Helcelet popáté vícebojařským mistrem

Aktuality
neděle 14. února 2021
Druhým dnem pokračovalo v Hale Otakara Jandery mistrovství České republiky mužů a žen ve vícebojích. Kromě mužské mistrovské soutěže proběhly také některé doplňkové disciplíny, ve kterých se blýskli například dálkař Radek Juška nebo sprinteři Pavel Maslák, Zdeněk Stromšík a Marcela Pírková.

Jako jasný leader vstupoval do druhého soutěžního dne mistrovského závodu sedmibojařů Adam Sebastian Helcelet. Pro nedělní program měl jasné cíle, a to získat titul a pokud možno pokořit hranici 6000 bodů, jejíž překonání by ho mohlo přiblížit k účasti na halovém mistrovství Evropy v Toruni.

Dobrou formu potvrdil na šedesátce překážek, kterou proběhl v čase 7.98, což je jen o setinu pomaleji než při úterních testovacích závodech při 3. Halové atletické lize. Jeho nejbližší pronásledovatel Ondřej Kopecký zaběhl 8.29. Vilém Stráský se časem 8.41 bodově trochu dotáhl na průběžně bronzového Františka Doubka.

Klíčovou disciplínou byla tyč. Ani zde si Helcelet nevedl vůbec špatně, když bral velmi solidní přísun bodů za 490 centimetrů. Pět metrů mu už bohužel odolalo. Kopecký se v tyči trápil, když skočil pouze svou základní výšku 460 centimetrů, a to ještě napotřetí. V ten moment bylo o zlatu v podstatě rozhodnuto. V souboji o bronz se opět Doubek díky osobáku 450 centimetrů Stráskému vzdálil.

Před závěrečným kilometrem bylo jasné, že pokud chce Helcelet útočit na 6000 bodů, musí zaběhnout čas 2:45.5, což rozhodně nebyl snadný úkol, a to se také ukázalo, jelikož Adam zvládl tuto trať za 2:53.83. V celkovém součtu tak posbíral Adam Sebastian Helcelet 5913 bodů a vybojoval tak svůj pátý titul halového vícebojařského šampiona. Ve své sbírce má už devět cenných kovů z tohoto mistrovství a upevnil si tak pozici historicky nejúspěšnějšího závodníka HMČR. Ondřej Kopecký se po loňském zlatu musel tentokrát spokojit se stříbrem za 5656 bodů. Ze své první mistrovské medaile mezi dospělými se pak radoval se součtem 5412 bodů jablonecký junior František Doubek.

Kromě mistrovského víceboje byly na programu také vložené disciplíny. Vedoucí muž letošní evropských na čtvrtce Pavel Maslák testoval svou rychlost v závodě na 300 metrů a byl z toho další nejlepší evropský výkon této sezóny 32.82. V letošních průběžných světových statistikách se svěřenec Dalibora Kupky zařadil na sedmé místo. Jeho tréninkový kolega Patrik Šorm zaběhl 33.62.

Opět o něco blíže osmimetrové hranici se přiblížil dálkař Radek Juška. Jeho nejdelší pokus byl ze čtvrté série, kdy dolétl na 797 centimetrů a v letošních evropských tabulkách se posunul na dělenou šestou pozici. Vlastní nejlepší český výkon z Ostravy vylepšil o sedm centimetrů. K tomu ještě přidal v pátých pokusech kvalitních 794 centimetrů.

Se svým vystoupením ve Stromovce mohl být jistě spokojen Zdeněk Stromšík. Na šedesátce si posunul hodnotu sezónního výkonu na 6.68, čímž potvrdil áčkový limit pro start na HME v Toruni. Jako druhý dosprintoval Štěpán Hampl za 6.73. Závod žen vyhrála v novém osobním rekordu 7.51 Natálie Kožuškaničová.

Na stejné trati s překážkami udržela i při svém letošním sedmém startu domácí neporazitelnost Markéta Štolová. Tentokrát byl její triumf skutečně těsný, když za sebou nechala Helenu Jiranovou jen o jedinou setinu. Štolové časomíra ukázala 8.22, zatímco Jiranové 8.23.

Dařilo se také Marcele Pírkové na dvoustovce, když si zaběhla nový halový osobák 23.77 a posunula se tak na devátou příčku národních historických tabulek. Ze svého kariérního maxima ukrojila 15 setin. Dostala se také do čela letošních českých tabulek o setinu před juniorku Barboru Šplechtnovou. Mezi muži byl nejrychlejší Vít Müller za 21.32.

V závodě na 400 metrů žen jasně dominovala v čase 54.36 Martina Hofmanová. Její útok na limit pro Toruň byl bohužel neúspěšný. Na dvojnásobné trati měla nejsilnější finiš Vendula Hluchá (2:06.27) před Kimberley Ficenec (2:06.96) a Kateřinou Hálovou (2:07.43).