Autor: iSport.cz, ČTK
3
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...

Závěrečný podnik Světového poháru v biatlonu ve švédském Östersundu odstartoval pro české barvy hodně smutným sprintem žen na 7,5 km. Nejlepší z Češek byla až 69. Lucie Charvátová se čtyřmi chybami na střelnici, o místo za ní doběhla Markéta Davidová, ani jedna tak nepoběží sobotní stíhačku. Ještě hůř na tom byla 94. Eva Puskarčíková, Jessica Jislová doběhla dokonce úplně poslední, když trefila jen dva terče z deseti. va Češi dojeli ve sprintu biatlonistů na SP v Östersundu v první dvacítce. Michal Krčmář byl 18., Jakub Štvrtecký hned za ním. Vyhrál Lukas Hofer.

Sedmý sprint za sebou navzdory jedné chybě vyhrála letošní vládkyně Světového poháru Norka Tiril Eckhoffová.

Většina českého týmu ztratila šanci na výrazný výsledek už v noci. „Od rána bylo jasné, že to nemůže dneska dopadnout moc dobře. Mimo Lucky měly těžké střevní problémy. Celou noc nespaly, nemohly ani snídat,“ vysvětlil České televizi asistent trenéra Jiří Holubec.

Problémy postihly i mistryni světa Davidovou, která se trápila na trati a navíc udělala tři chyby na střelnici. To v součtu znamenalo 70. místo. „Nejde jet na černém čaji a suchém chlebu. Nedalo se čekat nic jiného. Myslela jsem si, že mě to semele míň. Ve svěťáku je strašně znát, jakmile je něco v nepořádku. Ukázalo se, že ta konkurence je tak vyrovnaná, že musí být člověk připravený,“ řekla.

Charvátová si odstřelila závod třemi chybami vleže. „Po minulém týdnu jsem byla nabuzená, očekávala jsem lepší výsledek. Ležka nepatří k mé horší střelbě, srazilo mě to hned na začátku. Asi jsem brala moc za spoušť. Ležka mi včera na tréninkách sedla, proto jsem se jí nebála a nebyla jsem dost trpělivá,“ řekla závodnice, která přidala chybu vestoje.

Eva Puskarčíková obsadila se třemi chybami 94. místo. Jessica Jislová minula osm terčů a byla poslední. Pro Češky s výjimkou Davidové tak sezona skončila. Davidovou by měl v neděli čekat závod s hromadným startem.

Na suverénní vystoupení v Novém Městě na Moravě navázala Eckhoffová, která vyhrála pátý individuální závod za sebou. Po střelbě vestoje musela na trestné kolo a odjížděla se ztrátou 5,5 sekundy na Italku Dorotheu Wiererovou. Ještě 1200 metrů před cílem ztrácela čtyři a půl sekundy, ale pak zrychlila a vyhrála o dvě a půl sekundy. Celkem zapsala v této sezoně třináctý triumf a přiblížila se rekordmance Magdaleně Forsbergové ze Švédska, která jich před dvaceti lety nasbírala čtrnáct.

Dva muži v TOP 20

Český mužský tým nastoupil už bez Ondřeje Moravce, který se na Vysočině rozloučil s kariérou. Krčmáře o lepší výsledek připravila netrefená desátá rána. „Byla dole, vím o ní. Beru ji na sebe. Tu ránu jsem nedojel a spustil,“ řekl. Na lyžích se necítil optimálně. „Přišlo mi to takový utrápený,“ dodal.

Na čelo ztratil Krčmář celkem minutu a 15,2 sekundy. Pouze o 1,4 sekundy horší byl Štvrtecký, jenž minul první terč a zaznamenal druhý nejlepší výsledek v kariéře. Do stíhačky postoupil ještě jednapadesátý Mikuláš Karlík, který po dvou trestných kolech nabral více než dvouminutové manko.

Druhé vítězství si ve Světovém poháru připsal jednatřicetiletý Hofer, čekal na něj více než sedm let. Ani jednou neminul a nechal o čtyři sekundy za sebou rovněž bezchybného Sebastiana Samuelssona.

V těsném souboji o celkový triumf si vedl lépe Sturla Holm Laegreid, který skončil šestý těsně před aktuálním lídrem Johannesem Thingnesem Böem. Do stíhacího závodu vyrazí norští rivalové čtrnáct sekund po sobě.