Eredivisie - souhrn 29. kola: Ajax drží náskok

09.04.2021, 21:56, aktualizováno 11.04.2021, 18:40
Komentáře a souhrny
Steven Berghuis (© AFP)
Hodně úspěšné byly v tomto kole kluby z popředí tabulky. Ajax vyhrál ve Waalwijku a drží si svůj náskok před dvojicí PSV Eindhoven, Alkmaar. Feyenoord si veze body z Utrechtu a selhalo pouze Vitesse, to nedokázalo najít recept na defenzívu posledního Den Haagu...

RKC Waalwijk - AFC Ajax 0:1

11.04.2021 16:45

Góly: 14. Sébastien Haller

Když se Waalwijk radoval naposledy z domácího vítězství nad Ajaxem, psal se rok 1988. A tuhle nelichotivou bilanci s amsterdamským gigantem nezměnil k lepšímu ani v aktuálním měření sil, i když nejtěsnější možná porážka se na druhou stranu alespoň nerovná papírově očekávanému vyššímu rozdílu mezi oběma týmy. Hostům zařídil vítězství Sébastien Haller.

Svěřenci trenéra Erika ten Haga ve čtvrtek prohráli v Evropské lize po úctyhodně dlouhé šňůře čtyřiadvaceti zápasů napříč všemi soutěžemi, a potřebovali si tak spravit náladu před následnou odvetou proti římskému AS. Svůj úkol splnili, byli na hrací ploše nebezpečnějším týmem, po statistické stránce také působili o něco aktivněji, a úspěch si tedy zřejmě zasloužili.

Špatnou zprávou pro Ajax může být bezpochyby ztráta Davyneho Rensche, který prý musel opouštět hřiště kvůli svalovému problému zhruba po hodině hry, a stěží odhadovat, jestli se stihne dát do kupy do klání v pohárové Evropě. Poslední dobou se zranění u de Godenzonen docela množí, mimo hru jsou aktuálně i Daley Blind, Maarten Stekelenburg či Perr Schuurs.

Domácí stratég Fred Grim měl k dispozici kompletní kádr, tedy až na již nějakou tu dobu indisponovaného Luuka Wouterse a Morada El Haddoutiho, jeho vybraná sestava každopádně nevstoupila do utkání tím nejlepším způsobem. Waalwijk si zkrátka nepohlídal Hallera, který ve 14. minutě akrobaticky usměrnil balón ke vzdálenější tyčce po centru zleva od Tadiče.

Hostům vlastně jen stačilo rozvlnit síť v tomto případě a následně hlídat náskok. Suma sumárum, lidově řečeno, moc se na jeho udržení až do závěrečných minut nenadřeli. Přece se ale museli mít na pozoru hlavně v 74. minutě, to když si jeho sok vytvořil asi největší šanci utkání, avšak Ngonge trefil brankovou konstrukci a spoluhráč Meulensteen nemířil přesně.

Více informací k zápasu

VVV Venlo - PSV Eindhoven 0:2

11.04.2021 14:30

Góly: 13. Cody Gakpo, 59. Donyell Malen

Eindhovenský celek neustále musí odvolávat tlaku konkurenčního Alkmaaru, nicméně i v tomto případě svou úlohu zvládl a vrátil se na druhou pozici nizozemské nejvyšší soutěže. V tuto chvíli má na kontě jednašedesát bodů a před třetím AZ je díky lepšímu skóre, za vedoucím Ajaxem opět zaostává o propastných jedenáct bodů. VVV naopak prohrálo na ligové scéně již podesáté za sebou a se záchranou to nebude mít vůbec jednoduché.

Svěřenci trenéra Jose Luhukaye se stále nacházejí na šestnácté barážové pozici s dvaadvaceti body a na sedmnáctou příčku Emmenu disponují už pouhým jednobodovým náskokem. Jasný favorit tohoto nedělního utkání potvrzoval svou dominanci od samého začátku a v úvodním poločase měl míč ve svém držení ze třiasedmdesáti procent. Do vedení se dostal ve 13. minutě, kdy se prosadil Cody Gakpo.

Teprve jednadvacetiletý útočník využil naprosto geniální patičky od Donyella Malena, na chvíli se zjevil ve volném prostoru a svou ránu z hranice šestnáctky nechytatelně usměrnil do pravého dolního rohu. Poté byl k vidění spíše nudnější průběh a ten trval až do konce první půle. Za zmínku snad stojí jen střelecký pokus Maxe z nastaveného času, se kterým si bez větších potíží poradil brankář Kirschbaum.

