Ohlédnutí za 1. zápasy čtvrtfinále Ligy mistrů

09.04.2021, 21:47
Názory a komentáře
Velmi zajímavé výsledky s příslibem napínavých odvet se urodily během prvního čtvrtfinálového týdne v Lize mistrů. Ve středu domácí týmy potvrdily role favoritů, do odvet však ještě zůstává všechno otevřené.

Real Madrid na Anfield Road pojede s dvougólovým náskokem, přičemž hlavní hvězdou večera se stal mladý Vinícius Júnior. Na Etihad Stadium naopak střelecký prach vyschnul Hålandovi, Dortmund je přesto před odvetou v solidní pozici.

Bayern proti PSG většinu zápasu soupeře tlačil, nicméně nakonec doma prohrál 2:3. Šance na nápravu v odvetě je ovšem dosti reálná. Naopak v případě Porta to po "domácím" zápase v sevillském azylu vypadá jako prakticky nemožná mise.

Nejlepší zápas kola

Bayern Mnichov - PSG

Repríza loňského finále přinesla hned v prvním utkání pětici gólů. Bayern měl více ze hry, avšak své početné šance často spaloval, naopak PSG bylo z protiútoků maximálně efektivní. Vedení mu dali Mbappé a Marquinhos, a i když vyrovnat dokázali Choupo-Moting s Müllerem, Mbappého trefa připravila celku z francouzské metropole do odvety výtečnou pozici.

Nejpohlednější góly kola

1. Marco Reus (Dortmund)

V gólové hitparádě tento týden nenajdete výstavní bomby z dálky či akrobatická zakončení, nýbrž spíše pohledné kombinační akce vedoucí k brance. Hned dvě takové se zrodili v Manchesteru, zejména Reusovo vyrovnání po Hålandově pasu stálo za to.

2. Vinícius Júnior (Real Madrid)

3. Kevin De Bruyne (Manchester City)

Sestava kola

Brankář - Keylor Navas (PSG)

Jeho fantastický výkon pomohl Paříži k cenné výhře v Mnichově. Dvakrát sice inkasoval, dalších deset střel však pokryl. Mezi nejlepší počiny patří reflexivní zákrok proti Kimmichovi či tygří skok proti Alabově střele. Vzápětí kryl i Pavardův pokus.

Pravý obránce - Reece James (Chelsea)

Na pravém kraji obrany se předvedl velmi solidním výkonem. Sice se k jeho smůle nepřichomýtl k žádné zajímavější ofenzivní situaci, na druhou stranu však ani dozadu neudělal chybu a měl tak velký podíl na čistém kontu.

Střední obránce - Marquinhos (PSG)

Na hřišti nestrávil kvůli zranění ani poločas, avšak odehraný čas zvládnul na jedničku. Nejenže během jeho působení PSG neinkasovalo, po necelé půlhodině navíc nachytal ofsajdovou past Bayernu na švestkách a navýšil vedení svého týmu na 2:0.

Střední obránce - Éder Militão (Real Madrid)

Sice nebyl vidět tolik jako jeho spoluhráči z útočnějších řad, nicméně podíl na velmi solidním výsledku Realu do odvety měl nesporný. A to zejména díky svému naprosto skvělému počínání ve vzdušných soubojích.

Levý obránce - Ben Chilwell (Chelsea)

I druhý wingback Blues se probojoval do elitní jedenáctky, tento však udělal zářez i do statistik. V pětaosmdesáté minutě využil Coronovy hrubky a postupoval sám na gólmana, kterého ještě mazácky obešel a snadno zakončil.

Pravý záložník - Marco Asensio (Real Madrid)

Po pětatřiceti minutách využil nešikovného zákroku obránce, on naopak velmi šikovně přehodil Alissona a hravě pak balón uklidil do prázdné brány. Brzy mohl díky skvělému napadání přidat druhou trefu, tentokráte ovšem zamířil nepřesně.

Střední záložník - Kevin De Bruyne (Manchester City)

Další zdařilý výkon tahouna Citizens. V devatenácté minutě sám potáhnul míč a tím rozjel akci, kterou následně zakončil a otevřel tak gólový účet utkání. Po přestávce připravil tutovku Fodenovi, sám pak zamířil těsně vedle.

Střední záložník - Toni Kroos (Real Madrid)

V noze to pořád má. Jeho famózní vidění hry i pas na Viníciuse obletěly svět, právě jeho nákop nakonec s notnou dávkou štěstí vedl i ke druhé brance "Bílého baletu". Jeho přehled ve středu pole každopádně Realu pomáhal celý zápas.

