Předvýběr.CZ Florbal MB - 1. SC TEMPISH Vítkovice

Zákrok večera a první vítězství. Vladař debutoval v roli jedničky a vychytal Pittsburgh

Daniel Vladař chytal v NHL poprvé od začátku, kryl 34 střel a dovedl Boston k výhře 2:1 v Pittsburghu. Český gólman byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. Premiéru mu zpříjemnili David Pastrňák gólem a Jakub Zbořil asistencí u vítězné trefy.

Daniel Vladař přijímá gratulace spoluhráčů
zdroj: USA Today Sports autor: Charles LeClaire

Filip Hronek přidal ke dvěma asistencím i první trefu sezony, čímž pomohl Detroitu k vítězství 4:2 nad Carolinou.

Jeho spoluhráč Filip Zadina si připsal jednu přihrávku, na druhé straně připravil jeden gól Martin Nečas. V úterním programu ještě zaznamenal asistenci Jakub Vrána a Ondřej Palát.

Vladař už zasáhl do NHL v posledním play-off, když střídal Jaroslava Haláka v utkání s Tampou Bay ve 32. minutě za stavu 1:4 a pustil tři góly z 12 střel.

Třiadvacetiletý brankář tentokrát zářil a nejlepší zákrok vytáhl v polovině úvodní třetiny, v níž obral Coltona Scevioura o vyrovnávací gól na 1:1.

Útočník Pittsburghu už zakončoval z levého kruhu do prázdné branky, ale český gólman proti střele natáhl hokejku, kterou puk trefil. "Celá střídačka byla na nohou," řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy.

"Když předvede gólman takový zákrok, všechny hráče to nakopne. Co to udělalo s ním, nevím. Neznám ho tak dobře. Předpokládám, že mu to ale dodalo sebevědomí a že se mohl cítit dobře. Naše hráče rozhodně pozvedl a soupeř měl o čem přemýšlet," dodal.

Úvodní gól zápasu dal Pastrňák, který se dostal za obranu domácích a při bekhendové kličce zasunul kotouč mezi betony brankáře Caseyho DeSmithe.

Vladaře překonal jen z dorážky Brandon Tanev, který ještě v první třetině vyrovnal. Stejný hráč byl v prostřední části vyloučen na pět minut a do konce utkání.

Během dlouhého oslabení po chybě Pastrňáka ujel Mark Jankowski, ale českého gólmana zachránila tyč.

Zápas rozhodl ve 48. minutě Trent Frederic, po Zbořilově přihrávce se trefil zpoza mezikruží. U vítězného gólu dobře clonil před brankou Pastrňák.

"Jsem teď nejšťastnější člověk na světě," rozplýval se Vladař, který je po Vítku Vaněčkovi z Washingtonu druhým českým gólmanem, který v této sezoně debutoval.

"Vždy bylo mým snem chytat v NHL. Dostal jsem příležitost a mám výhru. Nezažil jsem v hokeji lepší den," podotkl.

Pittsburgh, který v předchozích dnech porazil Boston v obou zápasech se skóre 8:1, neprodloužil sérii šesti výher.

Navíc se mu zranil Jevgenij Malkin po střetu s Jarredem Tinordim, který později po střetu s Tanevem a nárazu do mantinelu také odstoupil.

Hronek asistoval v první třetině u obou gólů, kterými Adam Erne otočil v přesilových hrách na 2:1. K vyrovnání přispěl velkým dílem Zadina, po jehož jeho průniku a zakončení střílel Erne zblízka do odkryté branky.

Na začátku druhé třetiny upravil Sebastian Aho skóre na 2:2 střelou bez přípravy po krásné přihrávce Nečase napříč celým pásmem.

Robby Fabbri strhl ve 33. minutě opět vedení na stranu Detroitu a výhru zpečetil Hronek při závěrečné power play.

Český obránce se zmocnil ve vlastním pásmu puku v rohu kluziště a přes celé hřiště ho poslal do prázdné branky.

"Podporuje útok dobře celou sezonu, proto nás jinak netrápilo, že ještě neměl gól. Jsem si ale jistý, že je rád, že konečně skóroval," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill na adresu Hronka, který je s osmnácti body (1+17) nejproduktivnějším hráčem týmu.

Český obránce při posunutém startu NHL nastupoval v extralize a za svůj mateřský klub Hradec Králové dal deset gólů v 22 utkání. V NHL se ale prosadil po více než roce.

Carolina prohrála poprvé po osmi zápasech. "Necítili jsme se pod tlakem. Mnohem horší je to, když máte sérii proher a potřebujete vyhrát," řekl Nečas.

"Samozřejmě chcete vítězit pokaždé, ale tohle je nejlepší liga na světě. Je to těžké. Nemůžete vyhrávat pořád. Ale byl to těsný zápas, rozhodly ho speciální formace," dodal.

Sérii výher neprotáhli ani hráči New York Islanders, kteří podlehli ve Washingtonu 1:3. Jejich šňůra se zastavila na čísle devět.

Domácí si vypracovali klíčový třígólový náskok v rozmezí 31. a 41. minuty. Rozdílovou branku si připsal Alexandr Ovečkin.

Ruský kanonýr se svým 718. zásahem v NHL se osamostatnil v historickém pořadí střelců na 6. místě od Phila Esposita. Pátý Marcel Dionne má o třináct branek víc. Ovečkin zaznamenal i přihrávku a jako 35. hráč překonal 1300 bodů (718+583).

Vrána vymyslel gól na 3:0 a jeho přihrávku z pravého kruhu na hranici brankoviště pohodlně zasunul do prázdné branky Nicklas Bäckström. Vaněček, který vychytal o den dříve první nulu v NHL, zůstal na střídačce.

Situace v čele tabulky je nesmírně vyrovnaná. Nejlepší čtyři týmy mají shodně 42 bodů - Washington, Islanders, Florida a Tampa Bay, která v úterý zvítězila v Dallasu 4:3 po nájezdech.

Obhájce titulu vedl od čtvrté minuty trefou Braydena Pointa, jehož do úniku vyslal Palát přihrávkou z obranné čáry na útočnou. Rodák z Frýdku-Místku stále vede produktivitu českých hráčů této sezony s 27 body (11+16) před Pastrňákem (13+11).

Tampa Bay vedla 3:1, ale Dallas dvěma góly při hře bez brankáře během 41 sekund vyrovnal. Bonusový bod zařídil obhájcům v nájezdech Point.

K výhře Lightning pomohl svým jubilejním 500. bodem v 790. utkání kariéry Victor Hedman, který je v této sezoně nejproduktivnějším obráncem (5+22).

Colorado prohrávalo s Anaheimem po první třetině 2:4, ale od poloviny utkání spustili lavinu, kterou mají v názvu, a soupeře porazili 8:4. Hlavním strůjcem výhry byl Nazem Kadri: vstřelil dva góly a na dva přihrál.

V hluboké krizi je Buffalo, neboť podlehlo v New Jersey 2:3 a prohrálo ve dvanáctém utkání za sebou.

Výsledky úterních zápasů NHL:

New Jersey - Buffalo 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 18. Šarangovič, 31. Vatanen, 45. Wood - 27. Rieder, 28. Skinner. Diváci: 1800. Hvězdy zápasu: 1. Wood, 2. Kuokkanen, 3. Blackwood (všichni New Jersey).

Washington - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 31. Oshie, 36. Ovečkin, 41. Bäckström (Vrána) - 45. Wahlstrom. Střely na branku: 22:22. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström, 3. Samsonov (všichni Washington).

Pittsburgh - Boston 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 16. B. Tanev - 4. Pastrňák, 48. Frederic (Zbořil). Střely na branku: 35:33. Gólman Vladař odchytal za Boston celé utkání, inkasoval jeden gól z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 97,14 procenta. Diváci: 2800. Hvězdy zápasu: 1. Vladař, 2. Frederic (oba Boston), 3. DeSmith (Pittsburgh).

Detroit - Carolina 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky: 4. a 13. Erne (na první Zadina, Hronek, na druhou Hronek), 33. Fabbri, 60. Hronek - 3. Niederreiter, 22. Aho (Nečas). Střely na branku: 28:37. Hvězdy zápasu: 1. Erne, 2. Bernier, 3. Hronek (všichni Detroit).

Minnesota - Arizona 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 2. Hartman, 43. Zuccarello, 54. Spurgeon. Střely na branku: 26:31. Hvězdy zápasu: 1. Kähkönen, 2. Spurgeon, 3. Cole (všichni Minnesota).

Dallas - Tampa Bay 3:4 po nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 30. Heiskanen, 58. Jamie Benn, 59. Radulov - 4. a rozhodující nájezd B. Point (na první Palát), 35. M. Joseph, 52. Stamkos. Střely na branku: 27:36. Diváci: 4057. Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Hedman (oba Tampa Bay), 3. Oettinger (Dallas).

Colorado - Anaheim 8:4 (2:4, 2:0, 4:0)
Branky: 8. a 39. Kadri, 2. Burakovsky, 32. Rantanen, 42. MacKinnon, 44. Girard, 57. Bellemare, 59. Saad - 3. Terry, 5. Heinen, 16. Henrique, 20. Grant. Střely na branku: 36:22.