Beranová a Novák byli na Světovém poháru v Ulricehamnu devátí! Celkem čtyři Češi dosáhli na body

Dva reprezentanti v elitní desítce, čtyři na bodovaných pozicích! Na výborné výsledky dosáhli v sobotu 6. února čeští běžci na lyžích při sprintu volně na Světovém poháru ve švédském Ulricehamnu. Tereza Beranová i Michal Novák si shodně připsali 9. místa. Zvítězili Švédové Oskar Svensson a Maja Dahlqvistová.

Švédský Ulricehamn patří k nejbouřlivějším místům kalendáře Světového poháru, kde obvykle chodí na závody přes třicet tisíc diváků. Tentokrát ale vládlo na prosluněným a promrzlým běžeckým areálem ticho kvůli zakázané přítomnosti diváků.

Tereza Beranová si v kvalifikaci připsala 19. místo. Ve své čtvrtfinálové jízdě se zpočátku držela na páté pozici, před sjezdem na stadion se pak posunula na čtvrté místo a při nájezdu do cílové rovinky dokonce na hranici třetího. Ve finiši svedla velmi vyrovnaný souboj o postup, cílová fotografie ji ale přisoudila 4. místo, z něhož ztratila na postup 50 setin. To jí ovšem stačila na to, aby postoupila do semifinále díky svému času. V semifinále se většinu času držela na šesté pozici, ze které se snažila poprat o postup ve finiši, ale bylo z toho 5. místo. V konečném pořadí jí tak patří vynikající 9. příčka!

„Vlastně ani nemůžu říct, že jsem spokojená, protože jsem ještě v cílové rovince věřila, že můžu postoupit do finále. Před finišem jsem podjela nějaké holky a vypadalo to, že stihnu podjet i Jessie Diggins, která pak ale změnila koridor a zavřela mě tam. Mohla jsem být ještě výš,“ řekla Tereza Beranová. „Jinak jsem ráda, že jsem nevydala moc sil před zítřejším team sprintem, naopak jsem se před ním skvěle rozjela, protože tady jsou závody o vyčkávání na útok, takže se nejede v takovém tempu a nestojí tolik energie.“

Kvalifikace se vydařila také Kateřině Janatové, která si připsala 23. místo. Čtvrtfinále pak rozjela z první pozice, za ní jela i Švédka Linn Svahnová, největší favoritka závodu, která ale o pár stovek metrů dál spadla a ztratila šanci na postup. Ve druhé půlce okruhu se Kateřina Janatová schovala za své soupeřky na čtvrtou pozici, z níž vstupovala do cílové rovinky. Z ní se pak už posunout nedokázala a připsala si ve čtvrtfinále 4. místo. V konečném pořadí jí patří 17. místo.

Pro výborný výsledek si dojela v kvalifikaci Petra Hynčicová, která do závodu postoupila z 15. místa. Dobře si počínala také ve čtvrtfinále, když zpočátku jela schovaná uprostřed šestičlenné skupiny. Pak si ale ve správný čas najela dopředu a na stadion sjížděla na postupových místech. Bohužel je kvůli ukopnuté holi neudržela a dojela šestá. Celkově jí patří 27. pozice.

„Z kvalifikace mám velkou radost, protože s nimi bojuji. Rozjížďka se pak vyvíjela dobře, z kopce jsem byla schopná vytvořit si dobrou pozici na první nebo druhé místo, ale bohužel mi pak někdo zezadu ukopl hůl a i když jsem se hodně snažila, bez funkční hole jsem neměla šanci. Takže mě výsledek hodně mrzí,“ řekla zklamaně Petra Hynčicová.

Už v kvalifikaci závod skončil pro Zuzanu Holíkovou, která si připsala 53. místo, z něhož ji dělilo od postupových příček 7,75 vteřiny.

Také Novák se probil do semifinále

Michal Novák zazářil v kvalifikaci vynikajícím 6. místem! Ve čtvrtfinále se držel ve druhé půlce sprinterské skupinky, do cílové rovinky pak vjížděl na 4. pozici, pro kterou si také dosprintoval. Díky svému času ale postoupil do semifinále! To rozjel na postup, když se držel vepředu s Rusem Sergejem Usťugovem. Před příjezdem na stadion se dostal do hloučku, ve kterém do něho zezadu najel Švéd Marcus Grate. Po této kolizi, za kterou byl Skandinávec potrestán rozhodčími, už bylo těžké zasáhnout do boje o postup a Novák si dojel pro 5. místo. V celkovém pořadí je devátý!

„Už kvalifikace byla z mého pohledu úplně neskutečná. Měl jsem super lyže a fyzicky jsem se cítil skvěle. Ve čtvrtfinále se mi nepodařil start, trošku se to sevřelo a nechtěl jsem riskovat zlomenou hůl, tak jsem raději zacouval. Na trati už pak nebylo, kde bych s tím něco udělal. Takže jsem měl trochu štěstí, že jsem postoupil na čas,“ popsal závod ze svého pohledu Michal Novák. „V semifinále jsem to chtěl napravit a být od začátku vepředu, což se mi podařilo. Ve sjezdu na stadion to pak byl poziční souboj, ve kterém do mě Švéd najel. Je to škoda, mohl jsem bojovat o čtvrté místo a postup jako lucky looser. Ale celkově jsem hodně spokojený.“

Smolařem dne se stal Jan Pechoušek, který byl v kvalifikaci ještě po 900 metrech na 13. pozici, nakonec ale obsadil 31. místo, tedy první nepostupové. Od elitní třicítky ho dělilo jen pět setin sekundy! Na 39. příčku dosáhl Tomáš Kalivoda – na účast ve čtvrtfinále ztratil 1,66 vteřiny. Na postupových příčkách se na mezičasech pohyboval také Luděk Šeller, v posledních stovkách metrů je ale ztratil a ve výsledkové listině mu patří 41. místo se ztrátou 1,9 sekundy na postup.

Závodní program pokračuje v Ulricehamnu zítra, kdy se uskuteční team sprinty, do nichž Česko nominuje čtyři dvojice – dvě mužské a dvě ženské. Ve 12:45 startují ženy, o půl hodiny později muži.