Paralympijský magazín

Devět sekund od Tokia. Stewartová doběhla maraton těsně za olympijským limitem

Limit byl hodně blízko. Jen devět sekund scházelo české běžkyni Moiře Stewartové ke splnění olympijského limitu v maratonu. Při své premiéře na této trati skončila třetí na otevřeném švýcarském šampionátu na letišti Belp u Bernu. Časem 2:29:39 se zařadila na třetí místo historických českých tabulek za rekordmanku Evu Vrabcovou-Nývltovou (2:26:31) a Alenu Peterkovou (2:27:00).

Moira Stewartová
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

Pětadvacetiletá Stewartová odsunula ze třetí pozice Marcelu Joglovou a její výkon 2:31:29 z prosincového závodu ve Valencii. Joglová se bude znovu pokoušet o limit na olympijské hry v Tokiu za dva týdny. Měla běžet v Hamburku, ale organizátoři musejí kvůli epidemii koronaviru závod přesunout jinam.

"Dneska patří největší dík Gerronovi, který mi měl odtáhnout 25 kilometrů. Nakonec odběhl celý maraton, což je jeho poloviční týdenní kilometráž," děkovala Stewartová na sociální síti svému bratrovi, který dokončil rovněž svůj první maraton za 2:30:05.

V původním termínu se neběžel ani závodu v Belpu, který byl v plánu 14. března, ale kvůli nepříznivé předpovědi počasí ho pořadatelé odložili.

Závod žen vyhrála Etiopanka Helen Bekeleová v čase 2:24:57 před Fabienne Schlumpfovou, která vylepšila švýcarský rekord na 2:26:14. Mezi muži byl nejrychlejší domácí vytrvalec Adrian Lehmann, ale výkonem 2:12:34 zaostal o 64 sekund za olympijským limitem.