Těsně za třicítkou. Michal Novák vstoupil do finále Světového poháru v Engadinu 31. místem. Fellner byl 61.

Ještě v cílové rovince se rval Michal Novák o body, nakonec si ale na Světovém poháru v Engadinu připsal 31. místo. Adam Fellner obsadil v závodu na 15 km klasicky s hromadným startem 61. místo. Prvenství si v sobotu 13. března připsal Rus Alexandr Bolšunov.

Do prosluněného Engadinu se čeští reprezentanti přesunuli rovnou ze světového šampionátu v Oberstdorfu, což znamenalo skok přibližně o 1000 výškových metrů výš – východošvýcarský region se nachází přibližně v 1800 metrech.

Michalu Novákovi se dlouho dařilo držet ve vedoucí skupině, ze které odpadaly desítky soupeřů. Ve třetím okruhu už ale tempo největších favoritů neudržel ani český reprezentant a dostal se do menší skupiny na 22. až 31. místě. Ještě tři kilometry před cílem byl na 24. místě, pak ale český reprezentant bodované postavení neudržel – v konečném pořadí mu patří 31. místo, ze kterého ztratil 1:13,5.

„Nadmořská výška byla hodně znát. Cítil jsem, že mi chybí kyslík, bolely mě svaly, měl jsem slabost, trochu se mi točila hlava. S ohledem na to nebyl průběh závodu špatný. V závěru, kde se rozhodovalo, mi lyže nejely tak, jak bych potřeboval. Navíc už jsem byl bez energie, takže mě v cíli těsně přeskočil Pellegrino, což je škoda. Ale byla tu velká konkurence, závod byl skvěle obsazený, tak jsem rád, že se mi podařilo alespoň vylepšit výsledek podle startovního čísla,“ řekl Michal Novák. „Závod dost ovlivnil také vítr, kvůli kterému bylo dobré schovat se ve skupině. Ale ještě větší roli bude hrát zítra, protože pojedeme na takových otevřených pláních. Bude to zajímavé.“

Adam Fellner se zpočátku držel v zadní části početné skupiny, polovinou závodu projížděl na 63. místě se ztrátou 32 vteřin na čelo závodu. Na začátku sedmé desítky průběžného pořadí se pak držel až do cíle – finišoval jako 61. se ztrátou 2:11,9.

Světový pohár zakončí běžci na lyžích zítra, kdy je čeká stíhačka na 50 km volně. Jejich závod startuje v 10:35. Ženy se na svou třicetikilometrovou trať vydají už v 8:15. Oba závody vysílá přímým přenosem Eurosport.

Výsledky

Světový pohár, 15 km klasicky, Engadin (Švýcarsko), 13. března 2021

Muži: 1. Alexandr Bolšunov (Rus.) 34:07, 2. Johannes Hoesflot Klaebo (Nor.) +18,4, 3. Paal Golberg (Nor.) +18,9 … 31. Michal Novák +1:13,5, 61. Adam Fellner +2:11,9