Dohráno

Sprinterské zlato má Ponsiluoma, Krčmář dojel po stoprocentní střelbě jedenáctý

Biatlonovým mistrem světa ve sprintu se stal Švéd Martin Ponsiluoma. Při zaváhání favorizovaných Norů nemusel v Pokljuce ani jednou na trestné kolo. Z českých závodníků dojel nejlépe Michal Krčmář, po stoprocentní střelbě skončil na jedenáctém místě. Přímé přenosy a zpravodajství z MS v biatlonu sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Martin Ponsilouma
zdroj: ČTK/AP

"Strašně těžce se to hodnotí. Mohl bych říct, že jsem to čekal, že je to o. k., ale nečekal jsem, že takhle pokazím štafetu, to mi docela vzalo vítr z plachet. Ale dneska se povedlo si z toho vzít ponaučení," řekl Krčmář, který si před šampionátem prošel onemocnením covid-19 a v mix-štafetě ve středu dobíjel třikrát.

"Dnes jsem tam měl trochu těsnější rány, ale spadlo to, a za to jsem rád," dodal Krčmář, který měl na Ponsiluomu odstup 38 sekund.

"Šel jsem do toho nastavenej, že udělám maximum pro dvě nuly. A když jsem zjistil, že to nedokážu dodejchat, tak jsem si ty rány odložil," doplnil v rozhovoru pro ČT sport třicetiletý reprezentant, jenž má skvělou pozici pro stíhačku. "V neděli jsem ve hře, za to jsem rád," uvedl.

"Jsem za ten závod moc rád, Michal byl na střelnici takový, jakého znám. Koncentrovaný, zvládnul to, jel výborné druhé kolo. Na stíhačku má výbornou pozici a výsledek, který jsme potřebovali," chválil trenér Ondřej Rybář.

Parádní závod viděla kvůli koronavirovým opatřením pustá Triglav Arena. Díky bezvětří se hodně nulovalo, řada závodníků přímo zářila a na čele se biatlonisté neustále přeskakovali a odsouvali.

Jen jeden z nich ale zůstal po celou dobu 10kilometrového sprintu prakticky neohrožen. Byl jím pětadvacetiletý Švéd Martin Ponsiluoma.

Ten zastřílel dvakrát precizně za nula, a přestože měl až sedmý nejrychlejší běh, setrvával v pohodě na svých. Zajel životní závod, dosud bylo jeho nejlepším umístěním druhé místo v závodu s hromadným startem před Vánoci v Hochfilzenu.

Ponsiluoma se stal teprve druhým švédským mistrem světa v historii. Jediný mužský titul pro Švédsko před ním vybojoval v roce 1958 Adolf Wiklund ve vytrvalostním závodu. "Je to úžasný pocit, teprve mi to začíná docházet. Když jsem dostal tu medaili, bylo to fakt super. Pak jsem začal chápat, co se stalo," vykládal novopečený šampion.

"Když jsem dojel, tak jsem si myslel, že bych mohl být na pódiu, ale bylo těžké si představit, že to bude titul. Je to fantastický start šampionátu. Bude těžké usnout, ale takový je život," dodal.

Favorizovaného Nora Johannese Bö stály dvě rány stupně vítězů, a když se běžecky nevytáhl další Nor Sturla Holm Laegreid, o slovo se přihlásili Francouzi.

Stříbro uzmul Simon Desthieux, bronz i s jednou chybou Emilien Jacquelin. Do první šestky se dostal ještě jejich krajan Quentin Fillon Maillet.

Jakub Štvrtecký byl do první várky závodníků zařazen původně kvůli větrné předpovědi počasí, která se ale nakonec nevyplnila.

To mu mohlo hrát do karet, jenže jeho smolně kalibrová poslední rána šla mimo terč. A k tomu tři sta metrů ze stojky, to bylo pro dvaadvacetiletého biatlonistu ze Vsetína přece jen moc.

"Byla to škoda. Nevím, že to byl kalibr, ale bylo to trestné kolo a zbytečné zdržení. Trochu se v tom projevilo naštvání. Chtěl jsem tam nechat všechno. Kdyby na každé položce bylo ran míň, byl bych spokojenější. Takhle je to moc," řekl Štvrtecký v rozhovoru pro ČT sport po 68. příčce.

Problematický nájezd na střelnici upraven

Velmi problematický býval v minulých letech příliš prudký nájezd na střelnici v Pokljuce. Trápil závodníky střílející hlavně na stavech 30 či 29. Příjezd tak nyní organizátoři zmírnili.

"Když jedou závodníci z vrchu, na třicítku se muselo výrazně brzdit. Je to určitě lepší, než to bylo, ale že by to narovnali, tak to úplně není," řekl trenér biatlonistů Ondřej Rybář.

Oproti predikcím se mezitím rozsněžilo, teploty klesly až ke čtrnácti stupňům pod nulu, na skvěle upravené motokrosové trati ale nebyly v tomto ohledu problémy.

To už byl na střeleckém stavu Michal Krčmář, s rozvahou vybílil všech pět a průběžně mohl při svém téměř půlminutovém manku polepšit.

A když si pohlídal i druhou nulu na stojce, bylo to už jen o rozložení sil do posledního kola. V cíli byl průběžně devátý a mohl si gratulovat za velice bojovný výkon, kdy skončil těsně za první desítkou.

I Ondřej Moravec prokázal stoprocentní mušku, hned z úvodu ale běžecky ztrácel na čelo necelých třicet sekund. Druhou položku vysypal na MS dosud nejlépe pátý muž ze sprintu v Hochfilzenu 2017 za 26 sekund s jedním netrefeným terčem.

"Ta střelba nebyla úplně tragická, ale běžecky, co se dneska jelo... Je to kalup. Bohužel, neměl jsem vůbec dobrej den. Nemůžu s tím být spokojen. Na trati jsem čekal, že to bude daleko pomalejší, což se nestalo," prohlásil Moravec, který se 55. pozicí dostal do stíhačky.

Do prvního závodu na šampionátu vyrazil jako poslední z Čechů Mikuláš Karlík. Domácí biatlonový talent roku 2015 se už v rámci Světového poháru představil v lednovém Oberhofu, účast na vrcholné akci pro něj ale byla premiérou. Odchovanec letohradského biatlonu se uvedl dvěma chybami a další tři přidal na položce vestoje a skončil na 84. místě.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce, muži - sprint (10 km):

1. Ponsiluoma (Švéd.) 24:41,1 (0 trest. kol), 2. Desthieux -11,2 (0), 3. Jacquelin (oba Fr.) -12,9 (1), 4. Dale -22,4 (1), 5. J.T. Bö (oba Nor.) -22,5 (2), 6. Fillon Maillet (Fr.) -23,9 (1), 7. Laegreid (Nor.) -25,7 (0), 8. Samuelsson (Švéd.) -26,7 (1), 9. T. Bö (Nor.) -28,2 (1), 10. Latypov (Rus.) -33,3 (1), 11. Krčmář -37,7 (0), ...55. Moravec -2:08,0 (1), 68. Štvrtecký -2:27,2 (3), 84. Karlík (všichni ČR) -3:23,0.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. J.T. Bö 749, 2. Laegreid 681, 3. T. Bö 598, 4. Dale 588, 5. Fillon Maillet 544, 6. Jacquelin 527, ...24. Krčmář 199, 36. Moravec 117, 76. Krupčík 7, 77. Štvrtecký 6, 85. Žemlička (všichni ČR) 2.