Slavia ovládla po trefách Holeše a Tecla derby se Spartou, Zbrojovka loupila na půdě Budějovic

Ve stínu derby je o víkendu na pořadu i několik zajímavých utkání. Šestadvacáté kolo začalo už v pátek, kdy Pardubice prohrály s Bohemians. Karviná doma v sobotu remizovala s Viktorií Plzeň, Jablonec zase porazil Zlín. Sigma Olomouc zvítězila na hřišti Příbrami. Baník v rámci derby porazil Opavu. Slovácko v souboji o evropské poháry zvítězilo nad Libercem.

Pardubice - Bohemians Praha 1905:
Fotbalisté Bohemians vybíhali na hřiště v Ďolíčku netradičně z hostující kabiny, hráli totiž proti "domácím" Pardubicím, které zde mají dočasný azyl. Kromě zajímavé situace "domácí - hosté" se ale čekalo i na poměrně vyrovnané utkání, neboť se oba týmy v tabulce nacházejí na srovnatelných místech. Pardubice ale po skalpu Sigmy Olomouc cítily "doma" výhodu co se týče motivace, neboť Klokani porazili naposledy Karvinou skoro před měsícem a právě to byla až do tohoto pátku jejich poslední výhra.

A právě Klokani byli v prvním poločase aktivnější. Těm byla navíc odpískána po faulu Pardubic penalta, z které se nemýlil Puskáč. Další nepříjemnost pro Pardubice pak přišla před pauzou, kdy se nechal vyloučit Prosek. Třetí bolestivá rána pro Pardubice přišla ihned po pauze, kdy ihned inkasovala po útočné akci Klokanů, kterou završil útočník Osmančík. Klokani tak momentálně vedou 2:0. Tým Bohemians s aktivitou nepolevil, měl i další šance a i díky početní výhodě o dvoubrankové pohodlné vedení nepřišel a zvítězil 2:0.

Jablonec - Zlín:
Jablonec po třech výhrách v řadě před týdnem remizoval na horké půdě Bohemians v Ďolíčku na 0:0 a doma jej čekal nevyzpytatelný soupeř ze Zlína. Ten se sice nachází v dolní polovině tabulky a před týdnem prohrál s Karvinou, v posledních týdnech se ale vůbec neprojevoval vůbec špatným fotbalem a vidět to bylo i na výsledcích.

Favorit zápasu, čtvrtý Jablonec, byl v prvním poločase aktivnější, do vedení se však dostat nedokázal a do poločasu se šlo bez branek. Gólový půst v prvním poločase si ale Jablonec nahradil po přestávce, kdy skóroval hned dvakrát! Ze standardní situace se ve 48. minutě trefil Kubista, na 2:0 zvýšil o tři minuty později Jovovič. Pohodlné vedení si Severočeši už pohlídali a před koncem naopak udeřili potřetí, autorem gólu byl tentokrát Jakub Považanec. Na dělbě bodů nezměnila nic ani snižující trefa Janetzkého v nastavení. Jablonec porazil Zlín 3:1 a připsal si důležité tři body v boji o třetí místo.

Karviná - Viktoria Plzeň:
Viktoria Plzeň letos neprožívá vůbec dobrou sezónu a tento týden měla na programu duel v Karviné, které navíc na podzim doma podlehla 0:1, kdy se trefil Michal Papadopulos. Karviné se na jaře vůbec nedařilo, vyměnila však trenéra a pod vedením Jozefa Webera v premiérovém zápase před týdnem zvítězila na zlínské Letné.

Karvinští však věděli, že soupeř z Plzně je papírově silnější, vůbec se toho ale nezalekli a drželi se předzápasového plánu. Viktoria byla v prvním poločase podle očekávání aktivnější snad ve všech statistikách, gól ovšem vstřelila Karviná. Míč do sítě dostal stejně jako na podzim zkušený útočník Michal Papadopulos, který skvěle zpracoval centr Čmelíka. Karvinský outsider tak v poločase vedl nad Plzní 1:0.

Plzni ale vyšel vstup do druhého poločasu a dokázala už po sedmi minutách vyrovnat. Autorem trefy na 1:1 byl obávaný viktoriánský útočník Jean David Beauguel. Plzeňský celek se pokoušel o obrat a vypracoval si několik šancí, Ciupu však podruhé neprostřelil a Karviná tak proti favoritovi sbírá cenný bod a ukazuje po obměně trenéra na hřišti velkou týmovou pohodu.

Příbram - Sigma Olomouc:
Poslední Příbram nevyhrála už opravdu dlouho a zatím jí nepomohla ani výměna trenéra. Nyní tým Jozefa Valachoviče v domácím prostředí vyzval ambiciózní Sigmu Olomouc, ta ale před týdnem podlehla Pardubicím. Přesto Hanáci přijeli do Příbrami sebevědomě a zcela určitě si dělali zálusk na tři body.

Po poměrně klidném prvním poločase se ale šlo do kabin bez branek, největší šanci na prostřelení gólmana měl kapitán Sigmy Roman Hubník, jeho střelu ale po standardní situaci vykryl příbramský gólman Jakub Šiman. Příbram bezbrankové skóre udržela ale pouze do 74. minuty, kdy šla po zkoumání videorozhodčího Olomouc do vedení. Vlastní branku si totiž vstřelil Zorvan. Místo příbramské reakce ale Sigma udeřila podruhé, tentokrát byl střelcem David Houska, a na Hanou si tak veze tři body.

Baník Ostrava - Opava:
Kromě derby pražských S v neděli byl o víkendu na programu i souboj Baníku Ostrava s Opavou. Předposlední Opava bojuje o záchranu a o motivaci tak má postaráno, Baník ale pod novým koučem Smetanou předvádí sympatické výkony, které by proti Opavě rád přetavil i do tabulky.

Do slezského derby vstoupil lépe domácí Baník a zejména jeho útočník Tomáš Zajíc. Jemu první gól neuznal videorozhodčí, o dvě minuty později se ale trefil znovu a tentokrát už nic nenamítalo ani video. Zajíc pak skóroval i ve 29. minutě po kličce prostřelil opavského brankáře a Baník tak v derby vedl v poločase 2:0.

Opavě ale nepomohla ani přestávka a po ní inkasovala potřetí. Autorem gólu na 3:0 ve prospěch Baníku byl David Buchta. Ani jeho trefa se ale nevyhla zkoumání videorozhodčích, ti ale žádnou závadu nenašli. Ostravský celek měl i další šance, míč do sítě už ale nedopravil. I přesto si však připsal pohodlné vítězství 3:0 a tři body do tabulky.

Slovácko - Slovan Liberec:
Fotbalovou sobotu uzavřel velmi zajímavý souboj o evropské poháry. Ambiciózní a třetí Slovácko přivítalo Liberec, který hrál základní skupinu Evropské ligy už i letos. Zatímco Slovácko se nachází v dobré formě, před týdnem porazilo Opavu a v týdnu remizovalo v dohrávce s Olomoucí, Liberec za poslední tři kola podlehl Jablonci a Plzni a remizoval s Baníkem.

Během vyrovnaného prvního poločasu, kdy proti sobě nastoupili i bratři Sadílkové, ovšem branka nepadla a do kabin se šlo za bezbrankového stavu. Šance měly oba týmy i ve druhé půli, prosadilo se však pouze Slovácko. Po faulu ve vápně se z jedenácti metrů nemýlil útočník Jurečka, jenž prostřelil "penaltového specialistu" libereckého gólmana Knoblocha. Tým z Uherského Hradiště tak proti silnému soupeři posbíral všechny tři body a ukázal, že se s ním musí v souvislosti s evropskými poháry počítat.

České Budějovice - Brno:

Brněnská Zbrojovka po remíze se Slavií dokázala loupit body na půdě Českých Budějovic, které je nedávají příliš často. V první půli bylo lepším týmem Dynamo, které si dokázalo vytvořit několik gólových příležitostí, ale v koncovce selhalo. Toho využili po změně stran hosté, když po rohovém kopu našel Štepanovský volného Texla, který střelou na přední tyč otevřel skóre utkání. Zbrojovka svůj náskok pojistila pět minut před koncem po proměněné penaltě Růska.

Teplice - Mladá Boleslav:

Teplice si chtěly po triumfu v MOL Cupu vyšlápnout na Mladou Boleslav také v lize, ale na domácí půdě jim to nebylo přáno.  Skóre sice otevřel již v 19. minutě Žitný po perfektním centru Kodada, ale soupeř odpověděl po chvíli trefou Zmrhala. Po změně stran se ujali slova hosté, kteří nejprve navýšili zásluhou Klímy a pět minut před koncem u pravil na konečných 1:3 Škoda.

