Eredivisie - souhrn 30. kola: Ajax potvrdil svou dominanci

23.04.2021, 20:45, aktualizováno 25.04.2021, 18:44
Komentáře a souhrny
Davy Klaassen (© AFP)
Ajax si poradil také s Alkmaarem, díky dvěma brankám Klaassena vyhrál 2:0 a o titul ho už může připravit pouze totální kolaps. Na druhém místě se osamostatnil PSV Eindhoven, na opačném pólu tabulky se topí Den Haag, který má už jen minimální šanci za záchranu...

Feyenoord Rotterdam - SBV Vitesse 0:0

25.04.2021 16:45

Góly: -

Důležitý souboj o přímý postup do pohárové Evropy svého vítěze neměl, domácí Feyenoord se totiž rozešel smírně bez branek s konkurenčním Vitesse. Tento výsledek určitě bude více vyhovovat hostujícímu výběru, který se udržel na třetím místě tabulky se sedmapadesáti body a právě před svým rotterdamským rivalem má stále náskok dvou bodů. Domácí nakonec mohou být rádi i za remízu, neboť závěrečných dvacet minut dohrávali v oslabení.

Na obou soupeřích bylo od samého začátku znát, že se hraje o hodně a příliš vyložených možností se neurodilo. SBV bylo přeci jen střelecky aktivnější, nicméně kýženého gólu se nedočkalo. Oběma celkům se pravděpodobně rozplynul sen o Lize mistrů, celek z Arnhemu totiž ztrácí na druhé PSV propastných sedm bodů a Feyenoord dokonce bodů devět, což se ve zbývajících čtyřech kolech bude jen velmi těžko stahovat.

První poločas toho příliš zajímavého nenabídl, domácí nevystřelili mezi tři tyče ani jednou. Vitesse se snažilo zaměstnávat brankáře Bijlowa střelami z větší vzdálenosti, ovšem ten s nimi neměl větší potíže. Největší šance byla k vidění zhruba deset minut před přestávkou, když se ve stoprocentní příležitosti ocitl Openda, jenomže rána z osmi metrů mu úplně nesedla a navíc Bijlow vytáhl fenomenální zákrok.

Také po změně stran se míč nejčastěji nacházel v blízkosti půlící čáry a oba celky měly potíže s přechodem do útočné fáze. Mírný favorit tohoto utkání promarnil obrovskou šanci v polovině druhého dějství, kdy se blýskl gólman Pasveer, jenž nejprve zneškodnil projektil kapitána Stevena Berghuise a pak výtečně zasáhl nohou i proti přízemnímu pokusu Linssena.

Svěřenci trenéra Dicka Advocaata si zkomplikovali situaci v 75. minutě, jelikož Berghuis hodně nevybíravě šlápl na achilovku rozběhnutému Wittekovi a rozhodčí Higler mu nekompromisně ukázal přímou červenou kartu. SBV ale početní výhodu nijak nezužitkovalo a až do závěrečného hvizdu se vůbec k ničemu nedostalo.

Více informací k zápasu

FC Twente - FC Utrecht 1:2

Góly: 28. Danilo - 49. Sander van de Streek, 55. Gyrano Kerk

Twente nadále prohlubuje své trápení v nejvyšší nizozemské soutěži, nyní totiž nedokázalo udržet vedení s ambiciózním Utrechtem a podlehlo mu nejtěsnějším poměrem 1:2. V Eredivisi tak nevyhrálo již poosmé v řadě a v tabulce mu stále patří deváté místo se sedmatřiceti body, za osmým Heraclesem zaostává o body dva. Hosté naopak navázali na nedávný povedený výkon s Ajaxem (1:1) a se sedmatřiceti body poskočili na šestou příčku.

Přitom svěřenci trenéra Rona Janse vstoupili do tohoto nedělního duelu aktivněji a do vedení se mohli dostat po necelých deseti odehraných minutách. Vynikající individuální akci předvedl Narsingh a probil se až do pokutového území protivníka, odkud tvrdě vypálil. Ovšem proti byl brankář Oelschlägel, jenž konečky prstů skvěle vyškrábl balón na rohový kop. Domácí vytěžili z mírného tlaku svůj jediný gól ve 28. minutě.

Nejlepší klubový střelec Danilo obdržel přesně načasovanou křižnou přihrávku do volného prostoru od agilního Narsingha a poté ze sedmi metrů chladnokrevně rozvlnil síť. Ihned na to mohl pojistit náskok Twente Menig, ale pravou tyč minul o několik decimetrů. Utrecht se oklepal až v závěrečné desetiminutovce úvodního dějství a od této chvíle na trávníku dominoval.

