SF1, sobota 3. 4. 2021
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Salák – Dvořák, Jurčina (A), Polášek, Košťálek, Němeček, Pavelka, Jandus – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Buchtele, Tomášek, Forman – Rousek, Pech (A), Zikmund – Dvořáček, Sukeľ, Kudrna.
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, Hanousek, Havlín – Birner (A), Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – Vlach, Jelínek (C), Špaček – Rychlovský, Šír, Pavlík.
Branky a nahrávky: 20. Řepík (Horák, Sobotka) – 33. Najman (Gríger), 42. Vlach (Derner, Jelínek), 49. Rychlovský (Pavlík), 55. Vlach (Špaček, Jelínek), 60. Vlach (Špaček, Lenc). Rozhodčí: Šír, Kika – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 28:29. Průběh utkání: 1:0, 1:5. Stav série: 0:1.
Během Bílé soboty vyjeli sparťané na domácí led ke svému prvnímu utkání v semifinálové sérii proti libereckým Bílým Tygrům. Přestože se Pražané v duelu ujali vedení jako první, nakonec se z výhry neradovali. Liberec v průběhu druhé a zejména třetí třetiny nastřílel pět branek a svěřenci dua Hořava-Jandač znovu Kváču nepřekonali. Sparta tak půjde do nedělního druhého utkání s mankem 0:1 na zápasy.

Fotogalerie

Komentář

Semifinále na ledě pražské O2 areny odstartovalo svižnou hrou, na obou týmech bylo znát, že měly dostatek času na načerpání sil. Proti favorizované Spartě měl však větší tah na branku Liberec a Alexandr Salák měl s Bílými Tygry plné ruce práce. Pražané se ke slovu začali dostávat až v druhé půlce dějství a Kváča se musel mít na pozoru. Nakonec to byl právě liberecký maskovaný muž, který jako první kapituloval. V čase 19:05 chytře najel před branku Michal Řepík, který dorazil do sítě nahrávku Horáka.

Druhá dvacetiminutovka nabídla první přesilovou hru. Tu si zahrála domácí Sparta, paradoxně největší šanci však předvedl liberecký Musil, Salák proti němu vytáhl semafor. Ani v další početní převaze se Pražanům nezadařilo, naopak krátce po návratu Vlacha na ledovou plochu se prosadili hosté. Gríger z rohu poslal nahrávku na Adama Najmana, který si, podobně jako Řepík u prvního gólu domácích, najel před branku a prostřelil Saláka.

Prostřední dějství bylo bohaté na strkanice a šarvátky, v tomto ohledu byl skutečně k vidění zápas hodnot play-off. Nicméně po taktické stránce se oba týmy stáhly do obrany a k vidění byl v letošním ročníku pověstný "beton". Do sirény si hru pět na čtyři zkusili i hokejisté od Ještědu, ale ani Sparta neinkasovala v oslabení.

Třetí třetina započala gólem Liberce. Před Salákovou svatyní byl veliký boj o kotouč, domácí gólman vyjel ze svého území dopředu po jednom z pokusů. Nikdo z hráčů poté neměl přehled o tom, kde přesně puk je. Nejrychleji se však zorientoval Jaroslav Vlach, jenž využil volné branky a poslal svůj celek do vedení.Sparta musela zapnout ofenzivní režim, nicméně těžce pronikala přes střední pásmo, kde hlídkovala liberecká obrana.

Snaha zaútočit znamenala trhlinky v defenzívě domácích, čehož Bílí Tygři využili. Jakub Rychlovský z pravého kruhu tvrdě prostřelil Saláka a zvýšil náskok svého týmu. V přečíslení se předvedl liberecko-benátecký útočník Špaček, který křižnou přihrávkou našel Jaroslava Vlacha. Ten se prosadil již podruhé v zápase. V závěru se ještě strhla menší bitka poté, co Sobotka srazil za brankou Petra Kváču. Hattrick v poslední minutě utkání ještě v přesilovce zkompletoval Jaroslav Vlach.

Ohlasy trenérů

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Bylo to těžké utkání, což jsme ale očekávali. Nevyšla nám třetí třetina. Za stavu 1:0 jsme měli ve druhé třetině pár šancí, které jsme však nevyužili. Staly se tam nějaké chyby, zápas se nám nepovedl. Ale je to play off; prohráváme 0:1 v sérii a už se připravujeme na zítra. Věřím, že si více pomůžeme v přesilovkách."

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Myslím, že jsme tady odvedli velice kvalitní výkon. Nebylo to jednoduché utkání, byl to boj o každý metr ledu a zejména v úvodu moc šancí nebylo. Rozhodlo to, že jsme byli produktivní. Ve třetí třetině se nám podařilo vstřelit dva relativně rychlé góly a Sparta to musela otevřít. Samozřejmě je to ale jen jeden zápas, který už skončil, zítra se pokračuje dál."