142 dívek a žen odstartovalo ráno v půl deváté do náročného závodu za slunečného, ale chladnějšího počasí.

Hned po startu se oddělily dvě ženy, ke kterým se v prvním stoupání do Caubergu připojilo dalších 19, kde měla zastoupení většina favorizovaných týmů, ale chyběly lídryně, a tato skupina si vytvořila náskok až 1:20.

To nevyhovovalo SD Worx, který vepředu nikoho neměl, takže se postaraly na 35. km o sjetí obou předních skupin.

Pokračovala bojovná cyklistika, ale i po hodině a půl se stále držela pohromadě více jak 50členná skupina.

Grace Brown a Anna Van der Breggen

První atak Van Vleuten na dalším výstupu na Cauberg 30 km před cílem zredukoval vedoucí skupinu na přibližně 30 dívek. Evropská šampionka zde měla k ruce stále ještě Leah Thomas a Katrine Aalerud. První velké překvapení: chyběla Anna Van der Breggen.

25 km před cílem zaútočila Pauliene Rooijakkers (Liv) a odvezla s sebou Grace Brown (BikeExchange). Po dalších 5 km měly na stíhací 30člennou skupinu 30 vteřin.

Při dalším Caubergu zaútočila Van Vleuten, všechny to hodně bolelo, ale vrchol stoupání přejelo pohromadě 22 žen. Byly tu 4 dívky SD Worx, proto jedna z nich tu byla výhradně na práci. Náskok vedoucí dvojice snížily na 15 vteřin.

15 km před cílem nestačila v kopci Rooijakkers a Brown se ocitla na čele osamocena. Po rovině jela skvěle a vzadu se příliš nespolupracovalo, spíše docházelo k nástupům, takže 10 km před cílem náskok navýšila na 25 vteřin.

O sjíždění se staraly pomocnice SD Worx, Movistaru a Treku. Na vrcholu posledního Bemmelerbergu měla stále 20 vteřin. V cestě jí stál už „jen“ poslední Cauberg a dlouhá cílová pasáž. Její náskok se ale snižoval. Na úpatí Caubergu měla už jen pár desítek metrů.

Finále mohlo začít.

Hned od začátku stoupání zaútočila Van Vleuten. Jenže pár soupeřek se jí dokázalo udržet, a když si musela sednout, šly přes ní. První byla Kasia Niewiadoma a ta to zkusila jako před dvěma lety. Vos, která se jí pokoušela udržet, toho musela nechat a počkat. Naopak Longo Borghini si Niewiadomu dojela a dokonce na metě 1,8 km zaútočila.

Niewiadoma ze sebe musela vydat to poslední, na co v té chvíli měla. Jenže Borghini, jakmile byla dojeta, si nejspíš tolik věřila, že přestala střídat.

To byl moment, který umožnil přijet zezadu osmičce další cyklistek. Borghini sice zahájila spurt jako první, ale to už tam byly lepší.

Vos zvedla ruce hodně daleko před čárou, takže po projetí cílem znejistěla, zda ji náhodou Vollering na pásce nepředjela. Ale kamera její vítězství potvrdila.

Van Vleuten je všechno, jen ne sprinterka, ale dokázala se na poslední chvíli dostat na stupně vítězů. Což se jí podařilo už potřetí. Jen to vítězství stále ne a ne přijít.

To Vos si po třetím místě v posledním ročníku v roce 2019 připsala další zářez do své famózní cyklistické kariéry!