Nejprve zahrozil Maher, který nepříjemnou skákavou ranou našel připravenou náruč gólmana Drommela, vzápětí pálil o kousek vedle levé konstrukce Elia. FC vstoupilo do druhého poločasu jako vyměněné a během chvíle otočilo stav. Ve 49. minutě srovnal Sander van de Streek, jenž si seběhl před hranici brankového území na perfektní centr Boussaida a i v pádu usměrnil míč do bližšího dolního růžku.

Neuběhlo ani dalších šest minut a přesnou mušku tentokráte měl Gyrano Kerk, jehož nezištný přízemní pokus z patnácti metrů zapadl ke vzdálenější tyči. Krátce po odehrané hodině chtěl definitivně pojistit náskok mírného favorita Van de Streek. Ten se postavil k nařízené penaltě za zřetelný nedovolený zákrok Drommela na svou osobu, nicméně vyloženou možností pohrdl a balón trestuhodně poslal o metr nad břevno. Domácí se pak ještě snažili srovnat a málem se jim to povedlo v 87. minutě, avšak dělovka Meniga se mezi tři tyče těsně nevešla.

AFC Ajax - AZ Alkmaar 2:0

25.04.2021 14:30

Góly: 66. Davy Klaassen, 90. Davy Klaassen

Ajax si přece napravil svou reputaci po ne úplně povedeném vystoupení v dohrávce proti Utrechtu, díky dvěma gólům Davyho Klaassena skolil ve šlágru kola Alkmaar a čeká ho na závěr sezóny poměrně jednoduchý úkol. V posledních čtyřech kolech potřebuje uhrát alespoň bod a o prvenství v Eredivisie ho už nikdo nepřipraví. Jeho splnění je rozhodně v jeho silách.

Na amsterdamské tribuny konečně mohl určitý počet fanoušků po ustoupení pandemických nepříjemností a ten mohl sledovat první šanci AZ hned ve 4. minutě. Koopmeiners, navrátilec do základní sestavy, který byl pro minulý duel se Spartou vykartovaný, se chopil exekuce přímého volného kopu ze slušného postavení, jenže míč poslal jen vysoko nad domácí bránu.

V daleko lepší pozici se na druhé straně ocitl v 6. minutě Haller, který hlavičkoval z blízkosti, nicméně gólman Bizot předvedl velmi dobrý zákrok a šanci soupeře bravurně zastavil. Hosté se snažili o změnu skóre ve 32. minutě, to když se sám na Stekelenburga, hájícího prostor mezi třemi tyčemi de Godenzonen, řítil Gudmundsson, trestuhodně ovšem selhal v koncovce.

V závěru půle se opětovně ozval Ajax, tentokráte se Tadič pokoušel rozvlnit síť, a to v rámci standardní situace, svým pokusem obstřelil připravenou zeď a tlačil balón ke vzdálenější tyči, nicméně Bizot svoje rukavice využil v pravou chvíli. V 62. minutě se objevil v solidní šanci znovu vždy nebezpečný Haller, avšak svou hlavičkou nasměroval merunu pouze do zámezí.

Až v 66. minutě se Ajax dočkal své gólové odměny. Tadič se protáhl podél levé strany, sběhl blíže do středu pole, přihrávku chtěl adresovat na Hallera, k němu ještě míč nedoputoval, ale vzadu si vyhlédl ještě lépe postaveného Klaassena, který pohotově zacílil. V 83. minutě se i nadále těžko udržitelný Klaassen dostal do další možnosti, Bizota ale teď překonat nedokázal.

Čím více se blížil konec utkání, tím více Alkmaar směřoval úsilí směrem dopředu, a logicky tak vznikaly v jeho defenzívě velké mezery. Třeba jednu takovou nepotrestal Brobbey, jehož vychytal tváří v tvář Bizot. Až v 90. minutě se amsterdamský výběr dočkal finální pojistky, Gravenberchův centr z rohového čtvrtkruhu prodloužil Tagliafico na skórujícího Klaassena.