Ani po změně stran se obrázek hry příliš neměnil, domácí se v ofenzívě nemohli k ničemu dočkat a hosté naopak vyčkávali. Druhou uklidňující trefu přidali v 59. minutě, již posedmnácté v tomto ligovém ročníku totiž skóroval kanonýr Malen. Po hezké přízemní kombinaci stanul na pravém křídle Dumfries a krásnou křižnou přihrávku našel před brankou právě dvaadvacetiletého forvarda, jenž z bezprostřední blízkosti snadno rozvlnil síť.

Od tohoto okamžiku tempo hry výrazně opadlo, PSV si s přehledem hlídalo dvougólový náskok a zkušeně svého protivníka vůbec k ničemu nepustilo. Teď ho čeká čtrnáctidenní přestávka a po ní přivítá nevyzpytatelný Groningen, VVV se konečně pokusí prolomit svou dlouhou šňůru bez bodového zisku v Rotterdamu s místní Spartou.

FC Groningen - SC Heerenveen 0:2

Góly: 71. Henk Veerman (pen.), 87. Tibor Halilović

Před bitvou o sever Nizozemska domácí stratég Danny Buijs odmítl, že by se v tomto utkání mohl vrátit na trávníky Arjen Robben, suverénně nejzvučnější jméno z kádru, který naposledy vstoupil na trávníky loni v říjnu. On se však stihl přece dát do kupy a z lavičky zasáhl na pár minut do hry. Jeho návrat ale nebyl povedený, Groningen totiž v derby s Heerenveenem padl.

Schylovalo se k tomu, že v mužstvu Trots van het Noorden se neobjeví brankářská jednička Sergio Padt, Ko Itakura ani Ramon-Pascal Lundqvist, kteří vykazovali určité zdravotní potíže, nakonec se však všichni tři zjevili v sestavě. Daleko překvapivější však bylo uvedení Robbena na soupisku. Groningen tak nyní ve finále postrádal pouze vykartovaného Azora Matusiwu.

Hosté hlásili jen jednu novou absenci, kvůli zranění se neúčastnil tohoto měření sil Pawel Bochniewicz, na marodce jinak zůstal trenérovi Johnnymu Jansenovi dlouhodobě nepřítomný Ulysses Llanez. Heerenveen, jenž v uplynulých třech kolech dvakrát prohrál a jednou plichtil a nevykazoval ideální formu, zvládl boj s úhlavním rivalem lépe. A hlavně udržel čisté konto.

Už ve 3. minutě se podařilo poprvé výrazněji zahrozit domácím, jenže Larsen svoje mířidla neseřídil správně. Jinak však první dějství nenabídlo další důležitá fakta, o ně se starala až půle druhá. V 71. minutě proměnil penaltu, nařízenou za faul Gudmundssona na Floranuse ve vápně, pohotově H. Veerman, a pak pečetil Halilovič výhru hostům po pobídce J. Veermana.

FC Utrecht - Feyenoord Rotterdam 1:2

11.04.2021 12:15

Góly: 13. Leroy Fer (vl.) - 27. Simon Gustafson (vl.), 57. Steven Berghuis

Feyenoord navázal na nedávnou výhru s Fortunou (2:0) a tentokráte otočil vývoj na půdě rozjetého Utrechtu, který se až do tohoto střetnutí nacházel ve vynikající formě. V posledních sedmi ligových zápasech totiž hned pětkrát zvítězil a na rotterdamského rivala si věřil, jenomže po porážce 1:2 zůstává v tabulce na sedmé pozici se třiačtyřiceti body a přímý postup do evropských pohárů je proto téměř jistě ztracen.

Naopak hosté se díky tomuto úspěchu přiblížili ke čtvrtému Vitesse, se čtyřiapadesáti body jim patří páté místo a na svého úhlavního rivala ztrácejí už jen dva body. Za vytouženým druhým místem stále zaostávají o bodů sedm. Utrecht vstoupil do tohoto nedělního utkání s větším nasazením a úvodní možnost si vytvořilo ve 4. minutě, ale po přihrávce Kerka a následné ráně Van de Streeka z osmnácti metrů skončil balón o pár decimetrů vedle pravé konstrukce.

Domácí se dočkali vedoucího gólu po necelé čtvrthodině hry. Po rohovém kopu z pravé strany se bránící Leroy Fer snažil odvrátit míč do bezpečí před naskakujícím Van der Maarelem, jenomže nešťastně hlavou zamířil pouze do vlastní sítě kolem naprosto bezmocného brankáře Bijlowa. Hosté od tohoto okamžiku přidali a v žádném případě se nevzdávali, vyrovnání přišlo ve 27. minutě.

O druhou vlastní branku tohoto zápasu se postaral Simon Gustafson, jelikož se po rohovém kopu ocitl ve skrumáži před hranicí brankového území a smolnou tečí usměrnil balón přímo do pravé šibenice. V dalších minutách byl Utrecht přeci jen aktivnější a více práce měl Bijlow, nicméně byl to právě Feyenoord, který dvanáct minut po změně stran rozhodl o svém vítězství.

Po geniální kolmici do běhu byl nejprve zablokován Diemers, pak ale odvedl výtečnou práci na levé straně střídající Sinisterra a svou zpětnou nahrávku oslovil osamoceného kapitána Stevena Berghuise, jenž se po zemi trefil do bližšího spodního rohu. Domácí se pak snažili tlačit, avšak na pozornou defenzívu protivníka nenašli až do závěrečného hvizdu vůbec žádný recept.

PEC Zwolle - FC Twente 1:0

10.04.2021 21:00

Góly: 35. Virgil Misidjan

Zwolle se poslední dobou celkem trápilo a v předchozích osmi ligových duelech hned šestkrát prohrálo, ovšem nyní zvládlo nesmírně důležitou bitvu s konkurenčním Twente a nakonec ho dokázalo přehrát nejtěsnějším poměrem 1:0. Díky tomu nakročilo ke svému cíli, neboť mu v tabulce patří třinácté místo s dvaatřiceti body a před šestnáctou barážovou příčkou Venla si vytvořilo téměř nedostižný jedenáctibodový odstup.

Naopak klub z Enschede prohloubil svou krizi, v uplynulých jedenácti zápasech Eredivisie zvítězil jen jednou a propadl se na deváté místo se sedmatřiceti body, pohárové příčky se mu tak neustále vzdalují. Tento sobotní duel nebyl příliš atraktivní, hosté se i přes jasnou územní převahu jen těžko dostávali do vyložených možností a již poněkolikáté ztroskotali na mizerné produktivitě.

Přitom začátek se jim povedl a do vedení se mohli dostat už po necelých čtyřech minutách, avšak ve stoprocentní možnosti selhal Menig a z bezprostřední blízkosti pouze trefil pravou tyč. PEC drželo se svým protivníkem krok a po necelé čtvrthodině hry dopravilo balón do prostoru tří tyčí, jenomže branka zkušeného finského obránce Lama nemohla platit vinou ofsajdu. Jediný gólový moment byl k vidění ve 35. minutě.

O vítězství PEC rozhodl sedmadvacetiletý útočník Virgil Misidjan, jenž po střele z pětadvaceti metrů v podání Pheraie a zákroku brankáře Drommela stál ve správnou chvíli na správném místě a ze sedmi metrů snadno usměrnil svou dorážku do poloprázdné branky. V následujících minutách byli hosté v ofenzivní fázi naprosto bezzubí a to samé platilo také po přestávce.

Jediná výraznější možnost se urodila necelou čtvrthodinu před závěrečným hvizdem, kdy po centru z křídla nebezpečně hlavičkoval Danilo a mířil přímo pod břevno, ale famózním zákrokem se prezentoval gólman Mous a udržel pro svůj tým nesmírně cenný tříbodový zisk.

Fortuna Sittard - FC Emmen 1:3

10.04.2021 20:00

Góly: 85. Dimitrios Emmanouilidis - 53. Sergio Peña (pen.), 89. Glenn Bijl (pen.), 90+7. Paul Gladon

Hráčům Emmenu ještě před pár týdny téměř vůbec nikdo nevěřil, že by se mohli zachránit mezi nizozemskou smetánkou, ovšem v samém závěru předvádějí nevídanou stíhací jízdu. Díky druhé výhře v řadě se sice stále nacházejí na sedmnácté sestupové pozici, nicméně za patnáctým Willemem zaostávají už o pouhý jeden bod. Nyní sehráli pikantní souboj v Sittardu a místní Fortunu nakonec zdolali po výsledku 3:1.

V posledních sedmi utkáních nejvyšší nizozemské soutěže vybojovali úctyhodných patnáct bodů a ve zbývajících pěti kolech se tak dá očekávat nervy drásající bitva o udržení. Domácí výběr naopak nepotvrdil úlohu mírného favorita, na ligové scéně prohrál potřetí za sebou a v tabulce mu patří dvanáctá pozice se čtyřiatřiceti body. První poločas toho příliš zajímavého nenabídl, za zmínku snad stojí jen střela Semeda z 10. minuty, proti které výtečně zasáhl brankář Verrips a také neuznaný gól Paula Gladona po necelé půlhodině hry.

