Golf Time

Nečas čtyřmi body zařídil výhru Caroliny nad loňskými šampiony z Tampy

Martin Nečas režíroval dvěma góly a dvěma přihrávkami výhru Caroliny 4:3 nad Tampou Bay a byl vyhlášen největší hvězdou utkání. Dvaadvacetiletý český útočník svou druhou trefou zápas v 57. minutě rozhodl a podruhé v kariéře nasbíral v soutěži v jednom duelu čtyři body. Stejnou bilanci dosáhl v roce 2019 den před Vánoci v Torontu.

Čtyřbodový Martin Nečas
zdroj: ČTK/AP/Gerry Broome

Tampa Bay vedla v šesté minutě 2:0. Úvodní gól padl po přihrávce Rutty, jehož nahození od modré čáry usměrnil v předbrankovém prostoru do sítě Blake Coleman. Nečas ještě v závěru první třetiny netrefil ve vyložené šanci z dorážky odkrytou branku.

"Začátek byl těžký, ale nemůžu říci, že bychom hráli špatně. Šance jsme si vytvořili, hlavně já jsem měl dvě, ze kterých jsem mohl skórovat. Gólman ale skvěle zasáhl. Chybělo nám i trochu štěstí. Od druhé třetiny jsme už hráli výborně. Mělii jsme přesilové hry, povedly se nám nějaké akce a zápas se začal otáčet," uvedl Nečas, který po přestávce řídil obrat na 3:2.

Carolina po jeho přihrávkách na začátku druhé třetiny vyrovnala během 62 sekund na 2:2. Po Nečasově pasu se z úniku prosadil Cedric Paquette a poté český hráč vedl přečíslení tři na jednoho, které zakončil po hezké souhře celého útoku do prázdné branky Sebastian Aho. Třetí gól dal Nečas sám v přesilové hře z dorážky z pravé strany.

Carolina po jeho přihrávkách na začátku druhého třetiny vyrovnala během 62 sekund na 2:2. Po pasu Nečase se z úniku prosadil Cedric Paquette a poté český hráč vedl přečíslení tři na jednoho, které zakončil po hezké souhře celého útoku do prázdné branky Sebastian Aho. Třetí gól dal Nečas sám v přesilové hře z dorážky z pravé strany.

Obhájce Stanleyova poháru vyrovnal po 22 sekundách třetí třetiny, ale poslední slovo měl Nečas. Opět se prosadil v početní převaze, když překonal jednoho z nejlepších gólmanů ligy Andreje Vasilevského nádhernou střelou zpoza pravého kruhu do vzdálenějšího rohu branky. Nečas tím korunoval vysokou aktivitu, vyslal v zápase šest střel a ještě trefil dvakrát tyč.

"Dnes nás táhl, dal krásné góly. Ani nemůžu říci, že by mě překvapil," řekl Aho na adresu Nečase. "Je to skvělý hráč. Vidím ho každý den a nějakou dobu už s ním hraju, takže vím, čeho je schopný. Umí toho dost a to, jak bruslí, je působivé. Hru také vnímáme stejně. Jeden druhého svými přihrávkami hledáme, snažíme se pohybem uvolňovat a vytvářet tím spoluhráčům místo. Je zábava s ním hrát," dodal.

V produktivitě českých hráčů je Nečas s bilancí devíti gólů a 19 asistencí už o tři body za Ondřejem Palátem, který se v utkání neprosadil. "Nikdy mu nechybělo sebevědomí. Od prvního dne se snažil vymýšlet akce a my jsme ho v tom povzbuzovali. Teď už ale lépe chápe, kdy si co může dovolit. Vyspěl. I po fyzické stránce je trochu silnější," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour.

David Pastrňák, Jakub Zbořil a David Krejčí se podíleli shodně asistencí na dnešním vítězství Bostonu nad Buffalem 3:2. Brankář Daniel Vladař k úspěchu Bruins proti nejhoršímu týmu NHL pomohl 24 zákroky a i při svém druhém startu v soutěži od začátku si připsal vítězství. Rovněž přihrávkami pomohli k vítězství Detroitu nad Columbusem 3:1 obránce Filip Hronek a útočník Filip Zadina a také Tomáš Nosek k výhře Vegas na ledě Colorada 3:2 v prodloužení.

Kanonýr Pastrňák byl krátce po polovině utkání u vyrovnávací trefy Matta Grzelcyka na 1:1, obránce Zbořil ve 46. minutě přispěl ke gólu Nicka Ritchieho na 2:2 a centr Krejčí v čase 56:10 asistoval u vítězné branky Craiga Smithe.

Boston nastoupil bez svého nejproduktivnějšího hráče Brada Marchanda, který chyběl kvůli koronavirovému protokolu. V prvním útoku po boku Pastrňáka a Patrice Bergerona jej nahradil Trent Frederic.

Bruins sice dvakrát prohrávali, ale nakonec po obratu slavili. Naopak Sabres prohráli 17. duel za sebou, což je rekordní šňůra neúspěchů celé NHL od zavedení samostatných nájezdů v sezoně 2005/06.

Vstup do zápasu nevyšel Vladařovi, jenž měl vinu na první inkasované brance po 121 sekundách. Chybně rozehrál za brankou, puku se zmocnil Sam Reinhart a překonal vracejícího se Vladaře.

Boston opověděl krátce po polovině utkání, kdy převzal od Pastrňáka kotouč Grzelcyk, vybruslil od pravého mantinelu na modrou čáru a povedenou střelou vyrovnal. V 35. minutě se po střele Henriho Jokiharjua dostal k vyraženému puku Kyle Okposo a zakončením bekhendem do odkryté branky vrátil Buffalu vedení.

