Lidovky.cz

Sport

Plíšková slaví rychlý postup, dále jde i Muchová či Krejčíková. Bouzková vzdorovala favoritce Svitolinové

Karolína Plíšková hladce prošla prvním kolem Australian Open foto: ČTK

Melbourne - Karolína Plíšková vstoupila do Australian Open jednoznačnou výhrou. Za 51 minut dnes porazila Italku Jasmine Paoliniovou 6:0, 6:2. Dál jdou i Karolína Muchová a Barbora Krejčíková, takže ve druhém kole má český tenis pět hráček. Při melbournské premiéře postoupil také Tomáš Macháč, jehož španělský soupeř Mario Vilella ve čtvrtém setu vzdal. Marie Bouzková, Barbora Strýcová i Kristýna Plíšková se s prvním grandslamovým turnajem sezony rozloučily hned v úvodu.
  7:01aktualizováno  10:27

Karolína Plíšková strávila na rozpáleném kurtu jen minimum času. V prvním setu soupeřce z konce první světové stovky nadělila kanára. Podobně začala i druhý set a Italka získala první bod až v celkově devátém gamu. Jinak ji ale česká tenistka prakticky nepustila k síti. Zužitkovala hned první mečbol a postoupila do druhého kola.

Muchová zdolala někdejší vítězku French Open Jelenu Ostapenkovou z Lotyšska 7:5, 6:2. Hned v úvodu prorazila soupeřčino podání, ale ta jí to v deváté hře vrátila. Servis pak nebyl pro nikoho velkou výhodou, obě hráčky se navíc často dopouštěly nevynucených chyb, ale česká tenistka set přece jen dotáhla do vítězného konce. Ve druhém se situace téměř přesně opakovala, jen převaha Muchové byla zřetelnější. Za hodinu a čtyřicet minut slavila postup.

Karolína Píšková hladce prošla prvním kolem Australian Open.
Marie Bouzková odehrává míč.

Nejdelší zápas z české šestice dnes sehrála Krejčíková. Na kurtu byla téměř dvě a půl hodiny, než Číňanku Čeng Saj-saj udolala 6:3, 2:6 a 6:2. První set Krejčíková vyhrála, ve druhém ale měla zdravotní problémy a nechala se ošetřovat. Přetahovaná o pátý bod při servisu české hráčky pak trvala třináct minut, než ho po 19 výměnách ukořistila Číňanka a set dotáhla do vítězného konce. V tom rozhodujícím se ale Krejčíková znovu vzchopila, využila pátý mečbol a potvrdila, že ani současné 59. místo na žebříčku nemusí být jejím životním maximem.

Bouzková, která je ve světovém žebříčku na 50. místě, na centrálním dvorci dvě hodiny vzdorovala turnajové pětce Elině Svitolinové z Ukrajiny a prohrála až po velké bitvě 3:6, 6:7. V prvním setu zaváhala při svém podání jen ve čtvrtém gamu, který prohrála čistou hrou. Druhý set byl ještě vyrovnanější, plný přetahování o každý bod. Za stavu 5:4 měla Češka dokonce setbol, Svitolinová ho ale odvrátila a v tie-breaku proměnila druhý mečbol v postup do druhého kola.

Dvacetiletý Macháč při premiéře na Australian Open prošel do druhého kola po soupeřově skreči. V souboji kvalifikantů v tu chvíli vedl nad Vilellou 6:7, 7:5, 6:0 a 3:0. Zápas hráčů z konce druhé stovky žebříčku se zlomil v třetí sadě, zranění limitovalo Španěla při úderech.

Strýcová se v Melbourne dostala třikrát až do čtvrtého kola, ale teď už potřetí po sobě skončila hned v úvodu. V souboji dvou hráček, které patří na okruhu k nejzkušenějším, měla Ruska Světlana Kuzněcovová navrch hlavně díky jistějšímu podání. Svůj servis ani jednou neztratila, zatímco Strýcová výhodu nevyužila v každém setu dvakrát. Nezužitkovala ani jeden ze šesti brejkbolů a po 86 minutách letošní účinkování v Melbourne ukončila.

Kristýna Plíšková sehrála s britskou tenistkou Heather Watsonovou dramatický zápas, v němž v obou setech rozhodovala až zkrácená hra. Ve druhé sadě začala Češka lépe, ale vedení 3:0 neudržela. V závěru usnadnila soupeřce cestu k vítězství dvojchybou a Watsonová, která ji tady vyřadila v prvním kole i loni, využila hned první mečbol.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 80 milionů australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Rubljov (7-Rus.) - Hanfmann (Něm.) 6:3, 6:3, 6:4, Čorič (22-Chorv.) - Pella (Arg.) 6:3, 7:6 (7:5), 7:5, M. Ymer (Švéd.) - Hurkacz (26-Pol.) 3:6, 6:3, 3:6, 7:5, 6:3, Harris (JAR) - Torpegaard (Dán.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:2, McDonald (USA) - Cecchinato (It.) 3:6, 6:3, 6:2, 6:2, O'Connell (Austr.) - Struff (Něm.) 7:6 (7:2), 7:6 (7:5), 6:1, Monteiro (Braz.) - Martin (SR) 7:6 (8:6), 6:1, 6:2, Alcaraz (Šp.) - Van de Zandschulp (Niz.) 6:1, 6:4, 6:4,

Ženy:

Svitolinová (5-Ukr.) - BOUZKOVÁ 6:3, 7:6 (7:5), Watsonová (Brit.) - KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ 7:6 (7:4), 7:6 (7:3), Kuzněcovová (Rus.) - STRÝCOVÁ 6:2, 6:2, Keninová (4-USA) - Inglisová (Austr.) 7:5, 6:4, Bencicová (11-Švýc.) - Davisová (USA) 6:3, 4:6, 6:1, Pegulaová (USA) - Azarenová (12-Běl.) 7:5, 6:4, Muguruzaová (14-Šp.) - Gasparjanová (Rus.) 6:4, 6:0, Mertensová (18-Belg.) - Fernandezová (Kan.) 6:1, 6:3, Bradyová (22-USA) - Bolsovová (Šp.) 6:1, 6:3, Alexandrovová (29-Rus.) - Trevisanová (It.) 6:3, 6:4, Liová (USA) - Čang Šuaj (31-Čína) 6:2, 6:0, N. Hibinová (Jap.) - Sharmaová (Austr.) 2:6, 6:3, 7:5, Podoroská (Arg.) - McHaleová (USA) 6:4, 6:4, Samsonovová (Rus.) - Badosaová (Šp.) 6:7 (7:4), 7:6 (7:4), 7:5, Kanepiová (Est.) - Sevastovová (Lot.) 6:3, 6:1, Ču Lin (Čína) - Osuigweová (USA) 6:1, 6:1, Brengleová (USA) - Rodionovová (Austr.) 6:1, 6:2, Gauffová (USA) - Teichmannová (Švýc.) 6:3, 6:2.