SF3, středa 7. 4. 2021
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandič, Kolmann, Derner, Hanousek, Havlín – Birner (A), Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – Vlach, Jelínek (C), Špaček – Rychlovský, Šír, Průžek.
Sparta: Machovský – Němeček, Košťálek, Polášek, Jandus, Dvořák, Němec, Jurčina (A) – Rousek, Horák, Řepík (C) – Sobotka, Sukeľ, Tomášek – Kudrna, Pech (A), Forman – Buchtele, Zikmund, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 28. Birner (Knot, Lenc), 39. Knot (Lenc, Birner), 63. Gríger (Lenc, Birner) – 11. Zikmund (Dvořáček, Polášek), 26. Tomášek. Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:7, navíc Jelínek (LIB) 10 min. OT. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 42:21. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Ronald Knot - Matěj Machovský. Stav série: 3:0.
Semifinálová série Sparty s Libercem ve středu napsala svou třetí kapitolu, přičemž ani tentokrát se našemu celku nepodařilo Bílé Tygry skolit. Brankami Ladislava Zikmunda a Davida Tomáška jsme se nejprve dostali do dvoubrankového vedení, jenže domácí následně dvěma trefami v přesilovkách vyrovnali a v prodloužení rozhodli třetí proměněnou početní převahou.

Fotogalerie

Komentář

Do třetího utkání semifinálové série vlétly oba celky na plný plyn, Machovský i Kváča měli hned zkraje první třetiny plné ruce práce. Domácího gólmana nejprve v rychlém sledu dvakrát po sobě potrápil Matúš Sukeľ, na druhém konci hrací plochy zase o chvíli později úřadovali Vlach s Grígerem.

S ohledem na oboustranné ofenzivní nasazení bylo jen otázkou času, kdy padne první gól. Nakonec se tak stalo po deseti a půl minutách hry, když strážce tygří klece o čisté konto obral Ladislav Zikmund. Hostující forvard si rozuměl se svým parťákem ze čtvrté formace Davidem Dvořáčkem a po převzetí kraťoučké přihrávky zpoza branky uklidil puk k bližší tyči – 0:1.

Ze strany Liberce jen chvíli nato přišla odpověď z hole Adama Musila, která ale po trenérské výzvě Sparty neobstála z důvodu nedovoleného bránění brankáři, a jednobrankový náskok hostů se dochoval až do přestávky. Druhou polovinu třetiny krom neuznaného zásahu okořenila ještě hromadná šarvátka před Kváčou, ze které s tresty na lavici hříšníků odjeli Sukeľ, Sobotka a Jelínek.

Prostřední dějství se neslo ve znamení přesilových her. Jako první šel ven ze hry za držení Petr Kolmann a sparťané nabídnutou početní výhodou nepohrdli. V čase 25:37 se po krátké individuální akci z bezprostřední blízkosti brankoviště prosadil David Tomášek, a Pražané se tak ujali dvoubrankového náskoku – 0:2.

Ten jim ale příliš dlouho nevydržel. Jen pár minut nato totiž po vyloučení Poláška kýžený kontaktní zásah vstřelil Michal Birner, na jehož zakončení z prostoru pro vhazování, které zaletělo těsně k brankové konstrukci, Machovský nestihl včas zareagovat. V Home Credit Areně to rázem zase bylo jen o gól – 1:2.

Těsně před koncem třetiny pak přišla pro svěřence trenérského dua Hořava–Jandač hodně nepříjemná rána. Jandusovo podrážení prudkým projektilem z modré čáry ztrestal Ronald Knot, a necelé dvě minuty před sirénou se tak na severu Čech začínalo zase od začátku. Před poslední periodou základní hrací doby tak v Liberci platil stav 2:2.

Sparta dostala zkraje třetí části možnost jít zpět do vedení poté, co unikajícího Formana podrazil Kolmann. Nařízeného trestného střílení se ujal kapitán Michal Řepík, který si strážce domácí svatyně položil a snažil se následně uklidil puk k tyči, jenže mladý gólman mu včas nastavil do cesty beton.

Hosté byli v následujícím dění aktivnějším celkem na hrací ploše a postupně stahovali poměrně rozsáhlé manko ve střelách na branku, se kterým do dějství vstupovali. Na brankáři Bílých Tygrů si vylámali zuby například Tomášek, Němec nebo Polášek, ani jeden z nich nebyl schopen puk za výborného Kváču propasovat.

Na druhém konci hrací plochy měl zase v jednapadesáté minutě příležitost poslat domácí poprvé v utkání do vedení Rosandič, který ale v přečíslení dva na jednoho moc dlouho otálel se zakončením a nakonec Machovského z pravé strany vůbec neprověřil.

Po několika menších šancích na obou stranách pak těsně před koncem přišel obrovský nápor Severočechů po vykázání Košťálka, který ale nakonec svěřenci Patrika Augusty nezvládli využít. Na řadu tak poprvé v sérii muselo přijít prodloužení.

Sparťanský bek se však jen těsně po startu nastavení znovu vrátil na trestnou lavici a tentokrát už Liberec nezaváhal. Početní výhodu po sérii přihrávek ukončil David Gríger, který za Machovského protečoval Lencovu střelu z pravého kruhu. Domácí tak zvítězili 3:2 a vybojovali si hned tři mečboly.

Ohlasy trenérů

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Za stavu 0:2 jsme proti takhle silnému soupeři nesklopili hlavy a dál jsme tvrdě pracovali. Díky skvěle sehraným přesilovkám jsme nakonec zápas zvládli. Obrat nám určitě psychicky pomůže a bude se nám lépe regenerovat. Poslední krok je stejně těžký jako první, druhý a třetí. Dokud nevyhrajeme počtvrté, tak není konec série."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Sehráli jsme velice dobré utkání, asi naše nejlepší v sérii. Do poloviny zápasu jsme vedli 2:0, pak mi ale přišlo, že jsme trochu změnili hru a začali jsme zbytečně odhazovat puky. Udělali jsme také pár zbytečných faulů a následně neodehráli dobře oslabení. Inkasovali jsme v nich všechny tři branky, a to nás bohužel stálo zápas. Matěj Machovský podal výborný výkon a mužstvo podržel. Cítím z týmu sílu se o to ještě porvat a sérii otočit."