ADO Den Haag - Fortuna Sittard 0:3

Góly: 39. Zian Flemming, 48. Sebastian Polter, 77. Tesfaldet Tekie

Hráči Den Haagu nezvládli ani další klíčový souboj o záchranu, tentokráte v domácím prostředí jasně nestačili na Sittard a podlehli mu ve vysokém poměru 0:3. Celkově na ligové scéně nevyhráli téměř pět měsíců a čtyři kola před koncem je velmi pravděpodobné, že se jim sestup o patro níže už nevyhne. Na šestnáctou barážovou příčku Emmenu totiž momentálně ztrácejí propastných osm bodů a toto manko se bude jen velmi těžko stahovat.

ADO je tak beznadějně poslední osmnácté, naopak Fortuna přerušila svou nelichotivou šňůru tří porážek v řadě a vrátila se do hry o pohárové příčky. Nyní se dostala na dvanácté místo tabulky se sedmatřiceti body a například za devátým Twente zaostává jen vinou horšího skóre. Nedělní duel byl ze statistického pohledu nesmírně vyrovnaný od začátku až do samotného konce, jenomže Sittard převyšoval svého rivala v produktivitě.

První vyložená možnost byla k vidění až zhruba pět minut před přestávkou a svěřenci trenéra Sjorse Ulteeho ji hned přetavili ve vedoucí gól. Po hezké akci na pravé straně převzal balón Hansson, který předložil zpětnou nahrávku pro dobře postaveného Ziana Flemminga a ten z první napálil balón přímo do pravého spodního rohu. Hosty tento moment rozhodně nabudil a tři minuty po změně stran zvýšili svůj náskok.

Po pravém křídle všem utekl právě aktivní Flemming a svým parádním pasem našel u vzdálenější konstrukce rozběhnutého Sebastiana Poltera, jenž pohotově usměrnil míč do poloprázdné branky kolem naprosto bezmocného gólmana Fraisla. Fortuna si v následujícím průběhu s přehledem hlídala dostatečný odstup a definitivně ho pojistila zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem.

Střídající Tesfaldet Tekie předvedl překrásné sólo při útoku čtyři na čtyři, balón si vzápětí navedl před hranici pokutového území a nakonec se náramně trefil k protější tyči. Poté se nic zajímavého neudálo, Den Haag v příštím kole přivítá rotterdamský Feyenoord a Fortuna se střetne s konkurenčním Twente.

FC Emmen - Heracles Almelo 3:1

25.04.2021 12:15

Góly: 58. Michael de Leeuw (pen.), 89. Michael de Leeuw, 90+1. Michael de Leeuw - 82. Rai Vloet (pen.)

Emmen pokračuje v neuvěřitelné jízdě za záchranou a nyní dokázal zvítězit v nejvyšší nizozemské soutěži již potřetí za sebou. Stejně jako naposledy se Sittardem vsítil dvě rozdílové trefy až v samém závěru. Díky tomu se v tabulce posunul na šestnáctou barážovou pozici o dva body před Venlo a za patnáctým Willemem zaostává o jediný bod. Jeho hrdinou se stal Michael de Leeuw, jenž stihl vsítit hattrick za pouhých třiatřicet minut.

Domácí v předchozích osmi ligových duelech ani jednou neprohráli a z toho hned pětkrát zvítězili, naopak celek z Almela si výrazně zkomplikoval situaci v cestě za pohárovou Evropou. V tuto chvíli zůstal na kýženém osmém místě s dvoubodovým náskokem na deváté Twente i desátý Heerenveen.

Do nedělního zápasu vstoupili lépe mírně favorizovaní hosté a úvodní možnost si vypracovali po necelých osmi odehraných minutách. V pokutovém území protivníka se totiž zjevil Fadiga a tvrdě vypálil, ovšem brankář Verrips perfektně odvrátil jeho dělovku na rohový kop. Vzápětí diktovali tempo hry domácí, nicméně až do konce úvodního dějství k ničemu nebezpečnému nedošlo. Emmen se dostal do vedení po necelé hodině hry. V pokutovém území si počínal nedovoleně Fadiga a stáhl k zemi protihráče, rozhodčí Kamphuis nařídil pokutový kop bez přílišného otálení.

K němu se postavil De Leeuw a nezaváhal, jelikož se krásně trefil do levého spodního rohu. Hosté v následujícím průběhu zabrali a snažili se vyrovnat. Zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem nejprve mířil příliš vysoko Rai Vloet, poté ale Verrips nevybíravě nakopl střídajícího Kutucua a Kamphuis zcela po právu nařídil penaltu i na druhé straně. K té se odhodlal Vloet a i s notnou dávkou štěstí překonal strážce domácí branky.

