BBV po 25 letech

Ardenskou klasiku ovládl po dramatickém finiši van Aert. Mezi ženami byla nejrychlejší Vosová

Po loňské pauze se vrátila Ardenská klasika Amstel Gold Race, která se letos jela již po padesáté páté. Na startu nechyběl ani Roman Kreuziger, který závod v roce 2013 vyhrál. V ženském závodě po závěrečném spurtu zvítězila domácí závodnice Marianne Vosová. Mezi muži se o vítězi rozhodlo až v dramatickém závěru, kde ve spurtu Belgičan Wout van Aert jen o pár milimetrů porazil Brita Thomase Pidcocka.

Wout van Aert
zdroj: Twitter.com/TirrenAdriatico

V ženském závodě se dlouho držela ve vedení v samostatném úniku Australanka Grace Brown. Svůj náskok však nedokázala udržet, kdy ji dva a půl kilometru před cílem dojel peloton. O vítězce nakonec rozhodl až závěrečný spurt, ve kterém byla nakonec nejrychlejší domácí Marianne Vos před krajankami Demi Vollering a Annemiak van Vleuten.

Mužský závod nabídl dramatický finiš. Cílovou fotografii rozhodčí dlouho zkoumali, než vyhlásili vítězem 55. ročníku Van Aerta. O jeho prvenství rozhodly milimetry. Pidcock se stal ve věku 21 let a 262 dní nejmladším jezdcem, který se v prestižním závodě probojoval na stupně vítězů.

"Bylo to tak těsné. Obvykle mi dlouhé sprinty svědčí, ale dneska jsem začal z nejhorší možné pozice. Zdá se ale, že to na vítězství stačilo," ulevil si belgický šampion.

Van Aert mu oplatil porážku ze středečního belgického jednorázového závodu Brabantský šíp, v němž si Pidcock připsal premiérové vítězství mezi profesionály na silnici. Další souboj jezdců, kteří se výrazně prosadili i v cyklokrosu, pro sebe rozhodl šestadvacetiletý Belgičan.

Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu vybojoval další cenné vítězství v klasických závodech. Koncem března ovládl Gent-Wevelgem, loni vyhrál odložený monument Milán-San Remo a další italskou klasiku Strade Bianche.

Jediný český cyklista ve startovním poli Roman Kreuziger obsadil 81. místo. Vítěz závodu z roku 2013 a druhý muž sezony 2018 dojel ve skupině se ztrátou 6:17 minuty na vítěze. "Fyzicky jsem se cítil lépe než po posledních závodech, ale s výsledkem samozřejmě spokojený nejsem," uvedl Kreuziger. "Teď už se soustředím na středu a Valonský šíp," dodal.