ESA logistika Tatran Střešovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Dánové dál hoví na světovém trůnu. Zkušeně obhájili titul proti rivalům ze Švédska

Devatenáct zápasů, Dánové drží rekordní šňůru neporazitelnosti na mistrovství světa. Poslední vítězství je se zlatým leskem ve finále šampionátu házenkářů v Egyptě. Dánsko v severském derby porazilo Švédsko 26:24 díky klíčovým zákrokům Niklase Landina a režisérské taktovce Mikkela Hansena, přičemž obhájilo titul. V zápase o třetí místo Španělsko uzmulo svou historicky druhou bronzovou medaili z MS a získalo první kov po osmi letech. Celek La Furia Roja přehrál pohodlně Francouze 35:29.

Dánové s trofejí pro světové šampiony v roce 2021
zdroj: Reuters autor: MOHAMED ABD EL GHANY

"Jsem unavený. Kluci odvedli fantastickou práci," oddechl si trenér obhájců titulu Nikolaj Jacobsen, jehož svěřenci byli na hraně vyřazení ve čtvrtfinále s domácím Egyptem, který porazili až po sedmimetrových hodech.

Nejlepším střelcem Dánů ve vyrovnaném utkání byl hvězdný Hansen, jenž se trefil šestkrát. Zároveň převzal po utkání cenu MVP. Nejužitečnějším hráčem šampionátu se stal podruhé v řadě, byl jím i před dvěma lety v Dánsku.

Švédům, kteří hráli finále MS po dvaceti letech, nepomohlo ani pět gólů Hampuse Wanneho. Svěřencům Nikolaje Jakobsena mimo výborných výkonů opor pomohly i důležité branky náhradníků Jacoba Holma či Nikolaje Orise Nielsena. V obraně zase úřadoval Henrik Mollgaard Jensen.

Severské derby nabídlo v prvním poločase boj, bez nějakého klišé, o jakýkoliv decimetr palubovky. Dánové sice byli většinu první třicetiminutovky v nepatrném vedení, ale sedm minut před koncem první půle překlopili stav na svou stranu Švédové.

Rozchytal se jim totiž hrdina z předchozích play-off bojů Andreas Palicka, gólman s českými kořeny. Jeho dva zákroky Švédové využili k obratu ve skóre a vedli až o tři trefy. Především skvělá obranná práce Mollgarda a k tomu dva góly zajistily společně s úchvatnou závěrečnou ránou Orise Nielsena výsledek 13:13.

Mimochodem Oris Nielsen byl náhradou na spojce na Madse Gidsela, který zase musel zalátat ztrátu na křídle. Kvůli zranění lýtka totiž odstoupil zkušený Lasse Svann. Dány to však nijak nerozhodilo. Ve druhém poločase zareagovali na dotírající Švédy změnou obranného systému.

Klíčovým aspektem na cestě za jejich dalším světovým titulem pak byl výkon brankáře Landina. Sice ve druhé půli schytal ránu do obličeje od Jima Gottfridssona, ale následně předvedl několik gymnastických prvků a efektních zákroků. Jeho úspěšnost zásahů činila 41 procent.

Dánové zvítězili 26:24, zkušeně si pohlídali závěr a završili turnaj jako neporažení. "Jsem na náš tým strašně pyšný. Našli jsme v sobě síly, o kterých jsem ani nevěděl, že je máme," řekl svěřenec trenéra Filipa Jíchy z německého Kielu Landin.

Sestřih duelu o bronz Španělsko - Francie

Španělé hned od úvodu nenechali Les bleus vydechnout. Vedli 4:0 a po deseti minutách zápasu 8:4. V brance La Furia Roja tentokrát nastoupil z vyrovnané dvojice Rodrigo Corrales. V první půli držel svůj tým a v ofenzivě řádil Alex Dujshebaev s bratrem Danielem, kteří společně nastřádali třináct branek.

Francouzi, kteří se opět museli obejít bez klíčového obranáře Luky Karabatice a spojky Timothey N'Guessana, se dotáhli na soupeře pouze ve 34. minutě, když pivot Ludovic Fabregas skóroval na 15:16.

Jenže svěřenci Jordi Ribery opět zapnuli i díky rychlým kontrům odskočili. Klíčové sedmičky poté nedali Francouzi Michael Guigou a Hugo Descat. Corrales si k bronzu vysloužil i cenu pro hráče zápasu, když pochytal deset střel.

Výsledek 35:29 byl nejgólovějším v historii světových šampionátů a Španělé zaznamenali také nejvíc branek v historii jako vítězný tým v duelu o bronz. "Byli jsme skvělí po celých šedesát minut. Moji svěřenci předvedli spektakulární výkon v útoku i obraně a vše podpořil výborným představením náš brankář Rodrigo," chválil kouč bronzového týmu Jordi Ribera.

Mistrovství světa házenkářů v Káhiře:

Finále:

Dánsko - Švédsko 26:24 (13:13)

Nejvíce branek: Hansen 7/1, Nielsen 5, Holm 4 - Wanne 5/1, Lagergren 4.

O 3. místo:

Španělsko - Francie 35:29 (16:13)

Nejvíce branek: A. Dujshebaev 8, D. Dujshebaev 6 - Descat 7/1, Tournat a Fabregas po 4.

Další pořadí: 5. Maďarsko, 6. Norsko, 7. Egypt, 8. Katar, 9. Slovinsko, 10. Portugalsko, 11. Argentina, 12. Německo, 13. Polsko, 14. Rusko, 15. Chorvatsko, 16. Švýcarsko, 17. Bělorusko, 18. Brazílie, 19. Japonsko, 20. Island, 21. Bahrajn, 22. Alžírsko, 23. Severní Makedonie, 24. Uruguay, 25. Tunisko, 26. Rakousko, 27. Chile, 28. Kongo, 29. Maroko, 30. Angola, 31. Korea, 32. Kapverdy.