(1:0)

Reportáž

Timo Werner (© AFP)

Chelsea si po devíti letech zahraje finále Ligy mistrů

Poprvé od triumfu z roku 2012 si fotbalisté Chelsea zahrají finále nejprestižnější klubové soutěže a nutno podotknout, že zcela zaslouženě. Ve dvojzápase s Realem Madrid byla Chelsea lepší a po remíze z Madridu zvítězila v domácí odvetě 2:0. Postup do finále proti Manchesteru City vystřelil už v prvním poločase Timo Werner a pět minut před koncem pečetil výsledek Mason Mount.

Od úvodní minuty nastoupil za Real Madrid někdejší hráč Blues Hazard a společně s Benzemou a Viníciusem se měl postarat o vstřelení kýženého gólu. První příležitost měl ale na svědomí Kroos a jeho rána skončila v náruči brankáře Mendyho. Na druhé straně byla Chelsea nebezpečnější a proti dalekonosné pumelenici Rüdigera musel zasahovat Courtois. Hned z následující akce domácích zase cpal před branku balón Mount a i tuhle situace Real ustál. Ostře sledované semifinále mělo svižný začátek.

Ačkoliv Zidanův tým častěji držel balón, tak jeho akce se zatím omezily jen na střelecké pokusy, které povětšinou končily v Mendyho náruči. Pro Chelsea se zase rýsovaly možnosti rychlých protiútoků a jeden z nich zakončil gólem Werner, nicméně radost domácích byla kvůli odmávanému ofsajdu zbytečná. A pak se zase přihlásil o slovo Madrid a Benzema z otočky donutil Mendyho k prvnímu opravdu těžkému zákroku.

Nerozhodný stav vydržel na Stamford Bridge do 28. minuty, než Chelsea podnikla protiútok tři na dva, přičemž Havertz ve snaze přelobovat Courtoise orazítkoval břevno a zblízka doklepával do prázdné branky Werner - 1:0. Londýňané v další fázi prvního poločasu hlídali náskok a mohli se přitom spolehnout na Mendyho, který zvládl skvělým zákrokem zpacifikovat i Benzemovu hlavičku. Snaha Realu se nesetkávala s efektivitou a Chelsea si nesla do šaten nadějný výsledek.

Oba trenéři se zatím rozhodli nestřídat, a tak do druhého poločasu vyběhly totožné jedenáctky. Stále přitom platilo, že nebezpečnější byla Chelsea. Hned ve 47. minutě hlavičkoval Havertz do břevna a Real měl velké štěstí, že to stále bylo jen o jeden gól. A nezůstalo jen tu této šance. Thiago Silva hlavičkoval nad a stejně si vedl i zblízka Mount. Obří šanci zazdil i Havertz, kterého výtečně vychytal Courtois. Díky belgickému brankáři byl Real Madrid stále ve hře a pořád mu stačil na prodloužení jeden gól.

V 73. minutě rozehrávala Chelsea rohový kop a ze vzduchu těsně minul branku Thiago Silva. Domácí byli ve vzdušném prostoru možná překvapivě lepší, ale druhá branka stále nepřicházela. Chelsea mrhala svými příležitostmi a koledovala si o vyrovnání, které by asi nebylo úplně zasloužené. Až v 85. minutě si mohl kouč Thomas Tuchel a všichni fanoušci Blues výrazně oddechnout. Kanté založil akci a posunul balón do šance Pulišićovi, který se sice vytěsnil až na brankovou čáru, ale odtud našel před brankou Masona Mounta, jenž se zblízka nemýlil. Chelsea vedla o dva góly a v tento moment potřeboval Real na postup stejný počet branek.

Real Madrid se vepředu trápil a Zidane se před koncem rozhodl stáhnout nevýrazného Hazarda a do hry poslal Mariana Díaze. V silách Realu už ale nebylo výsledek zvrátit a nepomohlo tomu ani čtyřminutové nastavení. Real Madrid stejně jako před rokem opět nestačil na anglického soupeře a v semifinále končí. Chelsea postoupila do finále zaslouženě, v obou zápasech totiž byla lepší.

Autor: Ondřej Linhart