Na prašných cestách Strade Bianche kraloval Van der Poel, v závěru drtivě nastoupil Alaphilippeovi

Cyklistický závod Strade Bianche zařazený do elitního seriálu WorldTour vyhrál Nizozemec Mathieu van der Poel. Mistr světa v cyklokrosu těsně před cílem v toskánské Sieně setřásl úřadujícího světového šampiona na silnici Francouze Juliana Alaphilippea a zvítězil s náskokem pěti sekund. Na třetím místě s mankem 20 sekund přijel další člen skupinky uprchlíků Kolumbijec Egan Bernal, předloňský vítěz Tour de France.

Tento článek je více než rok starý.

Siena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mathieu van der Poel v čele závodu Strade Bianche

Mathieu van der Poel v čele závodu Strade Bianche | Foto: DIRK WAEM | Zdroj: Reuters

Na 15. místě dokončil závod na 184 kilometrů, z nichž 63 kilometrů tvoří šotolinové cesty, český cyklista Petr Vakoč. Na kolegu z týmu Alpecin-Fenix Van der Poela ztratil téměř čtyři a půl minuty. Vítěz závodu z roku 2015 Zdeněk Štybar obsadil 65. příčku s mankem přes jedenáct minut.

Štybar měl pád a na první jarní belgické klasice skončil v poli poražených. Triumf slaví Ballerini

Číst článek

Obhájce prvenství a velký Van der Poelův rival Wout van Aert se musel spokojit se čtvrtým místem. Belgičan vyhrál v Sieně loni v srpnu, na který byl závod přesunut z jarního termínu kvůli pandemii koronaviru.

Van der Poel, který na konci ledna vybojoval v Ostende už čtvrtý titul mistra světa v cyklokrosu, si připsal druhé letošní vítězství na silnici. Před dvěma týdny ovládl úvodní etapu závodu Kolem Spojených arabských emirátů, z kterého pak s celým týmem kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u jednoho z členů Alpecin-Fenix odstoupil.

„Strade patří k závodům, které jsem si přál opravdu hodně moc vyhrát. Je fajn, že to dneska vyšlo,“ liboval si šestadvacetiletý Nizozemec.

„Cítil jsem se dobře, tak jsem na posledním šotolinovém úseku zaútočil a s Bernalem a Alaphilippem jsme šli dopředu. Byla to celkem jízda, myslím, že Julian byl na konci už trochu unavený. Říkal mi, že už na to nemá nohy. Nejel jako obvykle, takže bylo znát, že si nevymýšlí. Věděl jsem, že ten konec mi bude sedět,“ prohlásil Van der Poel.

Cyklistický závod WorldTour Strade Bianche (184 km):

1. Van der Poel (Niz./Alpecin-Fenix) 4:40:29, 2. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-QuickStep) -5, 3. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) -20, 4. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) -51, 5. Pidcock (Brit./Ineos Grenadiers), 6. Gogl (Rak./Qhubeka-Assos) oba -54, ...15. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -4:26, 65. Štybar (ČR/Deceuninck-QuickStep) -11:08.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít