Brandová má první titul z MS v cyklokrosu, Havlíková nedojela

Nizozemka Lucinda Brandová se stala poprvé v kariéře mistryní světa v cyklokrosu. Na šampionátu v belgickém Odense ji na stupních vítězů doplnily krajanky Annemarie Worstová a Denise Betsemaová. Pavla Havlíková na těžké trati nedojela. Mezi muži do 23 let potvrdil velký den nizozemských cyklokrosařů Pim Ronhaar.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Lucinda Brandová se stala poprvé v kariéře mistryní světa v cyklokrosuVideo: sntv

Na takřka tříkilometrovém okruhu, který vedl areálem dostihového závodiště Wellington a také hlubokým pískem po pláži na pobřeží Severního moře, se jel podle očekávání mimořádně náročný závod.

Záhy po startu dostaly trhlinu ambice Ceylin del Carmen Alvaradové na úspěšnou obhajobu. Mladá Nizozemka hned v první zatáčce spadla. Do hry o medaile se sice dokázala vrátit, ale bylo zřejmé, že trať jí příliš nesedí. Vedení se ujala Betsemaová a vypracovala si náskok více než 10 sekund, Brandová s Worstovou se na ni ale v polovině závodu dotáhly.

Nakonec právě ony bojovaly o zlato. Rozhodlo se o něm krátce před koncem, kdy Worstové v zatáčce podklouzlo kolo a jednatřicetiletá Brandová mohla slavit. Dočkala se po bronzech z loňska a MS 2018 a stříbru, které si vyjela před dvěma lety. Loni třetí Worstová na ni ztratila osm sekund. Čtvrtá skončila Američanka Clara Honsingerová před dalšími Nizozemkami Yarou Kastelijnovou a obhájkyní Alvaradovou.

Úvodní závod mužů do 23 let opanovaly cyklokrosové velmoci Nizozemsko a Belgie. Jejich jezdci obsadili prvních osm pozic. Devatenáctiletý Ronhaar porazil o osm sekund obhájce titulu svého krajana Ryana Kampa. Pro bronz si dojel domácí Timo Kielich.

Triu českých reprezentantů závod vůbec nevyšel. Nejlepší z nich byl na 29. místě Robert Hula, na vítěze ztratil přes pět minut. Jakub Říman skončil sedmatřicátý, Šimon Vaníček nedojel.

V neděli jsou na programu závody žen do 23 let a elitní kategorie mužů, v níž se po sedmi letech představí na MS trojnásobný světový šampion Zdeněk Štybar, které se už věnuje hlavně silničním závodům.