Zlato bylo na dosah! Beranová po finálových incidentech přišla o titul mistryně světa do 23 let ve sprintu klasicky. Černý bere 7. místo

Vypadalo to, že Tereza Beranová má na dosah titul světové šampionky do 23 let ve sprintu klasicky. Ve finálovém závodě si jela pro první místo, v cílové rovince ale po drobné kolizi s ruskou soupeřkou upadla, a tak si z Mistrovství světa do 23 let ve finském Vuokatti odváží 5. místo. Jury přitom následně potrestala nejen Rusku, ale také českou reprezentantku za incident se Švédkou Lindstroemovou, který se odehrál o několik stovek metrů dříve. Pro skvělý výsledek si dojel také Ondřej Černý, který obsadil 7. místo. Všem pěti českým běžcům na lyžích se podařilo postoupit z kvalifikace.

Sprint klasickou technikou se měl podle původního programu konat už ve středu, kvůli nízkým teplotám ho ale pořadatelé o den odložili. Ani to ovšem závodníky od drsného mrazu neuchránilo, i přes jasné počasí bylo dnes na promrzlém stadionu ve Vuokatti -22 °C! Kromě mrazu se museli porvat i s náročnou kopcovitou tratí, kdy ženy závodily na okruhu o délce 1100 metrů, muži měl trať o 300 metrů delší.

„Už jsme se s tím mrazem naučili pracovat, tak si to ani moc nepřipouštíme,“ říká Tereza Beranová, kterou ledové počasí o skvělou formu nepřipravilo. Svou sílu ukázala už v kvalifikaci, kterou dokázala vyhrát. Do čtvrtfinálové rozjížďky pak nastoupila spolu se Zuzanou Holíkovou, která si v kvalifikaci dojela pro rovněž výborné 11. místo. Obě české závodnice absolvovaly většinou čtvrtfinále ve stejné stopě – Beranová bezpečně na prvním místě, Holíková na třetím. A pro tato umístění si také dojely do cíle, což pro Holíkovou znamenalo vyřazení a 15. místo v konečném pořadí.

Semifinále rozjela Beranová ze čtvrté pozice, ale v nejtěžším stoupání se posunula na první místo, na které pak už žádnou ze svých soupeřek nepustila. Podobný scénář mělo také finále, které začala ze šesté pozice, ale postupně se posouvala dopředu. V jednom ze soubojů přitom zablokovala soupeřku ze Švédska, za což byla dodatečně odsunuta jury na poslední místo. Do cílové rovinky pak najela jako první. Zlato bylo nadosah. Pak ale česká reprezentantka upadla poté, co jí Ruska Faleevová kopnula do patky lyže, a všechny soupeřky se prohnaly kolem ní. Protože za tento souboj byla potrestána také Ruska, figuruje česká reprezentantka na konečném 5. místě.

„Celý den jsem věřila, že můžu vyhrát. V kvalifikaci i v rozjížďkách to šlo poměrně lehce. Ve finále až do cílové rovinky taky, ale pak mi soupeřka, která přecházela do jiné stopy, kopnula do patky lyže. Já jsem nestihla zapíchnout hůl, takže jsem se neměla o co opřít a spadla jsem,“ vyprávěla Tereza Beranová nešťastně.

Do hlavního závodu se dokázala kvalifikovat také Adéla Nováková, která obsadila v kvalifikaci 19. příčku. V první části své čtvrtfinálové rozjížďky se úspěšně snažila držet v těsném kontaktu s postupovými příčkami, ve druhé půlce se ale propadla a nakonec si dosprintovala pro čtvrtou příčku, která znamená 18. místo v konečném pořadí.

Černý se probojoval do elitní desítky

Ondřej Černý opět potvrdil, že kvalifikace mu vycházejí skvěle. Při Světovém poháru v Drážďanech v ní obsadil 2. místo, na mistrovství ČR ji vyhrál a dnes si dojel na MS U23 pro 4. místo. Druhým českým mužem závodu byl Tomáš Kalivoda, který postoupil z 27. místa.

Oba pak nastoupili do stejného čtvrtfinále. Černý ho měl od začátku zcela pod kontrolou, jel na prvním místě a do cíle přijel s náskokem. Kalivoda začínal zezadu, i když se posouval dopředu, v cílové rovince ho zavřel jeden ze soupeřů a nakonec si dojel pro 4. místo, které znamená 19. místo v konečném pořadí.

V semifinále se Černý držel od začátku ve druhé polovině šestičlenné skupiny, vyšel mu ale finiš, ve kterém si dosprintoval pro třetí místo. Ani to mu ale na postup z pozice šťastného poraženého nestačilo, a tak si připsal konečné 7. místo.

„S kvalifikací jsem byl spokojen. Myslím, že i čtvrtfinále se mi povedlo po taktické stránce, cítil jsem se dobře taky fyzicky. Navíc jsem měl skvělé lyže. Semifinále mě pak trochu mrzí, protože se mi nepovedlo takticky a příliš dlouho jsem zůstal vzadu,“ vyprávěl Ondřej Černý. „Celkově jsem ale spokojen, protože cílem bylo postoupit do dvanáctky, což se mi podařilo.“

Závodní program pokračuje ve Finsku zítra, kdy čekají na juniory i reprezentanty do 23 let distanční závody volně. Junioři pojedou 5/10 km, kategorii U23 čekají tratě o délce 10/15 km.

Výsledky

Mistrovství světa U23/juniorů, sprint klasicky, Vuokatti (Finsko), 11. února 2021

U23 / muži: 1. Alexander Terentěv (Rus.), 2. Aron Aakre Rysstad (Nor.), 3. Sergej Ardashev (Rus.) … 7. Ondřej Černý, 19. Tomáš Kalivoda

U23 / ženy: 1. Anastasija Faleevová (Rus.), Lisa Lohmannová (Něm.), 3. Hristina Matsokinová (Rus.) … 5. Tereza Beranová, 15. Zuzana Holíková, 18. Adéla Nováková