Slavia - Sparta:

Pražská Sparta v ostře sledovaném derby zavítala na horkou půdu lídra tabulky, ale rozhodně se nevzdávala šance v Edenu uspět. Střet odvěkých rivalů z hlavního města dopadl v první půli lépe pro domácí, ačkoliv to byl letenský tým, který často tropil závary před brankou Koláře. Skóre se měnilo až v závěru poločasu, kdy si Holeš před vápnem narazil balon se Stanciuem a překonal brankáře Nitu.

Po změně stran začínali přebírat hru domácí, zatímco Spartu trápily nepřesnosti v ofenzivě. Obrana letenského týmu byla vystavována útočným nájezdům sešívaných a nakonec to byl střídající Stanislav Tecl, který se zády k bráně otočil kolem bránícího Sáčka a zakončil přesnou dělovkou do šibenice.

Fortuna liga, 26. kolo:

Pardubice - Bohemians Praha 1905 0:2 (0:1)

Branky: 35. Puskáč (pen.), 46. Osmančík
Žluté karty: 41. Tischler, 87. Lee (oba Pardubice)
Červená karta: 42. Prosek (Pardubice)
Domácí: Letáček – Prosek, Čihák, Toml, Čelůstka (61. Šejvl) – Hlavatý, Solil – Tischler (61. Pfeifer), Kostka (77. Černý), Ewerton (61. Lee) – Huf (46. Sláma) trenér: Krejčí
Hosté: Le Giang – Köstl, Bederka, Vondra – Dostál, Květ (78. Krch), Ljovin, Schumacher (62. Kosek) – Hronek (78. Vaníček) – Puškáč (62. Necid), Osmančík (68. Keita) trenér: Klusáček
Diváci: 0
Rozhodčí: Berka – Paták, Vodrážka

Jablonec - Zlín 3:1 (0:0)

Branky: 48. Kubista, 51. Jovovič, 87. Považanec - 90+1. Janetzký
Žluté karty: 38. Procházka, 71. Janošek (oba Zlín)
Domácí:
Hanuš – Štěpánek (85. Podaný), Kubista, Zelený, Krob – Pilař (75. Pleštil), Kratochvíl (81. Hrubý), Považanec, Jovović – Doležal, Schranz (75. Hübschman), trenér: Rada
Hosté: Dostál – Simerský, Buchta, Procházka (67. Cedidla) – Fantiš, Vraštil, Janošek (73. Martínez), Janetzký, Potočný (67. Jawo) – Dramé, Poznar, trenér: Páník
Diváci: 0
Rozhodčí: Machálek – Dohnálek, Flimmel

Karviná - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branka: 13. Papadopulos - 52. Beauguel
Žluté karty: 21. Mazáň, 35. Čmelík – 90+2. Kovařík
Domácí: Ciupa – Mikuš, Santos, Šindelář, Mazáň – Qose (70. Dramé), Mangabeira – Čmelík (90+3. Haša), Herc (85. Ostrák), Bartošák (90+3. Siňavskij) – Papadopulos (85. Jursa), trenér: Weber
Hosté: Staněk – Havel, Kaša, Brabec, Hybš (46. Mihálik) – Káčer (84. Hořava), Kalvach, Šulc (77. Matějka) – Ba Loua (84. Kovařík), Ondrášek (46. Beauguel), Falta, trenér: Guľa
Diváci: 0
Rozhodčí: Hocek – Blažej, Šimáček

Příbram - Sigma Olomouc 0:2 (0:0)

Branky: 74. Zorvan (vl.), 82. Houska
Žluté karty: 53. Kingue – 63. Zmrzlý, 67. Poulolo
Domácí:
 Šiman – Nový, Kvída, Kingue, Cmiljanović (77. Mezera) – Tregler – Pilík (78. Lubega), Zorvan, Rezek (89. Obdržal), Lalkovič (21. Antwi) – Voltr, trenér: Valachovič
Hosté: Mandous – Látal, Hubník (33. Poulolo), Beneš, Zmrzlý – Sladký, Houska, Breite, González (86. Mihalík) – Chytil (84. Štěrba) – Yunis, trenér: Látal
Diváci: 0
Rozhodčí: Proske – Kotík, Matoušek

