanci skočit mu pod nohy a jasnému gólu zabránit.

O čtyři minuty později už byl ale bezmocný. Sancho si po dvou gólech připsal i asistenci, další rychlý brejk totiž vyřešil přihrávkou na hranici vápna, kde Håland i přes podklouznutí dokázal se štěstím napálit míč do sítě a udělat tak definitivní tečku za prvním pohárovým titulem Dortmundu od roku 2017.

Autor: Vojtěch Gargulák