Tomáš Bábek je podruhé Králem cyklistiky, Cink a Čábelická bikery roku 2020

V anketě Král cyklistiky už podruhé vyhrál dráhař Tomáš Bábek, nejlepší cyklisté roku 2020 byli vyhlášeni s velkým zpožděním za přísných bezpečnostních opatření...

Autor: Jan Němec

S několikaměsíčním zpožděním, ale přece! Česká cyklistika má svého Krále pro rok 2020; šestapadesátým Králem cyklistiky se stal už podruhé v kariéře dráhař Tomáš Bábek, pomyslnou štafetu převzal od loňské vítězky Romany Labounkové.

Na slavnostním večeru bez diváků, za velmi striktních bezpečnostních opatření - jen za účasti televizních kamer, v Průmyslovém paláci Pražského výstaviště byli též vyhlášeni nejlepší zástupci jednotlivých disciplín, a to v moderním pojetí. Představeno bylo též nové logo Českého svazu cyklistiky. Večerem provázela dvojice Tomáš Jílek a Petr Cerha alias Nasty, svých pár hostů si zvala do "obýváku" s červenými křesílky a obří LED stěnou.

Povedené aranžmá Krále cyklistiky 2020 s červenou Škodou Enyaq iV ředitele Tour de France a stejně červenými křesílky...

Je velká škoda, že letošního slavnostního večera se nemohli zúčastnit diváci a fanoušci. Atmosféra předávání jednotlivých cen by chtěla víc šťávy, a navíc celý večer na velmi profesionální úrovni byl kompletně pojatý nově a moderně. S tím souviselo i představení nového loga ČSC, jenž uvedl sám prezident Petr Marek a vítěz dostal zbrusu novou korunu a již neusedl na léty prověřený trůn. Rok 2020 byl zkrátka rokem divokým, plným změn a výzev. Pořadatelé Krále cyklistiky si s ní poradili vskutku důstojně.

silnice Josef Černý Jarmila Machačová Mathias Vacek Kristýna Burlová

Čeští cyklisté přivezli celkem 11 medailí z vrcholných akcí - ME + MS, což je o dvě víc než o rok dříve, ale o 11 méně než v roce 2018. Z celkového výčtu to byly tři zlaté, pět stříbrných a tři bronzové, drtivá většina jsou medaile z evropských šampionátů, pouze dvě jsou z mistrovství světa. Nás může těšit, že zrovna ty vybojovali bikeři - juniorka Aneta Novotná na MS XCO v Leogangu a Martin Stošek na MS XCM v Sakaryi.

Koruna z rukou Petra Marka a vlevo již čeká klíč od nové elektro-škodovky Enyaq iV

Třiatřicetiletý Brňák Tomáš Bábek dokázal vybojovat titul mistra i vicemistra Evropy na dráze, což mu vyneslo druhý triumf v anketě Král cyklistiky. Ten první získal v roce 2017, když získal stříbro a bronz na MS.

"Velice si toho vážím, beru to jako takovou kompenzaci za loňský rok, kdy jsem si rovněž myslel, že po vítězství na Evropských hrách bych mohl vyhrát. Je to ocenění práce mojí, trenéra Klimeše a všech na Dukle Brno," řekl Tomáš Bábek, jehož jsme se mimochodem také ptali, jak často jezdí na horském kole. "Docela často, ale jsem fakt tragickej v technice, to mi nejde," smál se Tomáš.

Poprvé se také udělovaly ceny druhému a třetím v celkovém pořadí, na druhém místě tak skončil silničář Josef Černý, mistr republiky v časovce a vítěz 19. etapy Giro d'Italia. Třetí pozici se shodným počtem hlasů obsadil Ondřej Cink a junior Mathias Vacek - mistr Evropy v silničním závodě.

Právě Vacek byl vyhlášen nejlepším juniorem roku 2020 a poprvé byla udělena i cena nejlepší juniorce, jíž se stala bikerka z Říčan Aneta Novotná, bronzová z MS v Leogangu a šestá z ME v Monte Tamaro.

Aneta Novotná, juniorka roku 2020...

Ondřej Cink sice na žádnou světovou či evropskou medaili nedosáhl, ale páté místo na mistrovství světa v olympijském XC a dva domácí tituly (XCO a XCM) mu zajistily post nejlepšího bikera roku 2020. Stejný post - rovněž novinka - mezi bikerkami patří Jitce Čábelické, která vybojovala domácí titul XCO a na mistrovství světa dokončila ve svém rekordu na 11. místě.

"Tomáš Bábek si to určitě zaslouží, titul je titul. I když si myslím, že Pepa Černý by si to taky zasloužil za ty jeho výkony na Giru. Přál bych to oběma," okomentoval Cink vítězství Bábka. "Já si toho vážím, je to příjemný, ale nijak zvláštně to neprožívám. Mně vloni všechny nejdůležitější závody jak u nás doma, tak ve světě, vyšly. Nebyla ale ani moc normální sezona... Na tu dobu, jaká je, tak se s tím pořadatelé moc hezky popasovali. Moc se mi to líbilo, přišel jsem si jako v Show Jana Krause v té červené sedačce... Byla by škoda, kdyby Král cyklistiky vůbec nebyl," zhodnotil nejlepší domácí biker, jenž v neděli bude stát na startu XCO v Langenlois.

Ondřej Cink obsadil třetí místo v celkovém hodnocení ankety a stal se nejlepším bikerem roku...

Český cyklokros a rok 2020 byl na medaile bídný, nejlepším umístěním v roce 2020 byla 11. příčka Kateřiny Nash na MS ve švýcarském Dübendorfu a na ME v nizozemském Rosmalenu dokonce 18. pozice Terezy Vaníčkové v kategorii žen U23. Katka tak byla spolu s Michaelem Borošem vyhlášena jako nejlepší krosařka a krosař roku.

Do tradiční síně slávy byl přijat dvaasedmdesátiletý Antonín Bartoníček, vítěz šesti etap na Závodu míru a dvojnásobný mistr Československa na silnici.

Před kamerami se objevil i Dominik Nekolný, první mistr světa ve flatlandu. V duhovém dresu, jenž vybojoval v roce 2019 pár dnů potom, co byli nejlepší cyklisté roku 2019 vyhlášeni, vyplňoval pauzy mezi vyhlašováním jednotlivých kategorií.

Dominik Nekolný, zatím poslední český mistr světa v cyklistice...