Panorama

V bitvě velikánů v Overijse dominoval van Aert, v ženách vyhrála mistryně Alvaradová

Generálkou na vrchol cyklokrosové sezony byl závod světového poháru v Overijse. V bitvě špičkových univerzálů Belgičan Wout van Aert nedělal na trati chyby a jeho rival Mathieu van der Poel ho po defektu v úvodu závodu nedokázal dojet. Ve vyrovnaném klání žen dokázala vyhrát mistryně světa Ceylin del Carmen Alvaradová z Nizozemska. Češi výrazné výsledky nezaznamenali.

Alvaradová vyhrála vyrovaný závod díky sjezdům
Od úvodu kontrolovala závod na kluzké trati, kterou rozmáčel i tající sníh, majitelka duhového trikotu del Carmen Alvaradová. V netradičním stoupání po asfaltu a kostkách se k ní zvládly ještě dostat Nizozemky Vosová, Brandová, Betsemaová a Britka Kayová. V technickém sjezdu ale Alvaradová na konkurenci jasně získávala. Posléze se k ní dokázala přilepit Betsemová.

V polovině závodu se ale situace výrazně srovnala. Alvaradová nepůsobila už tak suverénně, na špici ji doplnily Betsemová, Manon Bakkerová a Brandová. Předposlední okruh ale pole náramně roztrhal. Do posledního okruhu najížděly s osmisekundovým náskokem Alvaradová a Brandová. Alvaradová se však ve svém oblíbeném technickém sjezdu zvládla trhnout a s náskokem si dojela pro cennou výhru. Brandová musela ještě hájit druhé místo před lepšící se Bakkerovou, ale v závěru byla přece jen rychlejší Brandová. Češky skončily hluboko v poli, nejvýše byla Tereza Vaníčková na 45. pozici.

Ceylin del Carmen Alvaradová slaví výhru v roce 2021
zdroj: ČTK/ZUMA autor: David Stockman

V celkovém pořadí mezi ženami slavila triumf Nizozemka Lucinda Brandová, která vyhrála tři z pěti závodů včetně listopadového podniku v Táboře. V Overijse dojela druhá za krajankou a úřadující mistryní světa Ceylin del Carmen Alvaradovou.

Van Aert nedal nikomu šanci, van der Poel chybil

V závodě mužů si čelo vzal do parády sám Wout van Aert, který si brzy vypracoval náskok několika desítek sekund. Za ním tvrdil tempo dle předpokladů Mathieu van der Poel, kterého zdržel defekt. Stíhal mu cyklistický démon Thomas Pidcock z Británie. Van der Poel pak setřásl britského mistra a podařilo se mu snížit náskok na čelo. Van Aert ale dokázal zrychlit.

Van Aerta nezastavil ani pád, během střední pasáže držel čtvrtminutový náskok. Naopak Pidcock ztrácel a v technické pasáži zaváhal. Využil toho Belgičan Michael Vanthourenhout, jenž se přihlásil do bitvy o bronz.

Naopak van der Poel dokázal zrychlit a stahoval van Aerta, který v šestém kole z osmi už rozhodně nevypadal tak čerstvě jako v úvodu. Van der Poel začal ale při maximálním úsilí kupit chyby a rázem jeho ztráta znovu vyskočila na 30 sekund, což bylo rozhodující.

"Dostal jsem se k Woutovi blízko, ale pak přišla osudná chyba. Bylo náročné dojíždět to znovu, ale se svým výkonem můžu být spokojený," řekl úřadující světový šampion van der Poel, který bude usilovat o obhajobu titulu za týden v Ostende.

Bojovalo se tak o třetí místo. Pidcock choval drobný náskok na Vanthourenhouta, ale rozhodně si nemohl být jistý. Forma závodu nenechávala prostor pro taktizování. Na vedoucího van Aerta ztráceli jezdci od třetího místa dále několik minut. Minutu ztrácel nakonec i van der Poel, jenž v posledním kole často chyboval a lehce se trápil. Třetí místo nakonec poměrně s přehledem uhájil Pidcock.

Závěrečný závod Světového poháru v cyklokrosu v Overijse (Belgie):

Muži: 1. van Aert (Belg.) -1:05:57, 2. M. van der Poel (Niz.) -1:03, 3. Pidcock (Brit.) -2:07, 4. M. Vanthourenhout -2:24, 5. Toon Aerts (oba Belg.) -2:49, 6. van der Haar (Niz.) -3:26, ...
30. Boroš -2 kola, 47. Říman, 50. Mayer, 55. Hula všichni -4 kola, 58. Vaníček (všichni ČR) -5 kol.
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. van Aert 165, 2. M. van der Poel 140, 3. M. Vanthourenhout 128, 4. Toon Aerts 108, 5. Hermans (Belg.) 95, 6. van Kessel (Niz.) 91, ...41. Boroš 3.

Ženy: 1. Alvaradová 49:48, 2. Brandová -20, 3. Bakkerová (všechny Niz.) -21, 4. Honsingerová (USA) -34, 5. Betsemaová (Niz.) -40, 6. Cantová (Belg.) -48, ...45. Vaníčková -7:35, 47. Havlíková -7:53, 54. Ungermanová, 55. Švihálková (obě ČR) obě -1 kolo.
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Brandová 180, 2. Alvaradová 142, 3. Betsemaová 129, 4. Honsingerová 102, 5. Vasová (Maď.) 100, 6. Cantová 86.