Mistrovství světa: Při sprintech klasicky se do čtvrtfinále probila čtveřice českých běžců. Nejlepší byli Beranová s Černým

Mistrovství světa v klasickém lyžování odstartovalo. Pro běžce na lyžích byl první medailovou disciplínou sprint klasicky, při kterém dokázala z kvalifikace postoupit hned čtveřice Čechů. Mezi muži byl nejlepší 21. Ondřej Černý, mezi ženami 20. Tereza Beranová. První zlaté medaile získali na šampionátu v německém Oberstdorfu Nor Johannes Hoesflot Klaebo a Švédka Jonna Sundlingová.

Nad německým Oberstdorfem už několik dnůří slunce a teploty atakují dvacetistupňovou hranici, s ohledem na kvalitu sněhu se proto pořadatelé rozhodli přesunout závody ve sprintu z odpoledních hodin už na dopoledne. Na prázdném stadionu, kde fanouškovskou kulisu tvořili pouze vytištěné fotografie diváků, byl připraven pro ženy okruh o délce 1,2 km se dvěma stoupáními, pro muže 1,5 km se třemi kopci.

Nejlépe si v kvalifikaci vedl Ondřej Černý, který svým 14. místem potvrdil, že mu tato fáze závodu dlouhodobě sedí. Čtvrtfinále začal zezadu, ve druhém stoupání se posunul na první místo. V dalším stoupání se před něho ale s nesmyslnou agresivitou tlačil Ital De Fabiani, který souboj neustál, podrazil také českého závodníka a byl diskvalifikován. Ondřej Černý si se zlomenou holí dojel pro 5. místo ve čtvrtfinále a 21. místo celkově.

„Byl jsem překvapený, jak mi to v kvalifikaci jelo. Síly mi začaly docházet až v posledním kopci, kde mě ale neskutečně vyřval trenér Vasil Husák, což mi pomohlo a v cíli z toho bylo krásné 14. místo,“ řekl Ondřej Černý. „Do čtvrtfinále jsem chtěl jít zezadu, být schovanej a zabrat pak v kopcích. Přesně to se mi podařilo. Mrzí mě ale ten incident v kopci, i když si nemyslím, že to byla moje vina. De Fabiani se nejdřív v cíli rozčiloval, ale při vyjetí pak za mnou přišel, omluvil se, že jednal v emocích a že to byla jeho chyba. Je to škoda, nemuselo k tomu dojít a mohl jsem bojovat o postup do semifinále. I tak ale výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojenej.“

Michal Novák byl vůbec prvním mužem, který se vydal na kvalifikační trať. Dojel si na ní pro 18. místo. Do svého čtvrtfinále odstartoval výborně, ve své stopě jel první a držel se na postupových místech. Na druhém a třetím stoupání se ale dostal na zadní pozice, do závěrečného sjezdu pak šel z poslední příčky. I když skvěle finišoval, dojel si pro nepostupové 5. místo, které znamená 23. místo v celkovém pořadí.

Pro postup si v kvalifikaci dojel také Luděk Šeller, který postoupil z 22. místa. Ve čtvrtfinále se dlouho držel ve středu své skupiny, kontakt s postupovými pozicemi ovšem ztratil v jedné ze zatáček, kde ho hluboký sníh vyvezl mimo ideální stopu. Finišoval na 5. pozici, která mi vynesla 24. místo celkově.

Jediným českým mužem, který se nevešel do elitní třicítky, byl Jan Pechoušek. Šampionát v Oberstdorfu zahájil 41. místem, ze kterého ho od postupu dělilo 4,42 vteřiny.

Útok na semifinále na změklé trati nevyšel

V kvalifikaci si Tereza Beranová dojela pro 27. místo. Její čtvrtfinále nezačalo dobře – start se povedl kvůli technickým i závodnickým chybám až napotřetí. Česká reprezentantka rozjela závod ve druhé polovině šestičlenné skupiny, do závěrečného sjezdu se otáčela jako poslední. Podařilo se jí pak předstihnout některé soupeřky, posunula se na čtvrté místo, které ovšem na postup nestačilo. V konečném pořadí jí patří 20. místo.

„V kvalifikaci byla ještě trať tvrdá, takže mi to jelo a mohla jsem si postup pohlídat, aniž bych se vydala ze všech sil,“ říkala Tereza Beranová. „Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem pak nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám.“

Kateřina Janatová byla v cíli kvalifikace jako čtvrtá, zařadila se na třetí pozici a dalo se předpokládat, že bude pořadím pomalu klesat. Bohužel nakonec těsně vypadla i z postupové třicítky – patří jí 32. místo, ze kterého ji od účasti ve čtvrtfinále dělilo 1,49 vteřiny.

Jen dvě příčky ve výsledkové listině dělí od Kateřiny Janatové její reprezentační kolegyni Petru Hynčicovou, která si sice v druhé polovině trati dokázala polepšit o tři příčky, ani tak to však na postup nestačilo. Petra Hynčicová si v zahajovacím závodě světového šampionátu připsala 35. příčku.

Na postup dnes nedosáhla ani Petra Nováková, které patří ve výsledkové listině sprintu klasicky 46. pozice. Od nejrychlejší Švédky Hagstroemové ji dělilo 16,6 vteřiny, od postupu pak 5,54.

Běžci na lyžích mají zítra na mistrovství světa volný den, jejich program pokračuje v sobotu skiatlonem mužů i žen.