Po změně stran se však obrázek hry naprosto změnil. Výrazně tomu napomohlo vyloučení i následný pokutový kop. Roel Janssen totiž v 50. minutě evidentně zatáhl za ruku unikajícího Gladona, a jelikož se jednalo o zmaření zjevné brankové příležitosti, tak od rozhodčího Kooije uviděl přímou červenou kartu. Na penaltový puntík si vzápětí postavil míč tradiční exekutor Sergio Peña a chladnokrevně se trefil k levé tyči.

Hosté podruhé rozvlnili síť v 64. minutě, jenomže přesná střela Gladona nakonec neplatila vinou předchozího ofsajdu. Za dalších deset minut nařídil Kooij druhou penaltu ve prospěch hostujícího FC po zákroku Van den Buijse, ale po prozkoumání videozáznamu ji bleskově odvolal. Oslabená Fortuna se i v deseti snažila vyrovnat a nakonec se jí to povedlo zhruba deset minut před závěrečným hvizdem.

Dimitrios Emmanouilidis si po parádní nahrávce od Flemminga navedl balón do výhodnější palebné pozice a poté ho ukázkově zakroutil do vzdálenějšího spodního růžku. Avšak ani tato trefa nestačila celku ze Sittardu na bodový zisk. Právě Emmanouilidis totiž povalil k zemi Glenna Bijle a Kooij již potřetí v tomto střetnutí ukázal na penaltový puntík.

Nabídnutou šancí nepohrdl právě faulovaný Bijl a svou tvrdou ránu usměrnil přímo doprostřed branky - 1:2. Emmen definitivně pojistil svůj náskok v sedmé minutě nastavení. Zasloužené trefy se dočkal agilní Gladon, neboť se po dvou fantastických zákrocích gólmana Van Osche dostal k dorážce z osmi metrů a poloprázdnou branku nemohl minout.

AZ Alkmaar - Sparta Rotterdam 2:0

Góly: 13. Jordy Clasie, 66. Dani De Wit

Alkmaar v závěru této sezóny svádí urputnou bitvu o konečné druhé místo s konkurenčním PSV a svůj aktuální úkol zvládl, neboť zdolal Spartu po výsledku 2:0. V nejvyšší nizozemské soutěži zvítězil již podeváté z předchozích deseti utkání a prozatím se posunul na druhou pozici s jednašedesáti body o tři body právě před PSV, na které však ještě čeká nedělní dohrávka s trápícím se Venlem.

Hosté se v tomto sobotním střetnutí příliš nepředvedli, za svým rivalem zaostávali ve všech ohledech a jejich šňůra pěti ligových utkání bez porážky proto skončila. V tabulce Eredivisie jim patří jedenáctá příčka se čtyřiatřiceti body. Domácí začali s velkým odhodláním a hned svou první větší možnost po necelé čtvrthodině hry přetavili ve vedoucí gól, když se v jejich dresu vůbec poprvé v tomto ligovém ročníku prosadil Jordy Clasie.

Devětadvacetiletý záložník obdržel po rohovém kopu z pravé strany zpětnou nahrávku od Svenssona a z osmnácti metrů vypálil z první, jeho nechytatelný přízemní projektil zapadl přímo do levého spodního rohu kolem marně se natahujícího brankáře Okoyeho. Nigerijský strážce čelil v následujícím průběhu několika nepříjemným střelám z větší vzdálenosti, ale se všemi si dokázal poradit.

V poslední minutě úvodního dějství se dostal do velké šance aktivní Clasie a mířil pod břevno, jenomže proti jeho dělovce brilantně zasáhl pozorný Okoye. Jasný favorit pojistil svůj náskok v 66. minutě. Parádní pas z levé strany vymyslel Karlsson a před hranicí brankového území našel zcela osamoceného Daniho De Wita, jehož rána z bezprostřední blízkosti zapadla přesně pod horní tyčku.

Poté se nic zásadního nedělo, rotterdamský vyzyvatel už mohl v nastaveném čase pouze korigovat výsledek. Mezi tři tyče se totiž trefil střídající Engels, nicméně jeho trefa nebyla uznána kvůli zřetelnému ofsajdu. AZ zavítá po čtrnáctidenní přestávce na půdu mistrovského Ajaxu a ve šlágru 30. kola se tak čeká velmi pikantní souboj, Sparta se naopak střetne s podceňovaným Venlem.