Emmen se však v žádném případě nevzdal a v 89. minutě si vzal zpět ztracený náskok. Podruhé v zápase skóroval De Leeuw, jenž po výtečně načasované nahrávce v podání Arauja předvedl precizní zpracování a brilantní střelou z hranice šestnáctky překonal pozdě reagujícího gólmana Blaswiche. Stejný hráč zkompletoval hattrick ani ne o dvě minuty později a tím definitivně potvrdil výhru Emmenu, neboť z deseti metrů usměrnil svůj přízemní projektil k bližší konstrukci.

Sparta Rotterdam - VVV Venlo 2:0

24.04.2021 18:45

Góly: 41. Laros Duarte, 67. Bryan Smeets

Sparta dokázala porazit stále se trápící Venlo a podnikla definitivní krok k celkové záchraně v Eredivisie. Soupeř, který nemohl využít svého nejlepšího střelce Georgiose Giakoumakise, jenž byl vykartovaný, nevsítil na Het Kasteelu ani branku, a protože naopak domácí zásluhou Larose Duarteho a Bryana Smeetse ano, protáhl svou šňůru porážek už na jedenáct utkání.

Opravdu jen stěží by mohli ještě De Kasteelheren nejvyšší soutěž opustit, na druhou stranu právě tenhle duel jim nabízel ideální příležitost k tomu, jak otázku udržení nadobro vyřešit. A své šance se chopili tak, jak si představovali. Naopak VVV pořád padá níže a níže, a jestli vážně konečně nezabere, pád do sfér druholigových vod ho zkrátka nemůže nakonec minout.

Domácí byli v první půli aktivnější, ve 36. minutě ještě svou možnost neproměnil Mijnans, jehož vychytal brankář Kirschbaum, o pět minut později již ovšem zacílil Duarte, který svou střelou ze střední vzdálenosti zamířil k tyči. Ve druhém poločase hosté pokračovali v mdlém vystoupení, inkasovali navíc v 67. minutě ještě jednou, jelikož Smeets využil centru Harrouie.

PSV Eindhoven - FC Groningen 1:0

Góly: 63. Eran Zahavi (pen.)

PSV potvrdilo papírové předpoklady proti Groningenu a nakonec ho přehrálo po výsledku 1:0. V tomto sobotním zápase na trávníku dominovalo a rozhodně mohlo zvítězit i vyšším rozdílem, jenže hned tři jeho branky nebyly uznány po zásahu VAR. Domácí i přesto mohou být spokojeni, neboť se udrželi na druhém místě Eredivisie se čtyřiašedesáti body a před třetím Alkmaarem si momentálně vytvořili tříbodový náskok.

Svěřenci trenéra Rogera Schmidta si navíc udrželi teoretickou šanci na titul, i když za vedoucím Ajaxem zaostávají o devět bodů, a pokud jejich rival v neděli porazí právě Alkmaar, tak jejich plamínek naděje pravděpodobně zhasne. FC naopak prohrálo podruhé v řadě, je stále šesté se šestačtyřiceti body a po tomto kole ho může předskočit sebevědomě hrající Utrecht.

Jasný favorit si v prvním poločase vytvořil několik vyložených možností, nicméně ani jednu nepřetavil ve vedoucí trefu. Gakpo krátce po odehrané čtvrthodině totiž napálil pouze břevno, přesně v polovině úvodního dějství se vytáhl brankář Padt proti ráně zblízka v podání Malena. Následně selhali ve vyložených šancích také izraelský kanonýr Eran Zahavi se Sangarém, jelikož oba dva netrefili prostor tří tyčí o několik decimetrů.

Naopak po změně stran mohli z ničeho nic udeřit hosté, ale rána El Messaoudiho skončila jen na levé konstrukci. Domácí poprvé rozvlnili síť v 56. minutě, kdy se do poloprázdné branky trefil Zahavi, ovšem jeho trefa nakonec nebyla uznána, neboť Dumfries se při předchozí přihrávce dostal s míčem za brankou čáru. PSV rozhodlo o svém úspěchu krátce po odehrané hodině, po dělovce Malena totiž zahrál rukou ve vlastní šestnáctce bránící Dammers.

Na penaltový puntík si postavil míč právě Zahavi a bez větších potíží skóroval střelou doprostřed branky. Eindhovenský gigant přidal druhý gól v 70. minutě, jenomže zásah Gakpa neplatil vinou těsného ofsajdu. Necelých deset minut před závěrečným hvizdem se nezapsal do listiny střelců ani Malen, který sice překonal Padta přízemním projektilem, bohužel i jemu byl nakonec odpískán milimetrový ofsajd.

