Buly - debata expertů

Smutná dojela na Välädalsrennetu šestá, poprvé triumfovala Anderssonová

Tradiční dálkový běh na lyžích s batohem Birkebeinerrennet byl kvůli koronaviru zrušen a v seriálu Visma Ski Classics ho nahradil Välädalsrennet. Česká reprezentantka Kateřina Smutná v něm obsadila šesté místo. Z vítězství se radovala domácí Švédka Ebba Anderssonová, která v sezoně závodila ve Světovém poháru.

Kateřina Smutná
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Třetí žena celkového pořadí SP a majitelka dvou bronzů z mistrovství světa v Oberstdorfu porazila při prvním startu v seriálu Emilii Fletenovou z Norska o sedm sekund. Dosavadní suverénka v sezoně dálkových běhů Švédka Lina Korsgrenová se po čtyřech výhrách v řadě musela smířit s porážkou. Doběhla třetí s odstupem takřka dvou minut.

Smutná skončila o místo hůře než před dvěma týdny na legendárním Vasově běhu. "Šesté místo je super, jen škoda, že se mi nepodařilo udržet o příčku výš," litovala členka týmu eD system Bauer prohraného souboje s Roxane Lacroixovou.

"V posledním rovinatém okruhu jsem jí odjela, cítila jsem se dobře a měla náskok asi půl minuty. Ke konci jí ale jely strašně dobře lyže, úplně neuvěřitelně. Přitom i já měla lyže super. Přesto mě dokázala dojet i předjet a už jsem neměla šanci," dodala Smutná.

Mezi muži vyhrál lídr seriálu Emil Persson, nejlepším z Čechů byl Jiří Pliska na 34. místě. Již v neděli bude na stejném místě seriál Ski Classic pokračovat závodem Tassasen, delším o 10 kilometrů, ale s rovinatějším profilem.

Välädalsrennet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování na 54 km ve Švédsku:

Muži:
1. Persson (Švéd./Lager 157) 2:30:37,7, 2. Nygaard (Nor./Ragde Eiendom) -1,1, 3. Kardin (Švéd./Ragde Eiendom) -1,4, ...34. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -1:10,7, 44. Šrail (ČR/Vltava Fund) -3:32,6, 51. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -6:12,1.

Průběžné pořadí (po 6 závodech): 1. Persson 1220, 2. Gjerdalen (Nor./XPND) 1110, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) 900, ...23. Pliska 240, 32. Šrail 165, 36. Štoček (ČR/Vltava Fund) 127.

Ženy:
1. Anderssonová (Švéd./Lager 157) 2:52:01,0, 2. Fletenová (Nor./Koteng) -7,0, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -1:58,0, ...6. Smutná (ČR/eD system Bauer) -3:03,5, 16. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -21:07,9, 18. Moravcová (ČR/Slavia pojišťovna) -23:04,0.

Průběžné pořadí (po 6 závodech): 1. Korsgrenová 1420, 2. Dahlová (Švéd./Rammuden) 1050, 3. Fletenová 955, 4. Larssonová (Švéd./Ramudden) 760, 5. Smutná 755, ...10. Grohová 354, 21. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 245.