Panorama

Liberec potvrdil roli favorita proti Motoru, dvakrát skórovali Birner a Jelínek

Už na dostřel jednoho bodu se přiblížili hokejisté Liberce třetímu místu Mladé Boleslavi. Bílí Tygři doma v dohrávce 7. kola hokejové extraligy přehráli 4:2 poslední České Budějovice. Dvakrát se prosadili Michal Birner a kapitán Petr Jelínek.

Michal Birner skóruje proti Českým Budějovicím
zdroj: ČTK autor: Vít Černý

"Vůbec bych nebral ohled na to, že České Budějovice jsou posledním týmem. Extraliga je vyrovnaná a každý může porazit každého. V závěru základní části je potřeba sbírat body, a v naší situaci je to obzvlášť důležité. Bojujeme o čtyřku, a navíc se nám v poslední době daří spíše střídavě," řekl po utkání Birner.

"Dobře nám vyšla první třetina, dostali jsme se do dvougólového trháku. Soupeř však neměl co ztratit, dokázal nás dostat pod tlak a utkání zdramatizovat," doplnil Birner.

Hosté z Českých Budějovic měli hned v první minutě k dispozici přesilovou hru, domácí se ale bez problémů ubránili. Po skončení oslabení pak Liberec přebral aktivitu a na Strmeně létala jedna střela za druhou. Skóre se ale poprvé měnilo až ve 14. minutě, kdy po Grígerově krásné přihrávce poslal domácí do vedení Birner.

Zkušený útočník si gólovou radost zopakoval o dvě minuty později, když tentokrát najížděl sám na Strmeně a bekhendovým blafákem zvýšil na rozdíl dvou branek. Třetí gól mohl přidat hned vzápětí Vlach, Strmeň však jeho samostatný únik vykryl. V závěru první třetiny zahrozil také Motor, Jonákovu šanci ale zlikvidoval Pavelka.

Sestřih a ohlasy utkání Liberec - České Budějovice

"Z naší strany byla tragická první třetina. Jen díky brankáři jsme prohrávali pouze 0:2. Ve druhé a třetí třetině měl náš výkon jiné parametry, dokázali jsme s tak výborným týmem, jakým Liberec je, hrát vyrovnaně. Ve třetí třetině jsme brzy snížili na 2:3 a byli jsme hodně aktivní, měli jsme dvě nebo tři velké šance. Bohužel jsme je opět nedokázali proměnit, což je taková naše Achillova pata," prohlásil útočník Motoru Zdeněk Doležal.

V úvodu druhé části putoval na trestnou lavici domácí Hanousek a Jihočeši přesilovku dokázali využít: Slováček nabil na levý kruh Doležalovi a ten střelou bez přípravy nedal Pavelkovi sebemenší šanci. Bílí Tygři si chtěli vzít dvoubrankové vedení rychle zpět, s šancemi Musila a Vlacha si však poradil Strmeň.

Na opačné straně pak byl blízko vyrovnání Štencel, jeho střelu ale zastavila horní tyčka. Udeřili tak opět domácí, ve 35. minutě se šťastnou trefou z brankové čáry prosadil liberecký kapitán Jelínek. "Brankář mě dobře vybruslil, tak jsem si puk ještě potáhnul, a když se gólman vracel do svého postavení, tak jsem se ho snažil trefit zezadu a zkusit mu kotouč odrazit o beton. Naštěstí mi to vyšlo, byl to důležitý gól," prohlásil Jelínek. Na svůj hattrick pak ještě útočil Birner, Strmeň ale jeho šanci s vypětím všech sil pokryl.

Proč by měl Liberec uhrát top čtyřku? Poslechněte si nový Hokej fokus podcast:

Také na začátku třetího dějství hrály České Budějovice přesilovku a obrovskou šanci na snížení měl Holec. Pavelka už byl překonaný, na brankové čáře ho však na poslední chvíli skvěle zastoupil Musil. Motor však i nadále pokračoval ve své aktivitě a po zásluze byl odměněn kontaktním gólem. Toman našel přes šířku pásma zcela volného Aldersona a ten ranou k tyči dostal hosty na dostřel.

Liberečtí mohli odpovědět v početní výhodě, proti Grígerovi se ale dobrým zákrokem blýskl Strmeň. Hosté se museli tlačit dopředu, naráželi ale na dobře organizovanou obranu domácích. Minutu před třetí sirénou si navíc před Strmeněmm našel odražený kotouč Jelínek a svým druhým gólem v utkání upravil na konečných 4:2.

Dohrávka 7. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - Madeta Motor České Budějovice 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 14. Birner (Lenc, Gríger), 16. Birner, 35. P. Jelínek, 59. P. Jelínek (J. Vlach) - 23. Z. Doležal (Slováček), 48. Alderson (M. Toman, Plášil). Rozhodčí: Úlehla, Veselý - Lučan, Kis. Vyloučení: 4:2, navíc Gilbert (České Budějovice) 10 min. Využití: 0:1. Bez diváků.

Sestavy:

Liberec: J. Pavelka - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, Gríger, Birner - A. Musil, Bulíř, A. Najman - R. Pavlík, P. Jelínek, J. Vlach - Rychlovský, J. Šír, D. Špaček - Průžek. Trenér: P. Augusta.

České Budějovice: Strmeň - Plášil, Vydarený, Slováček, Štencel, Š. Kubíček, Lytvynov - Z. Doležal, M. Toman, Martin Novák - Holec, D. Voženílek, Jonák - Gilbert, R. Přikryl, M. Beránek - Alderson, P. Novák, Karabáček. Trenér: Prospal.