Buly - debata expertů

United nečekaně vynulovali City, Chelsea přehrála Everton, Liverpool se dál trápí

Vítězná šňůra fotbalistů Manchesteru City po 21 zápasech skončila. Ve šlágru 27. kola Premier League totiž prohráli s Manchesterem United 0:2. Tragická bilance Liverpoolu na domácím stadionu naopak pokračuje. "Reds" padli s Fulhamem 0:1 a pošesté za sebou se na Anfieldu sklonili před soupeřem. Uspěl Leicester, který otočil zápas v Brightonu a zvítězil 2:1. Harry Kane a Gareth Bale režírovali výhru Tottenhamu 4:1 nad Crystal Palace. Chelsea zvítězila nad Evertonem 2:0 a upevnila si čtvrté místo zajišťující účast v Lize mistrů. West Ham vyhrál nad Leedsem 2:0 a je pátý.

Zklamaný Xherdan Shaqiri z Liverpoolu
zdroj: PA autor: Phil Noble

Leeds byl zpočátku aktivnější a hned dvakrát ve dvou minutách dopravil míč do Fabiaňského branky. Jak v případě Robertse, tak Bamborda jim však sebral radost verdikt videorozhodčího, který v prvním případě neuznal gól pro ofsajd a poté kvůli předchozímu míči v zázemí.

Branky se dočkal až West Ham. Po faulu Aylinga na Lingarda nařídil sudí Mike Dean pokutový kop. Sám postižený sice první ranou brankáře Mesliera nepřekonal, z následné dorážky se však už nemýlil a po přesunu na hostování z Manchesteru United vstřelil už čtvrtý ligový gól v dresu West Hamu.

Domácí v 28. minutě udeřili znovu. Na rohový kop Cresswella si naskočil Dawson a přesnou hlavičkou vyrovnal v Premir League jiné čtyřgólové obránce Michaela Keana, Kurta Zoumu nebo Johna Stonea. Leeds ovšem i ve druhé půli zůstal velmi nebezpečný. Raphinhu ale dvakrát vychytal Fabiaňski a obrovskou šanci Rodriga v závěr eliminoval na brankové čáře Dawson. Leeds zůstal podruhé za sebou bez bodu i vstřelené branky.

Tomáš Souček v souboji s Leedsem
zdroj: ČTK/AP

Hráči Chelsea sice nastoupili do utkání bez svého střelce z posledního vítězného utkání proti Liverpoolu Masona Mounta, který zůstal jen na lavičce náhradníků, přesto šli už po půl hodině hry do vedení. Alonsův prudký centr z levé strany trefil Kai Havertz a jeho pokus nešťastně tečoval do protipohybu brankáře Jordana Pickforda obránce Godfrey. Šlo o 54. vlastní gól Evertonu, který má v této statistice nejhorší bilanci ze všech týmů v Premier League.

Chelsea byla aktivní i po přestávce a hlavní roli měl dál německý záložník Havertz. Jeho branku z 55. minuty sice rozhodčí kvůli hře rukou neuznali, ale o chvíli později si jednadvacetiletý talent naběhl na další přihrávku do pokutového území a po zákroku Pickforda si vynutil odpískání pokutového kopu. Penaltu suverénně proměnil Jorginho.

Everton, který první vzájemné utkání vyhrál v prosinci 1:0, se tentokrát k mnoha šancím nedostal. "Toffees" neuspěli po třech výhrách, Chelsea udržela potřetí po sobě v lize čisté konto.

Derby v Manchesteru začal pro domácí City nešťastně. Už po pár vteřinách totiž fauloval ve vápně Gabriel Jesus unikajícího Anthonyho Martiala a sudí nařídil pokutový kop. Penaltu proměnil spolehlivý exekutor Bruno Fernandes, který s 16 trefami ztrácí už jen jednu branku na nejlepšího ligového střelce Mohameda Salaha z Liverpoolu.

Druhý gól přidal po změně stran nenápadnou křížnou střelou obránce Luke Shaw a "Citizens" už se na odpověď nezmohli. Přišli tak o šňůru 28 zápasů bez soutěžní porážky, naposledy podlehli v listopadu 0:2 Tottenhamu.

Trenér "Red Devils" Ole Gunnar Solskjaer se stal prvním trenérem v klubové historii, jenž vyhrál na lavičce United první tři manchesterské derby na hřišti soupeře.

Na Anfieldu loupil i Fulham

Liverpool prohloubil trápení, naposledy doma v lize vyhrál 16. prosince proti Tottenhamu. Další porážku mu připravil jedinou brankou krátce před poločasovou pauzou Mario Lemina. Nejblíže vyrovnání byl po změně stran střídající Sadio Mané, který trefil tyč.

Úřadující šampioni prohráli doma šesté ligové utkání v sezoně, což se klubu stalo naposledy v sezoně 1953/54. Po večerním utkání Tottenhamu s Crystal Palace se mohou propadnout až na osmé místo v tabulce. Fulham se pátou výhrou v ročníku bodově dotáhl na 17. místo Brightonu, tedy na první nesestupovou příčku.

Na šestou pozici poskočil Tottenham a za vítězství v londýnském derby nad Crystal Palace vděčí svým největším hvězdám. Bale dvěma trefami vylepšil svou střeleckou bilanci na pět gólů z posledních čtyř utkání. Na obě branky mu přihrál Kane, který navíc přidal výstavní trefu placírkou ze střední vzdálenosti a definitivní pojistku po změně stran.

Kapitán "Kohoutů" dal v aktuální sezoně ve všech soutěžích 24 branek a přidal 16 asistencí, což z něj dělá nejproduktivnějšího hráče Premier League.

Burnley obralo Arsenal

Arsenal dostal brzy do vedení kanonýr Pierre-Emerick Aubameyang, který v Premier League nevstřelil více branek jinému týmu než právě Burnley.

Další příležitosti ale kapitán "Kanonýrů" ani jeho spoluhráči neproměnili a sami dali ještě před pauzou soupeři šanci na vyrovnání. Matěj Vydra zahájil napadání rozehrávky a donutil Granita Xhaku k riskantní přihrávce uvnitř vlastního pokutového území, která se odrazila od hrudníku Chrise Wooda do sítě - 1:1.

Zlomový moment pak mohl nastat v 84. minutě, kdy obranný zákrok Erika Pieterse posoudil rozhodčí jako hru rukou. Hráči dal červenou kartu a nařídil pokutový kop. Zasáhl ale VAR, penalta se nekopala a domácí pokračovali v plném počtu hráčů.

Hráči Leicesteru a Southamptonu uspěli venku

Leicester se výhrou posunul před Manchester United, který má k dobru nedělní městské derby se City. Brighton je po třetí prohře po sobě jen tři body od sestupového pásma.

Southampton zvítězil na hřišti posledního Sheffieldu 2:0, i když se musel už od 13. minuty obejít bez svého nejlepšího střelce Dannyho Ingse, který se zranil. Ještě do poločasu zařídil hostům vedení proměněnou penaltou kapitán James Ward-Prowse, po změně stran pečetil 22. prohru Sheffieldu z 28 ligových utkání střídající Che Adams.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:

Burnley - Arsenal 1:1 (39. Wood - 6. Aubameyang), Sheffield United - Southampton 0:2 (32. Ward-Prowse z pen., 49. Adams), Aston Villa - Wolverhampton 0:0, Brighton - Leicester 1:2 (10. Lallana - 62. Iheanacho, 87. Amartey), West Bromwich - Newcastle 0:0, Liverpool - Fulham 0:1 (45. Lemina), Tottenham - Crystal Palace 4:1 (25. a 49. Bale, 52. a 76. Kane - 45.+1 Benteke), Chelsea - Everton 2:0 (31. vlastní Godfrey, 65. Jorginho z pen.), West Ham United - Leeds 2:0 (21. Lingard, 28. Dawson).