Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sport

Bolšunov suverénně ovládl běh na 15 km klasicky v Engadinu, mezi ženami vládla Stupaková

Alexandr Bolšunov foto: ČTK

Engadin - Už jistý vítěz Světového poháru v běhu na lyžích Rus Alexandr Bolšunov vyhrál suverénně závod na 15 km klasicky s hromadným startem v Engadinu. Šampion letošní Tour de Ski zaútočil v posledním okruhu a cílem projel s náskokem 18 sekund před norskou dvojicí Johannes Hösflot Klaebo a Paal Golberg. Ženskou desítku ovládla rovněž Ruska Julia Stupaková. Kateřina Razýmová bodovala na 27. místě.
  12:46

Český reprezentant Michal Novák obsadil 31. místo o devět desetin sekundy za Italem Federicem Pellegrinem, jenž zabral poslední bodovanou pozici. Do nedělního stíhacího závodu na 50 km volnou technikou vyrazí Novák s odstupem 1:13,5 minuty za prvním Bolšunovem.

Čtyřiadvacetiletý ruský lyžař vyhrál 23. distanční závod v SP, čímž se v historickém pořadí mezi muži dotáhl na čtvrtého Nora Pettera Northuga. Rekordmanem je s 45 triumfy norská legenda Björn Dählie.

Alexandr Bolšunov

Bolšunovovu tempu nestačil tentokrát ani Klaebo, takže nedošlo na reprízu jejich souboje z maratonu na mistrovství světa v Oberstdorfu, po němž byl norský lyžař za incident v cílové rovince diskvalifikován z prvního místa.

Také Stupakovová po zrychlení v závěru zvítězila s přehledem o sedm sekund před Norkou Heidi Wengovou, třetí byla Švédka Ebba Anderssonová. Na pátém místě skončila Američanka Jessie Digginsová, která už má jisté prvenství v celkovém hodnocení SP. Teoreticky je ve hře ještě malý křišťálový globus za distanční závody - v jejich hodnocení před nedělní třicítkou ztrácí na vedoucí Digginsovou druhá Anderssonová 43 bodů a třetí Stupaková 44.

Razýmová po startu figurovala až na 50. místě se ztrátou přes 20 sekund na čelo, ale postupně se posouvala dopředu. Za Stupakovou, druhou ženou průběžného pořadí SP, zaostala o 1:25,6 minuty.

Kvůli zánětu v zápěstí chybí v Engadinu norská hvězda Therese Johaugová, čtyřnásobná mistryně světa z Oberstdorfu.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...