SC Heerenveen - PEC Zwolle 0:2

24.04.2021 16:30

Góly: 28. Pelle Clement, 68. Bram van Polen

Hráči Zwolle potvrdili dobrou formu z poslední doby a nyní získali třetí vítězství z předchozích čtyř zápasů. V Heerenveenu se postarali o překvapení a díky výhře 2:0 jsou jen malý krůček od záchrany. Tabulkou Eredivisie se posunuli na jedenáctou pozici s pětatřiceti body, a pokud Emmen nezvítězí v neděli nad Heraclesem, tak získají jistotu prvoligové licence i pro příští ročník. Naopak SC se opět vzdálila šance na evropské poháry.

Domácí výběr totiž nenavázal na minulý úspěch v derby s Groningenem (2:0) a na kontě má jen o dva body více než jeho sobotní protivník, v tuto chvíli mu stále patří desáté místo. Mírný favorit sice měl balón častěji ve svém držení a vytvořil si i více střeleckých pokusů, jenomže PEC ho vyškolilo z produktivity. Do vedení se dostalo z první vážnější akce utkání po necelé půlhodině hry.

Pelle Clement totiž předvedl krásnou individuální akci středem hřiště a nakonec se odhodlal ke střele z osmnácti metrů, jeho přízemní pokus nakonec zapadl do pravého spodního růžku kolem marně se natahujícího brankáře Muldera. Domácí od tohoto okamžiku přidali a necelých pět minut před přestávkou mohli srovnat, ale rána Siema de Jonga z hranice šestnáctky pouze orazítkovala pravou konstrukci.

SC se po změně stran snažilo hrát aktivně, avšak centry do pokutového území nedokázalo zužitkovat a střely z větší vzdálenosti neznamenaly pro hostující branku téměř žádné nebezpečí. Zwolle vsítilo druhou uklidňující trefu v 68. minutě. Právě Clement se postavil k přímému volnému kopu z levé strany a míč přesně posadil na hlavu Brama van Polena, jenž ho umístil přímo k protější tyči.

Heerenveen si nevytvořil žádnou gólovou možnost až do závěrečného hvizdu a v příštím kole bude mít co napravovat na půdě favorizovaného PSV. Zwolle zavítá do Arnhemu, kde bude chtít vyzrát na silné Vitesse.

Willem II - RKC Waalwijk 1:0

23.04.2021 18:45

Góly: 54. Vangelis Pavlidis

Willem zabral v hodině dvanácté a po čtrnáctidenní přestávce vybojoval nesmírně důležité tři body proti konkurenčnímu Waalwijku. O svém úspěchu rozhodl necelých deset minut před přestávkou, kdy se prosadil jeden ze strůjců loňského úspěšného tažení Vangelis Pavlidis. Domácí celek zůstal na patnácté pozici s pětadvaceti body, RKC má na kontě o jeden bod více a patří mu čtrnácté místo.

Klub z Tilburgu si momentálně vytvořil tříbodový náskok na šestnáctou barážovou příčku Venla, nicméně čtyři kola před koncem ještě rozhodně nemá nic jistého. Hosté prohráli již potřetí za sebou a cestu za udržením prvoligové licence si opět komplikují. Svěřenci černohorského trenéra Željka Petroviče byli od samého začátku aktivnější a poprvé dostali míč mezi tři tyče již v 6. minutě, jenomže trefa Wriedta neplatila kvůli těsnému ofsajdu.

Zhruba v polovině úvodního dějství zahrozil Willem podruhé, ale tentokráte po rohovém kopu a hlavičce Van Beeka předvedl skvělý zákrok brankář Lamprou a balón směřující pod břevno odvrátil za svou branku. Klíčový okamžik této páteční předehrávky 30. kola byl k vidění v 54. minutě. Pavlidisovu tvrdou ránu z osmi metrů sice nejprve zablokoval spoluhráč Wriedt, řecký forvard se však dostal k následné dorážce a zblízka již rozvlnil síť.

Stejný hráč mohl ještě více uklidnit svůj výběr o třináct minut později, ovšem svým projektilem z hranice pokutového území pouze orazítkoval pravou konstrukci. Hosté se osmělili teprve v závěrečné čtvrthodině a o vyrovnání se mohli postarat v 81. minutě, nicméně když obrovskou možností pohrdl střídající Sow a z deseti metrů nevyzrál na gólmana Muriče, tak se výsledek nezměnil.