Světový Staněk a další jména pro HME

Aktuality
sobota 23. ledna 2021
Hala Otakara Jandery v pražské Stromovce hostila první díl Halové atletické ligy. O jednoznačně nejkvalitnější výkon závodního dne se postaral koulař Tomáš Staněk. Výborně se také vedlo sprinterům na hladké i překážkové šedesátce a dálkaři Radku Juškovi.

Český koulařský rekordman Tomáš Staněk ukázal, že se hned v úvodu letošní halové sezóny nachází ve skvělé formě. V soutěži sice zaznamenal pouze dva měřené pokusy, ale ty stály zato. Hned v první sérii zapsal 20.56 a v té následné se dokázal ještě výrazně zlepšit na 21.48, čímž se zařadil na druhé místo průběžných světových halových tabulek za amerického suveréna Ryana Crousera. Zároveň také s přehledem vyhověl nominačním požadavkům pro start na halovém mistrovství Evropy v polské Toruni, kde bude obhajovat bronz z předešlého evropského šampionátu v Glasgow.

Na HME by si měla odbýt svou závodní premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými překážkářka Markéta Štolová. Čtvrtá z posledního mistrovství Evropy juniorů se nadějně ukázala již v rozběhu šedesátky překážek, kde proběhla cílem za 8.24. Ve finále pak přišlo výrazné zlepšení, když se na výsledkové tabuli ukázal čas 8.16, a to je výkon, který ji opravňuje k tomu v Toruni startovat. Osobní rekord z loňského vítězného halového republikového šampionátu si Markéta vylepšila o pět setin. Velmi solidního času 8.28 dosáhla druhá Helena Jiranová. Na šedesátce překážek mužů vyhrál Martin Jánský za 8.16.

Nominačním požadavkům pro start na halovém mistrovství Evropy vyhověli také oba vítězové hladkých šedesátek. V té mužské si řekl o Toruň Jan Veleba, jenž opanoval finálový závod v čase 6.69. Na letošním halovém atletickém kontinentálním vrcholu by pak neměla chybět ani Klára Seidlová, která prolétla rovinku za 7.39. Také druhému muži z šedesátky Štěpánu Hamplovi dává výkon 6.70 (ve finále 6.71) naději pro start na HME. Třetím nejrychlejším závodníkem dne na nejkratším sprintu byl Dominik Záleský (6.74 v rozběhu a 6.77 ve finále).

Mužská dálka byla jasnou záležitostí Radka Jušky. Také on, podobně jako Staněk, zapsal pouze dva měřené pokusy. Oba mu ale s přehledem stačily na prvenství. V třetí sérii dolétl svěřenec Josefa Karase na 785 centimetrů a ve čtvrtém pokusu ještě přidal na 787, což byl skok, kterým splnil nominační kritérium pro HME. Ani jedné z dálkařek se nepodařilo přeskočit šestimetrovou hranici. Nejblíže k tomu měla výkonem 597 centimetrů Barbora Dvořáková.

Závod na 1000 metrů mužů boural historické tabulky. Sešla se v něm totiž naše téměř kompletní běžecká špička a na výsledných časech to bylo znát. Vítězný Lukáš Hodboď se stal druhým nejrychlejšímu mužem české historie na této distanci, když proběhl cílem v čase 2:19.45 a na leadera této statistiky Jakuba Holušu ztratil jen 1.18 vteřiny. Pod 2:20 stlačili své časy také Filip Sasínek (2:19.62), Jan Friš (2:19.77) a Filip Šnejdr (2:19.98), kteří se zařadili na čtvrté až šesté místo našich historických tabulek na kilometru. Závod žen vyhrála Diana Mezuliáníková v čase 2:43.95.

Ženská třístovka byla přímo záplavou osobních rekordů. Jednou z mála závodnic, které si ve Stromovce nezaběhly kariérní maximum byla vítězná Lada Vondrová, která za ním časem 37.92 zaostala o tři setiny. Nutno však dodat, že o pouhých třicet minut dříve běžela závod na 1000 metrů, kde byla čtvrtá za 2:48.73. Až do cílové šachovnice se o druhou příčku přetahovaly Martina Hofmanová a Tereza Petržilková. Hlubší předklon měla Hofmanová (38.19) před svou plzeňskou soupeřkou (38.22). Obě se však mohly radovat z nového osobáku, stejně jako vítězka druhého běhu Nikoleta Jíchová (38.28). Dvoustovku prolétli nejrychleji Marcela Pírková (23.92) a Pavel Maslák (21.02).

V trojskoku se očekával souboj Lindy Suché a Emmy Maštalířové, které u nás v průběhu uplynulé letní sezóny vnesly svěží vítr do této disciplíny. Tentokrát měla navrch Maštalířová, když se dokázala v hale poprvé dostat přes třináct metrů, a to hned dvakrát. Úvodním pokusem doskákala na 13.05 a ve čtvrté sérii se ještě dokázala zlepšit na 13.06. Suchá se tentokrát musela spokojit s druhým místem a výkonem 12.85, což je její nový halový osobák. Závod můžu ovládl Ondřej Vodák za 15.21.

Ve výškařském sektoru potvrdili papírové předpoklady favorité. Mezi muži zvítězil výkonem 212 centimetrů Marek Bahník. Báře Sajdokové pak k primátu stačilo zdolat 182 centimetrů. Tyčkařská klání vyšla nejlépe Amálii Švábíkové (425) a Danu Bártovi (530).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman