Panorama

Frankfurt si vyšlápl na Bayern a toho využilo Lipsko, Wolfsburg posedmé neinkasoval

Šlágr 22. bundesligového kola ve Frankfurtu ovládl Eintracht, který udolal vedoucí Bayern 2:1, slavil popáté za sebou a pojistil si čtvrté místo v tabulce. Lipsko využilo zaváhání Bayernu a po výhře 3:0 nad Herthou Berlín se lídrovi soutěže přiblížilo na dva body. Třetí zůstává Wolfsburg  posedmé za sebou v lize neinkasoval a vyhrál v Bielefeldu 3:0. Pátý Leverkusen s Patrikem Schickem v sestavě remizoval v Augsburgu 1:1. Šestý Dortmund zvítězil na hřišti úhlavního rivala a nejhoršího týmu Bundesligy Schalke jasně 4:0. Dva góly vstřelil Erling Haaland. Český souboj vyzněl pro Pavla Kadeřábka, jehož Hoffenheim porazil 4:0 Brémy, za které nastoupili Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie.

Daiči Kamada z Frankfurtu střílí gól do sítě Bayernu
zdroj: DPA

Frankfurt začal lépe a ve 12. minutě ho poslal do vedení z rychlé akce Dajči Kamada. Japonský záložník navíc v 31. minutě přiklepnul míč Aminu Younesovi a ten výstavní střelou do horního růžku přidal druhou branku.

Bayern, který v minulém kole doma jen remizoval 3:3 s nováčkem Bielefeldem, snížil v 53. minutě. Leroy Sané po individuálním průniku připravil Robertu Lewandowskému 26. ligový gól v sezoně, ale hosté už na víc nedosáhli. Eintracht zvítězil v devátém z posledních deseti bundesligových duelů a drží čtvrtou příčku o skóre za třetím Wolfsburgem.

Lipsko vedlo v Berlíně po výstavní ráně z dálky z kopačky Marcela Sabitzera. Kapitán druhého celku Bundesligy si připsal v závěru ještě asistenci na trefu Williho Orbana, třetí gól přidal Nordi Mukiele.

Záložník Vladimír Darida seděl celý zápas na lavičce Herthy. Jeho tým nevyhrál osm utkání za sebou a je na 15. místě.

Borussia rozhodla derby už v závěru prvního poločasu. Jadon Sancho ve 42. minutě otevřel skóre a anglický reprezentant těsně před pauzou připravil druhý gól ofenzivnímu spoluhráči Erlingu Haalandovi. Norský kanonýr se blýskl akrobatickým volejem.

Hosté dominovali i ve druhém dějství. Po hodině hry zvýšil Raphaël Guerreiro a v 79. minutě debakl Schalke dokonal Haaland, jenž v posledních třech soutěžních utkáních zaznamenal pět branek.

Dortmund podruhé v bundesligové historii porazil Schalke na jeho hřišti o minimálně čtyři góly. V září 1964 v Gelsenkirchenu vyhrál 6:2. Tápající Schalke v aktuálním ročníku pouze jednou zvítězilo a získalo jen devět bodů.

I v dalších sobotních zápasech se z vítězství radovala hostující mužstva. Předposlední Mohuč porazila Mönchengladbach 2:1, Union Berlín zdolal Freiburg 1:0 a stejný výsledek Stuttgart uhrál v Kolíně nad Rýnem.

Steffen řídil vítězství Wolfsburgu

Švýcarský reprezentant Renato Steffen se poprvé prosadil po necelé půlhodině a dvě minuty po změně stran zvýšil v Bielefeldu na 2:0. Konečný výsledek stanovil v 54. minutě Maximilian Arnold. Wolfsburg bodoval v osmém kole po sobě. Arminia naopak nevyhrála čtvrtý ligový duel v řadě a zůstala na 16. pozici znamenající účast v baráži.

Fotbalisté Leverkusenu zachránili remízu 1:1 na hřišti Augsburgu až v páté minutě nastavení, kdy vyrovnal Edmond Tapsoba. Za Bayer odehrál celé utkání útočník Patrik Schick. Na druhé straně nastoupil na závěrečných 18 minut záložník Jan Morávek, který si zahrál soutěžní zápas poprvé od loňského května.

Augsburg poslal do vedení kuriózním způsobem Florian Niederlechner. Brankář Niklas Lomb při snaze o odkop netrefil míč a domácí útočník pohodlně zakončil do odkryté branky. Z poslední akce zápasu ale srovnal Tapsoba, který si z pozice stopera naběhl před branku a pohotově uklidil do sítě centr z pravé strany.

Schick se tentokrát neprosadil a nenavázal na gól z posledního ligového utkání proti Mohuči a na dvě trefy ze zápasu Evropské ligy na hřišti Bernu. Bayer vyhrál v tomto roce jen dvě z devíti bundesligových utkání a je pátý, Augsburgu patří 13. pozice.

Pavlenka inkasoval v souboji sousedů v tabulce hned čtyřikrát, ve všech případech měl ale těžkou pozici. Samostatné úniky dotáhli ke gólu Ihlas Bebou a Christoph Baumgartner, který prostřelil českého brankáře mezi nohy. Třetí zásah přidal zblízka Munas Dabbur a skóre uzavřel premiérovým bundesligovým gólem osmnáctiletý útočník Georginio Rutter. Hoffenheim se výhrou dostal před Brémy na 11. pozici.

Německá fotbalová liga - 22. kolo:

Bielefeld - Wolfsburg 0:3 (29. a 47 Steffen, 54. Arnold), Eintracht Frankfurt - Bayern Mnichov 2:1 (12. Kamada, 31. Younes - 53. Lewandowski), Freiburg - Union Berlín 0:1 (64. Prömel), Kolín nad Rýnem - Stuttgart 0:1 (49. Kalajdzic), Mönchengladbach - Mohuč 1:2 (26. Stindl - 10. Onisiwo, 86. Stöger), Schalke - Dortmund 0:4 (45. a 79. Haaland, 42. Sancho, 60. Guerreiro), Augsburg - Leverkusen 1:1 (5. Niederlechner - 90.+5 Tapsoba), Hertha Berlín - Lipsko 0:3 (28. Sabitzer, 71. Mukiele, 84. Orban), Hoffenheim - Brémy 4:0 (26. Bebou, 44. Baumgartner, 49. Dabbur, 90. Rutter).