Heracles Almelo - Willem II 4:0

10.04.2021 18:45

Góly: 6. Sinan Bakiş, 38. Sinan Bakiş, 46. Robin Pröpper, 78. Rai Vloet

Fotbalisté Heraclesu potvrdili celkem dobrou formu z poslední doby a tentokráte vyškolili z produktivity zachraňující se Willem. Za celých devadesát minut totiž vystřelili jen pětkrát mezi tři tyče, ovšem hned čtyři jeho střely skončily v síti. Výběr z Almela se tak posunul na osmé místo tabulky s devětatřiceti body a opět se přiblížil k dodatečnému play-off o Evropskou Ligu, naopak hostům se výrazně komplikuje cesta za záchranou.

Klub z Tilburgu nevyhrál potřetí za sebou a v tabulce mu patří patnáctá pozice s dvaadvaceti body. Před šestnáctou barážovou příčkou Venla je jen díky lepšímu skóre a jeho náskok na sedmnáctý Emmen se ztenčil na nicotný jeden bod. V tomto sobotním duelu mu téměř nic nevycházelo a úvodní branku inkasoval již po necelých šesti odehraných minutách, jelikož se prosadil šestadvacetiletý útočník s tureckými kořeny Sinan Bakiş.

Ten si po rohovém kopu z pravé strany v podání Raie Vloeta udělal dostatek prostoru na hranici brankového území a prudkou hlavičkou překonal naprosto bezmocného brankáře Muriče. Domácí poté vyčkávali na svou další možnost a ta přišla necelých deset minut před přestávkou. Podruhé v tomto střetnutí měl přesnou mušku Bakiş, který si seběhl před branku na přihrávku od Jakobsena a ze tří metrů nekompromisně propálil Muriče.

Svěřenci trenéra Franka Wormutha pokračovali v aktivitě i po přestávce a hned v úvodní minutě druhého dějství skórovali potřetí. Po rohovém kopu nakrátko odcentroval z levé strany Vloet a jeho nadýchaný pas zužitkoval u vzdálenější konstrukce zapomenutý Robin Pröpper, jenž svou razantní hlavičkou nedal hostujícímu strážci žádnou šanci na úspěch.

V 77. minutě uzavřel gólový účet tohoto utkání jeden z nejlepších hráčů na trávníku Vloet. Po parádní přízemní kombinaci svých spoluhráčů se ocitl sám ve středu pokutového území a svůj přízemní pokus usměrnil po zemi do protipohybu Muriče. Heracles se v příštím kole pokusí navázat na dobrý výkon v Emmenu, Willem bude mít co napravovat proti konkurenčnímu Waalwijku.

SBV Vitesse - ADO Den Haag 0:0

09.04.2021 20:00

Góly: -

Vitesse nezvládlo "povinný" zápas s trápícím se Den Haagem a v páteční předehrávce 29. kola překvapivě zaváhalo. V celém utkání sice bylo jasně lepším týmem, míč drželo z více jak sedmdesáti procent a svého protivníka také drtivě přestřílelo, ovšem mezi tři tyče se trefilo jen čtyřikrát a branku vsítit nedokázalo. Kvůli bezbrankové remíze si proto výrazně zkomplikovalo svou cestu do Ligy mistrů.

SBV i po tomto kole zůstane na čtvrtém místě, nicméně na kontě má šestapadesát bodů a za druhým PSV i třetím Alkmaarem zaostává o dva body, jeho úhlavní konkurenti navíc disponují jedním utkáním k dobru. ADO sice přerušilo svou sérii čtyř porážek v řadě za sebou, jenomže v Eredivisii nevyhrálo již počtrnácté za sebou a je poslední osmnácté se šestnáct body, na šestnáctou barážovou příčku Venla ztrácí bodů šest.

Domácí od začátku vyvíjeli aktivitu, avšak na pozornou defenzívu protivníka jednoduše nemohli najít recept a za celých pětačtyřicet minut nebyl k vidění jediný střelecký pokus přímo na branku. Po změně stran se obrázek hry příliš neměnil, teprve v závěrečné půlhodině se urodily gólové možnosti. Tu první si vytvořil hostující výběr, ale De Boer mířil jen doprostřed branky a na pozorného gólmana Pasveera si nepřišel.

Vzápětí se na druhé straně postavil k přímému volnému kopu Tannane a našel hlavu obránce Oroze, jenž ale mířil o kousek vedle levé konstrukce. Zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem napřáhl z hranice šestnáctky aktivní Tannane a protější tyč minul o necelý metr. Poslední větší příležitost si v 76. minutě vypracoval Den Haag, jenomže když ránu Vejinoviče parádně odvrátil do zámezí Pasveer, tak se výsledek nezměnil.