Levý záložník - Vinícius Júnior (Real Madrid)

Asi hlavní hrdina madridského mužstva proti Liverpoolu. Po čtvrthodině jeho hlavička proskákala jen těsně vedle vzdálenější tyče, pak ale využil Kroosova pasu a otevřel skóre. Ve druhé půli se prosadil podruhé, tentokráte velmi prudkou ranou z první.

Ofenzivní záložník - Neymar (PSG)

Už ve čtvrté minutě táhl rychlý protiútok, který nesobecky zakončil přihrávkou Mbappému, díky čemuž si připsal asistenci. Později si připsal druhou, a to výtečným dlouhým pasem na Marquinhose.

Útočník - Kylian Mbappé (PSG)

Jak je o kousek výše zmíněno, právě on otevřel v úvodu gólový účet utkání. Maximální efektivitu však potvrdil zejména ve druhé půli, kdy další rychlý protiútok zakončil zasekávačkou a následnou nečekanou ranou na bližší tyč. Mezi nohama obránce a do protipohybu Neuera.

Nejlepší hráči podle WhoScored

1. Vinícius Júnior (Real Madrid) - 8.80 (2 góly, 4 střely, 2 úspěšné driblinky)

2. Joshua Kimmich (Bayern) - 8.46 (asistence, 86% úspěšnost přihrávek, 3 úspěšné driblinky, 2 vyhrané vzdušné souboje)

3. Ben Chilwell (Chelsea) - 8.34 (gól, 3 odebrání míče, 2 úspěšné driblinky)

4. Kylian Mbappé (PSG) - 8.33 (2 góly)

5. Phil Foden (Manchester City) - 8.29 (gól, 5 střel, 89% úspěšnost přihrávek, 3 úspěšné driblinky)

Nejlepší hráči podle Fantasy

1. Ben Chilwell (Chelsea) 13 bodů - gól (6 bodů), čisté konto (4 body), 94 odehraných minut (2 body), 3 získané míče (1 bod)

2. Vinícius Júnior (Real Madrid) 12 bodů - 2 góly (10 bodů), 86 odehraných minut (2 body)

3. Kylian Mbappé (PSG) 10 bodů - 2 góly (8 bodů), 95 odehraných minut (2 body)

4. Neymar (PSG) 9 bodů - 2 asistence (6 bodů), 92 odehraných minut (2 body), 3 získané míče (1 bod)

Nepřehlédněte

Díky nebývalému zaváhání v podobě špatného zákroku Manuela Neuera se dostali Pařížané do vedení v Mnichově, utkání pak dotáhli do vítězného konce.

Po sedmdesáti minutách se penalty dožadovali hráči Porta. Rozhodčí ale jejich nátlaku nepodlehl a ve hře se pokračoval dál.

Nakonec Chelsea zvítězila dokonce o dvě branky, tu druhou jim daroval svou obrovskou chybou Corona. Chilwell si pak situaci náramně vychutnal.

Dalším z řady chybujících hráčů byl Trent Alexander-Arnold, jenž dlouhý nákop ukázkově sklepnul Asensiovi do tutové pozice.

Jude Bellingham sebral míč Edersonovi a poslal jej do odkryté branky, gól ale neplatil kvůli faulu Borussie.

Vývoj situace

Citizens budou mít v odvetě proti Borussii plné ruce práce, neboť výsledek 2:1 z prvního zápasu, který byl určitě za očekáváním, znamená, že porážka jediným gólem je může z nejprestižnější klubové soutěže (opět) vyřadit.

Náročná mise čeká na Bayern, jehož úkolem bude v Parku princů zvítězit buď 4:3, nebo dvougólovým rozdílem. Pokud by se mu to nepovedlo a vedle PSG postoupili i Citizens, mohli bychom se těšit na "semifinále šejků".

Druhá půlka pavouka je papírově podstatně méně nabitá, nicméně madridský Real předvedl proti Liverpoolu velmi zdařilý výkon a pokud v odvetě neselže, postup mezi nejlepší čtyři by mu neměl uniknout. Když totiž vstřelí byť jen jediný gól, Reds by museli rozvlnit síť čtyřikrát, což se s jejich domácí formou jeví jako nadlidský úkol.

Anglie by i tak mohla mít dva zástupce v semifinálové fázi. Chelsea totiž v odvetě čeká zřejmě nejsnazší úkol ze všech týmu, doma bude proti Portu hájit vedení 2:0.

Autor: Martin Vejdělek