Hatšepsut – kráľ starovekého Egypta. Bola však ženou a jej meno chceli vymazať z histórie

Hatšepsut – kráľ starovekého Egypta. Bola však ženou a jej meno chceli vymazať z histórie

Bratislava 5. mája 2021 (HSP/Foto:Flickr)

 

Hatšepsut, panovníčka starého Egypta, výnimočná kráľovná (vládla v rokoch cca 1473 – 1458 pred n. l.). Bola jednou z najväčších egyptských panovníc. Vyobrazovaná ako muž, v mužskom oblečení. Je známa ako “žena, ktorá bola kráľom.” Hatšepsut sa titulovala v mužskom rode a aj nosila falošnú briadku, takzvanú panovnícku “božskú bradu.” Jej vláda trvala 22 rokov a jej nevlastný syn sa po jej smrti snažil zničiť všetky zmienky o nej. Nepodarilo sa mu to a nakoniec jej meno pretrvalo do dnešných čias

Socha Hatšepsut
Na snímke socha Hatšepsut, panovníčky starého Egypta

Hatšepsut bola dcérou vládcu Thutmosa I. a jeho manželky kráľovnej Ahmose. Za manžela mala následníka trónu, svojho nevlastného brata Thutmosa II. Po smrti jej manžela zostala krajina na istý čas bez vládcu. Thutmosea II. však určil pred smrťou svojho nástupcu, jeho syna Thutmosea III., ktorého mal s jednou zo svojich vedľajších manželiek, Asetou. Keďže Hatšepsut mala s mužom dcéry a Thutmose III. nebol v tej dobe ešte plnoletý, mal okolo 5 až 10 rokov, Hatšepsut nastúpila na trón ako poručníčka následníka trónu. Okolnosti jej nástupu na trón však nie sú dodnes úplne jasné. Na trón si vraj robila nárok aj na základe nápisu, ktorý dala vytesať a v ktorom tvrdila, že jej otcom bol najvyšší egyptský boh Amon (ktorý vzal na seba ľudskú podobu jej otca Thutmosa I.). Nakoniec však predsa len bola uznaná za regentku kráľovstva. Vládla dlhých 22 rokov až do svojej smrti. Zomrela okolo roku 1458 pred n. l.

Reklama

 

Zádušný chrám

Venovala sa rozvoju krajiny, výstavbe miest, chrámov, opravám budov zničených za čias okupácie, rozvoju obchodu, vied a umenia. Ekonomika Egypta bola za jej vlády na rozmachu. Dala prestavať kráľovské mesto Téby. Jej najpozoruhodnejšou stavbou bol veľkolepý zádušný chrám v komplexe Dér el-Bahrí (v preklade severný kláštor), ktorý bol jedným z najkrajších chrámov a jedným z najväčších architektonických divov starého Egypta. Poloha chrámu je úžasná. Chrám bol vytesaný do skaly, v interiéri sa nachádzalo množstvo sôch a je vybudovaný na troch umelých terasách. K chrámu je možné sa dostať cez Luxorský most, ktorý strážia dve sochy boha Hora. Zachoval sa aj jej chrám bohyne Pachet, alebo chrám vo Wádi Halfe. Hatšepsut neviedla vojny, ako väčšina jej predchodcov či nasledovníkov.

Reklama

 

Všetko zničiť

Po jej smrti sa stal napokon vládcom jej nevlastný syn Thutmose III. Jeho vláda trvala 54 rokov, z toho 22 rokov zaňho vládla nevlastná matka. Matkina dlhá vláda sa mu pravdepodobne nepáčila. Keď konečne zasadol na trón, nechal odstrániť jej meno zo všetkých nápisov. Meno, tvár, akýkoľvek náznak o nej – všetko nariadil zničiť, odstrániť. Nápisy, reliéfy, sochy. Jeho cieľom bolo vymazať ju z histórie ľudstva. Jej sôch sa zachovalo len málo a jej podobizeň bola odstránená z väčšiny chrámov. Ničitelia jej mena však neboli dôkladný, a tak sa podarilo zachovať viacero dôkazov o jej vláde. Iní historici naopak tvrdia, že Thutmose III. sa nechcel pomstiť. Dal odstrániť všetky zmienky o nej, len aby vyvolal dojem, že vládla neprerušená línia faraónov s menom Thutmose. Ťažko povedať, keďže aj cesta k miestu jej posledného odpočinku bola zahataná.

 

Skrytá múmia

Jej hrobku objavili v Údolí kráľov a spolu s jej sarkofágom bol v hrobke premiestnený aj sarkofág jej otca. Nebola teda pochovaná v Údolí kráľovien, ako tomu bývalo u vládnucich a významných žien starovekého Egypta. Jej sarkofág bol ale prázdny.

Archeológ Howard Carter objavil v roku 1903 dva sarkofágy, múmie dvoch ženských tiel, pochované v obyčajnej hrobke. Predpokladom bolo, že jedno z tiel patrí Hatšepsutinej opatrovateľke a druhé neznámej žene. O 17 rokov neskôr bola objavená spomínaná prázdna hrobka Hatšepsut v Údolí kráľov. Až neskôr sa ukázalo, že jednou z tiel pochovaných v obyčajnej hrobke bola Hatšepsut. V kanope (pohrebná nádoba obsahujúca niektoré orgány múmie), na ktorej bolo uvedené Hatšepsutino meno, sa nachádzal zlomený zub – stolička. Podľa výsledkov z DNA a tomografie bolo dokázané, že zlomený zub patrí neznámej žene z obyčajného hrobu. Tou ženou v obyčajnom hrobe bola Hatšepsut. Výsledky výskumu tiež odhalili, že Hatšepsut zomrela ako 45 až 60 ročná žena, mala rakovinu, nezdravý chrup a obézne telo. Vďaka vede a forenznej technike vedci identifikovali jej múmiu, ktorú si dnes môžeme pozrieť v káhirskom múzeu.

Reklama

Nástupom jej nevlastného syna, Thutmose III., končí aj mierové žitie za vlády Hatšepsut. Bol nazývaný Napoleonom starovekého Egypta, pretože rozšíril ríšu do veľkosti, akú sa nepodarilo dosiahnuť žiadnemu inému faraónovi. Vyslal 17 víťazných dobyvačných výprav.

Či už odstránil meno nevlastnej matky z pomsty, žiarlivosti, alebo pragmatických dôvodov, nepodarilo sa mu to. Rovnako, ako sa nepodarilo utajiť miesto jej odpočinku a telo ukryté v obyčajnom hrobe pomohla identifikovať veda.

Veronika Majzúnová

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali