Závěrečné maratony SP v běhu na lyžích vyhráli Krüger a Wengová

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2021 13:32
Posledními vítězi sezony Světového poháru v běhu na lyžích jsou Norové Simen Hegstad Krüger a Heidi Wengová, kteří vyhráli stíhací závody volnou technikou v Engadinu. Michal Novák doběhl ve Švýcarsku na padesátce na 21. místě, Kateřina Razýmová byla na 30 km šestnáctá.
Kateřina Razýmová v závěrečné etapě Tour de Ski 2021 na sjezdovce Alpe Cermis.
Kateřina Razýmová v závěrečné etapě Tour de Ski 2021 na sjezdovce Alpe Cermis. | Foto: Czech Ski and Snowboard

Trojnásobný medailista z nedávného MS v Oberstdorfu Krüger měl v závěru dvouhodinového maratonu nejvíce sil z vedoucí tříčlenné skupiny a připsal si čtvrté vítězství v kariéře a první v sezoně. Druhý skončil jeho krajan Hans Christer Holund a pro první stupně vítězů si dojel Švéd Jens Burman.

Čtvrtý finišoval s odstupem 13 sekund Nor Johannes Hösflot Klaebo, šestý dojel vyčerpaný vítěz sobotní patnáctky s hromadným startem a již jistý vítěz SP Alexandr Bolšunov z Ruska. Týden poté, co velcí rivalové spurtovali o zlato na padesátce na MS, kde Bolšunov zlomil po kontaktu s Klaebem hůlku a Nor byl diskvalifikován, tak na přímý souboj nedošlo.

Novákovi v sobotním závodě s hromadným startem unikly body o jedno místo a dnes se ve stíhačce posunul o 10 pozic. Na Krügera ztratil v závodě, v němž jela dlouho pospolu velká skupina, půldruhé minuty.

Ze skupiny Novák vypadl, když se mu v jednom ze sjezdů zastavily lyže. "Trochu mě to mrzí, protože to bylo zrovna jedno z klíčových míst závodu. Přitom se pak lyže zase rozjely. Musím to ale brát tak, že trať má 50 kilometrů, jsou na ní různé podmínky a není možné namazat na každý metr. Jinak lyže byly většinu tratě super. Celkově jsem ale spokojený s výkonem i s výsledkem," uvedl v tiskové zprávě svazu. Druhý Čech Adam Fellner byl šestašedesátý.

V ženském závodě nastoupila bývalá dvojnásobná celková vítězka SP Wengová z vedoucí skupiny ve stoupání dva kilometry před cílem a dovezla si do finiše náskok 4,5 sekundy před Švédkou Ebbou Anderssonovou. Devětadvacetiletá Norka si připsala první individuální výhru v seriálu od triumfu na Tour de Ski v roce 2018. Do elitní desítky se dnes vešly také její dvě sestřenice, dvojčata Lotta Udnes a Tiril Udnes Wengovy.

Třetí dojela s půlminutovým odstupem sobotní vítězka Julia Stupaková z Ruska před Jessicou Digginsovou, jež v této sezoně jako první americká běžkyně ovládla celkové pořadí SP a dnes si zajistila i malý glóbus za distanční závody.

Nejlepší Češka Razýmová po pádu v sobotní desítce s hromadným startem startovala sedmadvacátá a od začátku se snažila sjet skupinu před sebou. "Stálo mě to poměrně dost sil, ale věděla jsem, že skupina bude mít větší sílu a později už by se mi to nemuselo podařilo. Naštěstí se pak tempo uklidnilo a mohla jsem využít závětří," řekla v tiskové zprávě svazu.

V závěrečném stoupání vsadila na Rakušanku Teresu Stadloberovou. "Myslela jsem, že bude rychlá, ale nakonec se to ukázalo jako špatný tah, protože skupinka před námi nám cukla. Překvapivě jsem pak po dojezdu ještě měla dost sil," poznamenala česká lyžařka.

Dokončila závod ve skupině bojující o 14. místo. Na 16. pozici měla dvouminutový odstup. Závod na trase obvyklé pro dálkové závody pro ni byl novou zkušeností. "Nejsem zvyklá na to, že člověk neví, kde jede, kam jede a může se orientovat jen podle hodinek. Poprvé v životě jsem také jela s bidonem. Kvůli sněžení se jelo prakticky jen ve stopě vyjeté od skútru, vystoupit se nedalo ani kvůli tomu protivětru," popisovala.

Na body se v závěru sezony dostala i 26. Petra Nováková, která si polepšila o šestnáct míst. "Celkově můžu závodit hodnotit kladně. Jelo se mi dobře, nohy nevytuhly a zároveň jsou z toho nějaké body," pochvalovala si. Kateřina Janatová byla osmačtyřicátá.

SP v běhu na lyžích v Engadinu (Švýcarsko) - stíhací závody volně:

Muži (50 km):

1. Krüger 2:10:41, 2. Holund (oba Nor.) -1,2, 3. Burman (Švéd.) -3,0, 4. Klaebo -13,0, 5. Golberg (oba Nor.) -14,7, 6. Bolšunov (Rus.) -17,7, 7. Nyenget -19,1, 8. Valnes (oba Nor.) -21,5, 9. Cologna (Švýc.) -24,9, 10. Svensson (Švéd.) -33,1… 21. Novák -1:30,7, 66. Fellner (oba ČR) -12:49,7.

Konečné pořadí distančních závodů (po 15): 1. Bolšunov 921 b., 2. Jakimuškin (Rus.) 509, 3. Krüger 357… 54. Novák 43.

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Bolšunov 1765, 2. Jakimuškin 800, 3. Klaebo 663, 4. Pellegrino (It.) 614, 5. Malcev (Rus.) 604, 6. Manificat (Fr.) 597… 34. Novák 184, 80. Šeller 36, 117. Pechoušek 10, 120. Černý 10, 124. Kalivoda 8, 136. Fellner 5, 137. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (30 km):

1. H. Wengová (Nor.) 1:28:11,6, 2. Anderssonová (Švéd.) -4,5, 3. Stupaková (Rus.) -33,7, 4. Digginsová (USA) -37,3, 5. Fossesholmová (Nor.) -1:40,8, 6. Sorinová (Rus.) -1:43,5, 7. Finková (Něm.) -1:45,7, 8. L. U. Wengová -1:46,5, 9. T. U. Wengová (obě Nor.) -1:46,9, 10. Fähndrichová (Švýc.) -1:47,4… 16. Razýmová -2:04,4, 26. Nováková -4:18,1, 48. Janatová (všechny ČR) -7:17,9.

Konečné pořadí distančních závodů (po 15): 1. Digginsová 653, 2. Anderssonová 640, 3. Stupaková 619… 15. Razýmová 244, 65. Janatová 10, 69. Nováková 9.

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Digginsová 1347, 2. Stupaková 1079, 3. Anderssonová 1011, 4. Brennanová (USA) 919, 5. Sorinová 851, 6. Něprjajevová (Rus.) 733… 19. Razýmová 381, 41. Janatová 116, 48. Beranová 87, 72. Hynčicová 29, 85. Nováková 17.