Baník Ostrava - Opava 3:0 (2:0)

Branky: 15. a 29. Zajíc, 57. Buchta
Žluté karty: 4. Mondek, 7. Tiéhi, 40. Juřena (všichni Opava)
Domácí:
Laštůvka – Juroška (77. Holzer), Svozil, Stronati, Fleišman – Jánoš (77. Pokorný), Kaloč – de Azevedo (54. Buchta), Tetour (68. Kuzmanović), Ndefe – Zajíc (68. Šašinka), trenér: Smetana
Hosté: Fendrich – Didiba, Schaffartzik (46. Večerka), Kulhánek – Hrabina, Holík (78. Harazim), Tiéhi, Nešický, Helešic (84. Řezníček) – Mondek (46. Rataj), Juřena (46. Smola), trenér: Kováč
Diváci: 0
Rozhodčí: Hrubeš – Kotalík, Pečenka

Slovácko - Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branka: 66. Jurečka
Žluté karty: 53. Hofmann, 90+2. Divíšek – 32. Chaluš
Domácí:
Nemrava – Kalabiška, Kadlec, Hofmann, Reinberk – Petržela (80. Tomič), Sadílek, Havlík, Rezek (72. Divíšek) – Kohút (80. Šimko) – Jurečka (90. Kubala), trenér: Svědík
Hosté: Knobloch – Koscelník, Jugas, Chaluš, Sadílek – Mara (69. Matoušek), Pourzitidis – Pešek (69. Rondić), Faško (76. Karafiát), Mosquera (76. Nečas) – Rabušic, trenér: Hoftych
Diváci: 0
Rozhodčí: Marek – Kubr, Antoníček

Dynamo ČB - Zbrojovka Brno 0:2 (0:0)

Branky: 56. Texl, 85. Růsek
Žluté karty: Čolič (Č. Budějovice)
Domácí: Drobný - Čolič, Králik, Talověrov (62. Havel), P. Novák - Čavoš (82. Jánošík), Havelka - Brandner, Alvir (62. Mészáros), Mršič - Diop (69. Vais). Trenér: Horejš
Hosté: Berkovec - Bariš, Hlavica, Pernica, Moravec - Štepanovský (87. Gajič), Čermák, Texl (69. Růsek), Pachlopník (78. Sedlák), Fousek (46. Fila) - Hladík (77. Přichystal). Trenér: Dostálek
Diváci: 0
Rozhodčí: Pechanec – Hock, Novák

Teplice - Mladá Boleslav 1:3 (1:1)

Branky: 19. Žitný - 24. Zmrhal, 48. Klíma, 85. Škoda
Žluté karty: Čtvrtečka, Droehnle - Škoda
Domácí: Čtvrtečka - Hyčka (80. Černý), Gabriel (90.+1 Ljevakovič), Knapík, Droehnle - Kodad, T. Kučera, Trubač (75. Fortelný), Moulis (80. Radosta) - Žitný - Vukadinovič. Trenér: R. Kučera
Hosté: Šeda - Douděra, Jakub Klíma, Takács, Preisler - Ladra (83. Skalák), Dancák, Matějovský (90.+2 Budínský), Zmrhal - Škoda, Jiří Klíma (76. Drchal). Trenér: Jarolím
Diváci: 0
Rozhodčí: Dubravský – Mokrusch, Hrabovský

Slavia - Sparta 2:0 (1:0)

Branky: 45. Holeš, 81. Tecl
Žluté karty: Stanciu, Kuchta, Holeš, Traoré - Krejčí II, Dočkal, Vitík, Krejčí I
Domácí: Kolář - Masopust, Kačaraba, Zima, Bořil - Holeš - Oscar (88. Hromada), Stanciu (51. Ševčík), Provod (88. Traoré), Lingr (68. Tecl) - Kuchta (68. Bah). Trenér: Trpišovský
Hosté: Nita - Sáček, Vitík, Čelůstka, Hancko - Wiesner, Pavelka, Ladislav Krejčí II, Dočkal (82. Minčev), Plavšič (64. Krejčí I)  - Hložek. Trenér: Vrba