Ztrátu smazali Bruins poté, co Charlie McAvoy obkroužil celé útočné pásmo a po jeho nahození se prosadil Ritchie. Ve 48. minutě mohl rozhodnout Pastrňák, ale s bekhendovým blafákem ztroskotal na Linusi Ullmarkovi. Vítězný gól si nakonec připsal Smith, jehož našel před brankou bojující Krejčí.

David Rittich pomohl Calgary 22 zásahy k výhře 4:2 nad Winnipegem. Flames přerušili sérii čtyř porážek a přiblížili se v Severní divizi na rozdíl dvou bodů Montrealu, který drží poslední postupové místo do play off. Canadiens mají ale pět utkání k dobru, protože jim tento týden odpadly zápasy kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

"Byla to důležitá výhra," podotkl Rittich, který v posledních dvanácti zápasech chytal jen dvakrát od začátku. "Nemůžeme se ale koukat na tabulku, počítat, kolik utkání chybí. Musíme se soustředit na to, abychom vyhráli nejbližší zápas," uvedl.

Detroit zabral po třech porážkách a prakticky rozhodla 9. minuta, v které Red Wings získali vedení 2:0. Nejdříve Adam Erne tečoval úspěšně Hronkův pokus od modré čáry a za 29 sekund Robby Fabbri zužitkoval nabídku Dylana Larkina. Druhou přihrávku si připsal Zadina.

Za Columbus sice snížil v polovině utkání Nick Foligno, ale ve 44. minutě uklidnil domácí Anthony Mantha.

Vegas v Denveru dvakrát prohrávalo, ale nakonec oplatilo Coloradu čtvrteční porážku 1:5. Nosek ve 24. minutě nabil za pravý kruh Sheau Theodoreovi, jehož střelu tečoval William Carrier a vyrovnal na 2:2.

V čase 61:56 rozhodl Max Pacioretty, který doklepl puk po vlastní tečované střele odražené od pravé tyče.

Philadelphia s útočníkem Jakubem Voráčkem vyhrála nad New York Rangers 2:1. V dresu poražených vyšli stejně jako Voráček bodově naprázdno obránce Libor Hájek a útočník Filip Chytil.

Výsledky sobotních zápasů NHL:

Boston - Buffalo 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 32. Grzelcyk (Pastrňák), 46. N. Ritchie (J. Zbořil), 57. Craig Smith (Krejčí) - 3. S. Reinhart, 35. Okposo. Střely na branku: 36:27. Brankář Vladař odchytal za Boston celé utkání, inkasoval dva góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Craig Smith, 2. McAvoy, 3. N. Ritchie (všichni Boston).

Philadelphia - NY Rangers 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 33. Patrick, 56. Morin - 11. Zibanejad. Střely na branku: 37:25. Diváci: 3069 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Morin, 2. Patrick (oba Philadelphia), 3. Šesťorkin (NY Rangers).

Detroit - Columbus 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky: 9. Erne (Hronek), 9. Fabbri (Zadina), 45. Mantha - 32. N. Foligno. Střely na branku: 34:22. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin, 2. Pickard, 3. Fabbri (všichni Detroit).

Colorado - Vegas 2:3 v prodloužení (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 2. Donskoi, 18. D. Toews - 17. Martinez, 24. W. Carrier (Nosek), 62. Pacioretty. Střely na branku: 24:34.

Carolina - Tampa Bay 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)
Branky: 36. a 57. Nečas, 23. Paquette (Nečas), 24. Aho (Nečas) - 4. Coleman (Rutta), 6. Maroon, 41. Joseph. Střely na branku: 40:22. Diváci: 4433 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Nečas, 2. Aho, 3. Paquette (všichni Carolina).

Toronto - Edmonton 4:3 v prodl. (0:0, 1:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 25. Engvall, 53. Tavares, 57. W. Nylander, 61. Matthews - 27. Nurse, 35. Draisaitl, 39. Barrie. Střely na branku: 31:20. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander (Toronto), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Matthews (Toronto).

Pittsburgh - NY Islanders 6:3 (2:0, 3:1, 1:2)
Branky: 27., 29. a 60. Rust, 6. F. Gaudreau, 11. Rodrigues, 25. Crosby - 31. Barzal, 46. Beauvillier, 58. Eberle. Střely na branku: 21:32. Diváci: 2800. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Crosby, 3. Guentzel (všichni Pittsburgh).

Chicago - Nashville 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 38. P. Suter - 6. Johansen, 33. Grimaldi, 41. Mikael Granlund. Střely na branku: 30:34. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kunin, 2. Saros, 3. Johansen (všichni Nashville).

Dallas - Florida 3:4 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 9. Gurjanov, 10. J. Klingberg (Faksa), 43. L'Esperance - 1., 17. a 38. Verhaeghe, 65. Ekblad. Střely na branku: 34:28. Diváci: 4209. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Acciari (oba Florida), 3. Hanley (Dallas).

Calgary - Winnipeg 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
Branky: 18. Leivo, 20. Giordano, 41. Mangiapane, 48. S. Bennett - 21. Appleton, 27. Stanley. Střely na branku: 33:24. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dva góly z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane, 2. Leivo, 3. M. Tkachuk (všichni Calgary).

Arizona - San Jose 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 35., 55. a 58. Kessel, 26. Keller. Střely na branku: 27:34. Diváci: 3217 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Hill, 3. Keller (všichni rizona).